w , , ,

Prace ogrodowe w marcu

Prace ogrodowe w marcu kalendarz działkowca

Czy wiesz, że prace ogrodowe należy rozpocząć już w marcu? Cieplejsze dni i ustąpienie mrozów to najlepszy moment, aby zadbać o swoje uprawy. Zastanów się więc, czy postawisz na trawnik i rośliny ozdobne. A może w tym roku pojawią się u Ciebie warzywa? Bez względu na to, jaki wariant wybierzesz, należy właściwie przygotować ogród. Jakie więc czynności trzeba wykonać w marcu, aby Twój ogród cieszył oko cały sezon?

Co można robić w ogrodzie w marcu?

Temperatury w marcu stają się wyższe, a ziemia rozmarza. Jest to dobry czas, aby wrócić do zajęć na świeżym powietrzu. Prace ogrodowe, jakie czekają na Ciebie w marcu, to przede wszystkim porządki – uprzątnij teren, usuń liście i martwe gałęzie, a także przytnij drzewka owocowe. To idealny moment na przygotowanie miejsca na rośliny jednosezonowe.  Pamiętaj jednak, że wiosenne przymrozki mogą wyrządzić duże szkody w Twoich uprawach. Dlatego warto śledzić prognozy pogody i sadzić rośliny, gdy ustaną mrozy. 

Prace ogrodowe w marcu: Co można przycinać?

Do prac ogrodowych w marcu niewątpliwie należy zaliczyć cięcie prześwietlające korony drzew owocowych. Pamiętaj, że jest to niezwykle ważna czynność, ponieważ poprawia przewiewność korony. Sprawia też, że liście i pędy szybciej wysychają po rosie i deszczu, co z kolei zapobiega występowaniu wielu chorób, takich jak parch jabłoni czy brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Prócz drzew owocowych przytnij też krzewy – agrest, maliny czy winorośl. 

Zwróć uwagę na pędy porzeczek. Jeśli są nabrzmiałe, to najprawdopodobniej rozwija się w nich roztocz. W takim przypadku należy usunąć cały pęd. W marcu przycina się też trawy ozdobne na rabatach oraz pędy bylin.

Prace ogrodowe w marcu: Co można sadzić?

Od początku marca możesz wysiewać do doniczek i skrzynek nasiona warzyw kapustnych – kalarepy, kalafiora, brokuła, a także sałaty. Natomiast druga połowa miesiąca to czas na paprykę i pomidory. Z wysiewanych nasion powstaną rozsady warzyw, zatem wysadzisz je na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja. 

Świeżo posiane nasiona ustaw w domu, bezpośrednio przy oknie – rośliny potrzebują dużo światła i ciepła. Jeśli chodzi o inne prace ogrodowe w marcu, pamiętaj, że po ustaniu przymrozków możesz sadzić drzewa owocowe, krzewy, róże oraz trawy ozdobne. 

Prace ogrodowe w marcu: Jak zadbać o trawnik i rośliny ozdobne?

Jeśli utrzymuje się już dodatnia temperatura, a ziemia jest sucha, uprzątnij trawnik. Należy wygrabić z niego resztki jesiennych liści oraz mech. Do prac ogrodowych w marcu niewątpliwie przyda Ci się aerator, którym napowietrzysz zbitą i ciężką glebę. Zasiej trawę, w miejscach gdzie są jej ubytki, a pod koniec miesiąca wykonaj pierwsze koszenie. Zadbaj o rośliny ozdobne, przytnij pędy krzewów kwitnących latem – hortensji i róż. 

Marzec to okres, w którym możesz wsadzić do gruntu nowe drzewa, krzewy i byliny. Pamiętaj, aby dobrać właściwe gatunki do warunków panujących w Twoim ogrodzie. Możesz wysiać też do doniczek kwitnące rośliny sezonowe, takie jak aksamitki czy groszek pachnący. Ozdobią Twój ogród w kolejnych miesiącach roku.

 

Najlepsze krzewy iglaste do ogrodu

Programy do projektowania ogrodów