w

Kupujemy gotowy domek narzędziowy do ogrodu

domek-narzedziowy-blaszany-skylight

Jednym z najlepszych sposobów na zorganizowanie miejsca do przechowywania sprzętów potrzebnych na działce jest zakup gotowego domku narzędziowego. Niewielki budynek wyposażony w podłogę, porządne drzwi i okna doświetlające wnętrze to ekonomiczna wersja garażu. Może być wykonany z drewna, blachy lub z tworzywa sztucznego o wysokiej gęstości. Jeśli jego powierzchnia nie przekroczy 35 m² (czyli np. wymiarów 5 na 7 metrów), wówczas będziemy mogli postawić na działce taki budynek bez zgłaszania go do urzędów – już od dawna budowa takich obiektów nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę.
Najładniejsze modele zaś – na przykład te z drewna, z dodatkowo dobudowanymi werandami i ozdobnymi oknami weneckimi- mogą służyć jako miejsce relaksu i zdobić nasz ogród.

Poniżej przyjrzymy się, jakie możliwości mają osoby rozglądające się za takim gotowym domkiem. Jaki warto kupić, na co zwrócić uwagę przed zakupem oraz jakie mogą być koszty? Popatrzmy poniżej!

Jaka wielkość domku narzędziowego?

Jedna z najważniejszych kwestii, jakie musimy zaplanować przed zakupem, to wielkość domku narzędziowego. Wspomniane wyżej maksymalne wymiary domku narzędziowego, który można budować bez pozwolenia (35 m²) w zupełności spełniają potrzeby przeciętnego działkowicza. W domku o takich wymiarach można nie tylko zmieścić zagracające przestrzeń sprzęty, takie jak meble ogrodowe, wózki dla dzieci, rowery i kosiarkę, ale w środku zostanie też nieco miejsca na stół do przesadzania kwiatków lub kącik dla majsterkowicza.
Określając potrzebną nam przestrzeń, należy zaplanować, jaka część sprzętów jest z działki wywożona po sezonie, jak wiele osób będzie korzystało z naszego domku oraz co będziemy w nim właściwie robili – jednym słowem, jakie mamy oczekiwania.

Polskie prawodawstwo przewiduje budowę domków narzędziowych bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę oraz bez zgłaszania faktu postawienia takiej budowli na działce. Dzieje się tak niezależnie od rodzaju materiału konstrukcyjnego, jaki został użyty do budowy domku. Musi być to jednakże budowla parterowa, o powierzchni do 35 m². Na zdjęciu powyżej widzimy, jak wygląda domek o powierzchni 4,6 m2, idealnie spełniającej wszystkie podstawowe potrzeby działkowicza. W środku zmieści się sprzęt sportowy, zabawki dla dzieci, meble ogrodowe oraz narzędzia do uprawy, a nawet stół do przesadzania kwiatów lub dokonywania drobnych napraw. Fot. Ogrodosfera

Domek narzędziowy ze sferą rekreacyjną

Jeśli domek narzędziowy ma być jedynym budynkiem na działce pozbawionej wiat, altan i garażu, wówczas powinnismy wybrać taki model, który będzie pełnił nie tylko funkcję magazynową, ale taki, w którym można też urządzić miejsce relaksu.
Najlepiej sprawdzają się tutaj domki drewniane, wyposażone w podłogę i okna ścienne (żadnych świetlików dachowych!). W środku można ustawić kanapę, stolik, tudzież stół i krzesła oraz niewielki blat roboczy pełniący funkcję kuchennego. Przygotowanie herbaty w czajniku elektrycznym podczas deszczowego popołudnia to coś, co nie wymaga wysiłku, a sprawia,  że czujemy się na działce o wiele przyjemniej.

Jeśli domek narzędziowy ma być jedynym obiektem na naszej działce, warto zdecydować się na taki model, który będzie pełnił funkcje nie tylko magazynku lub narzędziowni, ale też taki, w którym można przebywać w czasie letnich wieczorów. Na zdjęciu: niewielki domek narzędziowy powiększony o taras, z estetyczną elewacją, bardziej przypomina chatę letniskową. Koszt zakupu takiego domku: ok. 5,5 tyś zł.

Małe domki z tworzywa sztucznego

Natomiast jeśli na naszej działce jest już altanka dająca wytchnienie od letniego słońca i jeśli mamy już wiatę dla największych sprzętów, wówczas można ograniczyć się do zakupu niedrogiego domku z tworzywa sztucznego o powierzchni do 3 m². Koszt zakupu takiej konstrukcji, wyposażonej w podłogę ze specjalnej, nieprzemakalnej i odpornej na porysowania maty nie przekracza zwykle 1500 zł. Bezpiecznie zamykany na drzwi ze skobelkiem, uszczelniony, doświetlony oknem lub świetlikiem, zapewni nam  suche przechowywanie sprzętów ogrodowych, których nie sposób trzymać w altance lub które nie mieszczą się w garażu.

maly-domek-narzedziowy

Niewielki domek narzędziowy pochodzący od jednego z czołowych producentów sprzętu ogrodniczego. Ścianki domku zbudowane są z estetycznych płyt poliwęglanowych o wysokim stopniu odporności na działanie czynników atmosferycznych. Stelaż domku wykonany jest z aluminium, dach natomiast doposażony został w panele poliwęglanowe przezroczyste, doświetlające wnętrze budynku. Fot. Ogrodosfera

Domki z tworzywa sztucznego, kupowane na zamówienie lub w gotowej formie w jednym ze sklepów (najtaniej jest w sklepach internetowych, nawet przy doliczeniu kosztów przesyłki), są jedną z najlepszych opcji dla potrzebujących ekonomicznego i niewymagającego rozwiązania. Dają nie mniej skuteczną ochronę przed złodziejami jak domki wykonane z innych materiałów. Są szczelne i skutecznie zabezpieczają przechowywane weń sprzęty przed wilgocią. Ich ogromną zaletą jest nieograniczony czas eksploatacji – nie płowieją pod wpływem słońca, nie korodują, są odporne na uszkodzenia mechaniczne (spadające gałęzie podczas wichury). Prace konserwacyjne takich domków mogą w zasadzie ograniczyć się do corocznego umycia zewnętrznej elewacji z większych zanieczyszczeń. Sprzedawane są w kilku częściach, które złożymy samodzielnie w kilka godzin, bez używania żadnych specjalistycznych narzędzi. Jest to niebagatelna zaleta w stosunku do domków drewnianych których montaż jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Domki narzędziowe z plastiku są też lekkie, co powinno być ważne dla osób, które są w początkowych etapach tworzenia aranżacji ogrodu – wówczas powinno się składać, że domek jeszcze niejednokrotnie zmieni swoje miejsce.

domek-z-tworzywa-sztucznego-do-ogrodu

Domki narzędziowe z tworzywa sztucznego są lekkie, tanie i z każdym rokiem coraz bardziej estetyczne. Dlatego stanowią doskonałą alternatywę dla droższych i bardziej wymagających domków drewnianych. Na zdjęciu: domek plastikowy o powierzchni ok 6,6 m², o ściankach z trwałego kompozytu drewniano-plastikowego, w którym można wiercić. Na uwagę zasługuje ciekawa elewacja domku, której struktura przypomina drewno, przez co domek całkiem dobrze komponuje się z zieloną przestrzenią. Koszt domku: ok. 6,5 tyś zł.  Fot. Ogrodosfera

Domki narzędziowe z tworzywa sztucznego jednak nie zawsze dobrze komponują się z ogrodową przestrzenią.Mimo swojej wielkiej użyteczności, przez niektórych są traktowane w tych kategoriach estetycznych, w których traktuje się kubły na śmieci lub zbiorniki na deszczówkę. Ukrywa się je więc w najgłębszych zakamarkach ogrodów lub osłania winoroślami. Plastik nie zawsze dobrze komponuje się z ogrodową zielenią i nie każdy jest w stanie zaakceptować eksponowanie takiej budowli w miejscu, które ma nas przede wszystkim wprowadzać w błogi nastrój towarzyszący obcowaniu z nieskażoną naturą. Na szczęście jednak „świat idzie do przodu“ i producenci konstrukcji ogrodowych z tworzyw sztucznych, zarówno skrzyń, mebli, jak i systemów do przechowywania oraz przede wszystkim domków proponują nam obecnie materiały o strukturze jak najbardziej przybliżonej do naturalnego drewna. W efekcie powstają domki, które zachowując wyjątkową trwałość tworzywa sztucznego, prezentują się równie dobrze jak domki z dębu lub jesionu. Jeśli zależy nam na jak najbardziej naturalnym efekcie, warto oczywiście postawić na domek o kolorystyce zbliżonej do naturalnego drewna.

domek-w-ogrodzie-plastikowy

Jak widać na zdjęciu powyżej, nowoczesne domki z tworzywa sztucznego mogą doskonale wkomponowywać się w przestrzeń ogrodowej zieleni. Fot. Ogrodosfera

Domki blaszane

Metalowe domki narzędziowe do ogrodu to kolejna ciekawa propozycja dla osób, które szukają gotowych i niedrogich rozwiązań. Stalowa lub aluminiowa konstrukcja i poszycie z blachy nadają budynkowi trwałości, dlatego metalowe domki są wybierane najczęściej przez osoby, którym szczególnie zależy na ochronie przed złodziejami. Ceny takich domków są zróżnicowane, zalezą od wielkości, rodzaju drzwi oraz ilości wbudowanych okien oraz jakości zamontowanych zamków. Zawsze jednak należy się spodziewać, że koszty zakupu i postawienia domku metalowego będą zbliżone do tych, które należy ponieść przy zakupie domku z tworzywa sztucznego, a niższe od sytuacji, gdy kupujemy domek z drewna. O czym należy wiedzieć decydując się na domek narzędziowy z metalu? Jest to przede wszystkim domek zbudowany z materiału o niskiej izolacyjności cieplnej. Podobnie jest z domkami z tworzywa sztucznego. Oznacza to, że nie chronią tak jak drewno przed chłodem w zimie. W lecie zaś ich wnętrze silnie się nagrzewa.

domek-narzedziowy-metalowy

Na zdjęciu: metalowy domek narzędziowy utrzymany w stonowanej kolorystyce. Konstrukcja została wykonana z ogniowo ocynkowanej stali, ściany zaś wykończone są wysokiej jakości blachą. W dachu domku zainstalowano panele dachowe, zapewniające dostęp do naturalnego źródła światła. Domek wyposażony jest w rynny odprowadzające deszczówkę z powierzchni dachu. Warto również zwrócić uwagę na solidne drzwi, zamykane na kłódkę. Koszt postawienia domku, w zależności od wielkości, oscyluje w granicach 2100-3600 zł. Fot. Ogrodosfera

Ponadto, kupując domek narzędziowy z blachy należy sprawdzić, w jaki sposób zabezpieczono poszczególne jego elementy konstrukcyjne przed korozją oraz jak zachowują się drzwi podczas zamykania: czy hałasują, czy są łatwe w obsłudze oraz czy nie przechylają się na jedną ze stron? Domki z metalu można pomalować na dowolny kolor farbą dostosowaną do pokrywania tego typu nawierzchni. W procesie produkcji zaś, stalowe i metalowe elementy powinny zostać zabezpieczone cynkiem (najlepiej metodą ogniową).
Zwykle konstrukcje tego typu nie są wyposażone w podłogę. Warto wtedy ustawić je na bloczkach betonowych, które za grosze kupimy w marketach budowlanych. Jeśli dojdzie do skorodowania elementów konstrukcyjnych domku, należy usunąć dokładnie rdzę (na przykład za pomocą drucianej szczotki lub szlifierki), a następnie oczyszczone miejsce pokryć farbą antykorozyjną.

Na zdjęciu: domek ogrodowy blaszany z przesuwnymi drzwiami. Fot. Ogrodosfera.pl

Jaki domek blaszany warto kupić? Szybki przegląd oferty sklepów, które dostarczają takie domki do domu klienta (często jednocześnie z dodatkową usługą zamontowania konstrukcji na działce odbiorcy), mówi nam jasno: kupujmy domki z kotwami mocującymi dołączonymi do zestawu oraz takie narzędziownie, które są wyposażone w przesuwne drzwi. Wato też zwraca uwagę na te oferty, w których do zestawu producent dołącza orynnowanie domku. Za te dodatkowe udogodnienia zapłacimy niewiele więcej, otrzymując w zamian dużą wygodę.

Zobacz też inne domki ogrodowe: sklep internetowy Ogrodosfera

Originally posted 2017-02-20 10:24:38.

zioła w kuchni

Kuchenne bogactwo – zioła i przyprawy

olej z pestek malin

Olej z pestek malin w domowych kuracjach pielęgnacyjnych