w ,

Kwiecień w ogrodzie: niezbędne prace – część 2

kwiecień w ogrodzie
W kwietniu wysadzamy rozsadę cebuli i pora,a także kalarepy oraz sałaty. Moment jest uzależniony od tego, czy mamy do czynienia z odmianami wcześniejszymi czy późniejszymi. Przez cały kwiecień możemy wysadzać rzodkiewkę, najlepiej w kilku miejscach i w rożnych odstępach czasu, ale pamiętając, że rzodkiewka lubi stanowiska nasłonecznione.

Warzywne obowiązki

Kwiecie to również moment an wysiew marchwi, pietruszki, pasternaku i kopru, co najlepiej zrobić na początku miesiąca. Pod koniec, gdy będzie cieplejsza pogoda się ustabilizuje, przyjdzie czas na cykorię, szczaw oraz bób.

Kwiecień to również dobry moment na pikowanie (rozdzielanie siewek) sadzonek pomidorów i papryki, które w ten sposób przygotujemy do dalszego wysiewu.

Jeśli na działce chcemy zasadzić ziemniaki, kwiecień to również dobry moment, by wysadzić do gruntu podkiełkowane warzywa. Warto jednak pamiętać, by ich nie podlewać, ponieważ na początek mają wystarczająco dużo wody.

Kwiecień to również pora pierwszych oprysków, najlepiej naturalnych, na przykład wykonywanych biopreparatem bazującym na czosnku, o ochronie przed szkodnikami warto myśleć również dobierając rośliny do rozsady i jej układ – część z nich pomoże odstraszyć szkodniki.

truskawki

Owoce na grządkach

W kwietniu należy również wykonać pierwsze prace przy truskawkach i poziomkach na naszej działce lub w ogrodzie. Powinniśmy usunąć zeschnięte liście, spulchnić glebę na grządce. Na tym etapie roślin nie nawozimy, ale warto je podściółkować. Kluczowe jest również podlewane przynajmniej raz w tygodniu.

Rzućmy też okiem na pędy porzeczek, na których mogą pojawić się nienaturalne nabrzmiałe pąki, będące objawem zaatakowania rośliny przez wielkopąkowca porzeczkowego. Pędy zaatakowane należy usunąć w całości. Przy okazji możemy również wysadzić zdrewniałe sadzonki porzeczek i winorośli tak, by nad ziemią znalazł się tylko pojedynczy pąk.

Kwiecień to również dobry moment na wysadzanie krzewów i drzew owocowych. Po posadzeniu trzeba je prześwietlić mocniej, niż jesiennie. Drzewa już będące w sadzie trzeba przyciąć, podobnie jak winorośl.

Originally posted 2016-04-15 10:28:12.

domowa szklarnia ikea

Domowa szklarnia IKEA

kompostownik

Zakładamy kompostownik na działce