w

Miód akacjowy – co warto wiedzieć?

Czasami nie mamy pojęcia, jak na zdrowie wpływa to co jemy i pijemy. Wiemy, że niektóre napoje, zwłaszcza te słodkie, są niewskazane i picie ich może powodować pogarszanie się stanu zdrowia. Co zatem pić, żeby go poprawiać? Odpowiedź jest prosta: miód! Dowiedz się jakie właściwości lecznicze ma w sobie miód akacjowy.

Miód akacjowy
Miód akacjowy

Pszczoły pozyskują go z nektaru kwiatów akacji, kiedy te zaczynają kwitnąć i ten zapach jest mocno wyczuwalny przez cały czas w miodzie akacjowym. Jest w kolorze słomy a jeśli odmiana jest nieco jaśniejsza to miód po skrystalizowaniu będzie nawet biały. Proces krystalizacji przebiega dosyć wolno. Może zostać w płynnej postaci nawet przez kilka miesięcy.

Miód akacjowy jest pomocny w wielu schorzeniach i dolegliwościach. Głównie zwalcza zaburzenia układu trawiennego i przewodu pokarmowego. Z pewnością miód akacjowy przynosi ulgę przy wszelkiego rodzaju skurczach i zapaleniach zarówno żołądka jak i jelit. Nadkwaśność żołądka i refluks, także zostaną złagodzone przez miód akacjowy. Niektórzy lekarze polecają go jako pomoc przy leczeniu przewlekłych wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Miód akacjowy ma też tą pozytywną stronę, że osoby z łagodną postacią cukrzycy, mogą go stosować. Nie tylko do słodzenia herbaty, ale także do kawy a nawet do ciast i innych potraw – zamiast cukru.

Duża ilość cukrów prostych w miodzie akacjowym sprawia, że jest on bardzo pomocny w okresach wzmożonej aktywności fizycznej i psychicznej. Poza tym, jest polecany do wieczornej herbaty, ponieważ uspokaja i pozwala zasnąć a nawet jest stosowany w leczeniu bezsenności. Powinno się go pić więcej jesienią, kiedy organizm jest wycieńczony i narażony na wiele chorób i zarazków. Ponadto, w trakcie choroby, zwłaszcza kiedy są mocno nadwyrężone górne drogi oddechowe, powinno się, oprócz herbaty z miodem akacjowym, robić także inhalacje z jego dodatkiem, ponieważ doskonale łagodzi stany zapalne gardła i niweluje kaszel.

Miód akacjowy

Miód akacjowy mocno wzmacnia układ sercowo – naczyniowy. Osoby mające problem z kamicą nerkową, powinny pić ten miód jak najczęściej, ponieważ zapobiega ich powstawaniu. Ponadto, miód ten usuwa bakterie z nerek i usprawnia działanie układu nerkowego i działa moczopędnie.

Często jest używany w walce z różnymi zakażeniami skóry, zwłaszcza tymi ropnymi. Głównie przez to, że miód akacjowy ma właściwości antybiotyczne, niezbyt wysokie, ale jako okłady, można go stosować na rany spowodowane gronkowcem, paciorkowcem lub zgorzelą.
[related_posts_by_tax]

Originally posted 2015-10-21 20:50:32.

Miód rzepakowy – co warto wiedzieć?

Miód lipowy – co warto wiedzieć?