w

Miód lipowy – co warto wiedzieć?

Miody są lekarstwem na wiele dolegliwości o czym mało kto wie. Oprócz leków, warto często pić herbatę z miodem, lub przemycać go w innej formie do codziennej diety. Każdy rodzaj miodu ma inne, lecznicze właściwości. Dowiedz się, jakie posiada miód lipowy i przy jakich problemach ze zdrowiem, warto częściej po niego sięgać. 

Miód lipowy

Pszczoły są najbardziej zapracowane w czerwcu i lipcu, kiedy to zbierają nektar na miód lipowy. Jest to jeden z bardziej popularnych gatunków miodu jakie są dostępne na rynku i tym samym – najlepszy. W postaci płynnej charakteryzuje się zielonkawą barwą przechodzącą w żółty a kiedy zaczyna się krystalizować przybiera barwę złotawą i staje się trochę jak cukier, tylko zwarty a nie sypki. Nie każdemu odpowiada smak miodu lipowego, ponieważ jest nieco gorzkawy i ostry w smaku.

Jak niemal każdy rodzaj miodu, także miód lipowy ma w sobie olejki eteryczne, które bardzo dobrze działają na organizm. Miód lipowy, odznacza się tym, że silnie działa na drobnoustroje i ma silne działanie antybiotyczne oraz wysoką zawartość enzymów. To wszystko składa się na to, że miód lipowy działa świetnie zarówno na odżywianie jak i pomaga w leczeniu różnych schorzeń.

Miód lipowy

Najlepsze działanie miodu lipowego, widać na przykładzie przeziębień i grypy, zbijaniu wysokiej temperatury oraz wszelkich schorzeniach dróg oddechowych. Warto pić go codziennie, jako dodatek do ciepłej herbaty, lub ulubionego napoju, ale przy uporczywym kaszlu lub owrzodzeniu gardła, można zrobić inhalację z dodatkiem miodu lipowego. Przyniesie to ogromną ulgę gardłu i drogom oddechowym. Miód lipowy pomoże usunąć zarazki odpowiedzialne za zakażenie gardła, nosa i ogólnie dróg oddechowych, dlatego warto wprowadzić inhalator na czas zakażenia. Pomaga pokonać kaszel także dzięki działaniu wykrztuśnemu oraz zbija gorączkę, ponieważ pobudza organizm do wydzielania potu. Miód lipowy dobrze działa w towarzystwie witaminy C czyli malin, cytryny lub aronii.

Osoby mające problemy z krążeniem lub z sercem, powinny pić miód lupowy, ponieważ zmniejsza on nieco ciśnienie krwi a olejki eteryczne mają działanie rozkurczowe, co jest potrzebne w przypadku chorób serca i naczyń krwionośnych. Miód lipowy ma właściwości uspokajające, dlatego pozytywnie wpływa na osoby cierpiące na nerwicę oraz w przypadku mniejszej odporności na stres. Ułatwia zasypianie i ma udowodniony wpływ na leczenie bezsenności. Działanie moczopędne miodu lipowego powoduje, że jest on często polecany osobom cierpiącym na choroby układu moczowego.
[related_posts_by_tax]

Originally posted 2015-10-22 13:43:52.

Miód akacjowy – co warto wiedzieć?

Miód gryczany – co warto wiedzieć?