w ,

Projekty małych ogrodów

A może by tak, zostawić świąteczne porządki i zaprojektować ogród swoich marzeń? Nic nie stoi na przeszkodzie! Nawet jeśli przestrzeń jaką dysponujesz jest niewielka i na pozór nie da się nic z nią zrobić. Im mniejszy ogród tym lepiej zagospodarujesz teren, ponieważ skupisz się na rzeczach dla ciebie najważniejszych. Przedstawiamy 5 propozycji. Zainspiruj się i sam oceń czy rzeczywiście projekty małych ogrodów zawsze muszą być nudne.

Na około

projekt_ogrodu_1
Źródło: http://www.plantpark.com.tr/

Niewielki ogród może wyglądać jak z bajki, wystarczy, że nadasz mu finezyjny kształt. Możesz zrobić to przy pomocy żywopłotu. Zasadź go w taki sposób, żeby zbliżał się do granic działki, jednak nie był kwadratem czy prostokątem, ale na przykład kołem. Jeśli chcesz przeprowadzić ścieżkę, także nie ograniczaj się do prostych linii. Postaw małą altankę na tarasie lub nad zejściem z tarasu do ogrodu. Ścieżkę wysyp ozdobnymi kamieniami lub wybrukuj kostką, która ładnie wkomponuje się w ogród. Przy ścieżce i żywopłocie zasadź ulubione kwiaty a w środku posiej trawę.

Do wypoczynku 

projekt_ogrodu_2
Źródło: http://blog.lisacoxdesigns.co.uk/

Mieszkańcy domów w zabudowie szeregowej mają często do dyspozycji kawałek przestrzeni, którą mogą zagospodarować na ogród. Niestety często się zdarza, że jest ona bardzo trudna do aranżacji. Przeszkadzają w tym niejednokrotnie nieestetyczne płoty, z którymi nie można za wiele zrobić. Rozwiązaniem są ogrodowe panele drewniane, które dają wiele możliwości. Można nimi wyłożyć ściany ogrodu i zasłonić brzydki płot. Można także zrobić z nich „wyspę”, która będzie fajnym miejscem na postawienie mebli ogrodowych a wokół niej, posadzić ulubione rośliny. Mogą to być różne rodzaje „traw”, które świetnie wkomponują się w klimat stworzony przez drewniane panele.

Przed domem

projekt_ogrodu_3
Źródło: http://www.freshpalace.com/

A co z właścicielami domów, którzy w ogóle nie mają przestrzeni, którą można przekształcić w ogród? Mogą oni stworzyć swoją małą oazę przed domem. Wymurowany „basen”, przy którym wystarczy posadzić palmę lub paproć, z pewnością ożywi nieco podwórko.

Warzywny klomb

projekt_ogrodu_4
Źródło: http://www.decodir.com/

Sposobem na mały ogród może być prosty lecz nieco zapomniany klomb. Kojarzy nam się z brzydką górą ziemi, obsypaną kamieniami z babcinym skalniakiem na szczycie. Przedstawiamy klomb, który można zagospodarować jako miejsce do hodowli wiosennych warzyw. Można go usypać na niewielkim kawałku ziemi i posadzić sałatę, szczypior, koperek czy pietruszkę. Dodatkowo wokół skalniaka warto wybrukować ścieżkę i obsadzić ją ulubionymi kwiatami.

Relaks w ogrodzie

projekt_ogrodu_5
Źródło: http://www.remontbp.com/

A oto dowód na to, że nawet w najmniejszym ogrodzie jest miejsce na basen. Nie będzie to może pływalnia czy miejsce na trening, ale masaży wodnych z pewnością będzie można zażywać w tym miejscu. Idealnie sprawdzi się w upalne dni, żeby się nieco schłodzić. Wystarczy, że wannę z hydromasażem obudujesz betonowym chodnikiem, który zmieści leżaki. Wokół posiej trawnik a przy płocie lub ścianie, możesz posadzić drzewka i krzewy.

Ogród powinien być miejscem, w którym będziesz miło spędzać czas i odpoczywać. Zadbaj o to, żeby dawał ci satysfakcje i zadowolenie, bo właśnie taki powinien być ogród. Przyjemny i przyjazny.

Originally posted 2015-12-11 09:34:28.

Jak zostać działkowcem?

Zastosowanie octu w ogrodzie