Sady ekologiczne- ochrona sadów przed szkodnikami i chorobami
Ochrona sadów – zwalczanie mechaniczne chorób i szkodników w sadach.
Jest ono proste i dla każdego dostępne, nie wymaga żadnych maszyn ani narzędzi, zabiera jednak najczęściej dużo czasu i nie nadaje się do zastosowania w dużych sadach. Sady przydomowe szczególnie małe powinny je stosować na możliwie największą skalę. Do takich zabiegów można zaliczyć wycinanie i palenie wierzchołków pędów jabłoni opanowane przez mączniak jak również pędów agrestu i porzeczki czarnej pokryte nalotem amerykańskiego mączniaka.
Ekologiczna ochrona sadów przed szkodnikami i chorobami polega także na zbieraniu oprzędów gąsienic zjadających liście i uśmiercanie ich w jakikolwiek sposób. Zwabiamy również gąsienice owocówki jabłkóweczki w opaski chwytne.
W najbliższym otoczeniu sadu przydomowego należy gromadzić kamienie i głazy, aby utworzyć naturalne siedliska dla drapieżników takich jak łasice, które są pomocne w zwalczaniu gryzoni.
Sady ekologiczne – biologiczne sposoby ochrony.
Polegają one na stwarzaniu warunków sprzyjających rozwojowi naszych sprzymierzeńców, którzy ograniczają liczebność szkodników. Inny sposób biologicznej walki ze szkodnikami polega na wprowadzeniu do sadu pożytecznych gatunków owadów, które zwalczają owady szkodliwe.
Dużą rolę w walce ze szkodnikami odgrywają pożyteczne gatunki ptaków, a przede wszystkim sikorki. Dlatego należy je zachęcać do zagnieżdżenia się w sadzie przydomowym przez zakładanie specjalnych skrzynek, budek dla ptaków, oraz dokarmianie w zimie tłuszczami zwierzęcymi.
Nie usuwajmy na balkonach i pod dachami gniazd jaskółek, to one zjadają mnóstwo owadów latających.
Dużo pożytku przynoszą sroki i gawrony, bo tępią one oprócz owadów myszy i nornice.
Sady ekologiczne wymagają ekologicznego podejścia do zwalczania szkodników i chorób. Służy do tego bogaty wybór urządzeń i środków. Można tu wymienić różnego rodzaju pułapki kominowe, sadownicze, lepowe, z feromonami , z sygnałami zapachowymi i pokarmowymi na takie szkodniki jak: mszyce, nasionnica trześniówka, owocnice, owocówka jabłkóweczka, owocówka śliwkóweczka. Koszt takiego urządzenia jest niewielki, polega tylko na wywieszeniu w sadzie w terminie wskazanym przez producenta lub na podstawie własnych obserwacji.
Dobrym sposobem ograniczania wyrastania chwastów, które rywalizują o składniki pokarmowe z drzewami owocowymi jest również okrywanie gleby agrotkaniną albo czarną folią. Chwasty pod spodem nie rosną i jeżeli nawozimy drzewo odkrywamy folię i dokarmiamy tylko nasze drzewo a nie trawę czy chwasty.
Nawożenie najlepiej stosować wyłącznie organiczne z wykorzystaniem nawozów naturalnych, takich jak obornik i kompost oraz poprzez wysianie roślin na zielony nawóz takich jak np. łubin, który wiąże azot z powietrza.
Ochrona sadów przed szkodnikami i chorobami w małych sadach przydomowych polega na stosowaniu tylko środków ochrony roślin zawierających substancje czynne pochodzenia naturalnego. Znajdują się one na specjalnej liście prowadzonej przez Instytut Ochrony Roślin-PIB, gdzie możesz sprawdzić, które środki są dopuszczone i bezpieczne.
Współpraca: portal sadowniczny http://dzialka.bazafirmy.pl/sady/
- Jak sprawdzić czy miód jest prawdziwy, naturalny?
- Weselna tradycja w nowej odsłonie – wesele bez mięsa?
- Roboty koszące – czy są warte zakupu?
Originally posted 2020-09-24 09:29:18.
Bardzo ciekawy artykuł. We własnym ogrodzie nie trzeba używać chemii, metody podane w artykule w zupełności wystarczą.