w

Wybór idealnego projektu domu – poradnik

projekt domu

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że od wyboru właściwej jakości projektu domu zależy wieloletni komfort życia całej rodziny. Dom to zazwyczaj inwestycja, która wiąże nie tylko daną rodzinę, ale również kilka najbliższych pokoleń, warto zatem dołożyć wszelkich starań w celu wykonania możliwie najlepszej inwestycji. Należy zdawać sobie sprawę, że często podobne działania powierza się osobom nieco bardziej kompetentnym, jednak znajomość fundamentalnych reguł z pewnością nie zaszkodzi.

Tym bardziej, że budowa własnego domu idzie w parze z koniecznością zadbania o wiele niezwykle istotnych kwestii i nierzadko trudno jest pamiętać o wszystkich detalach. Wybór odpowiedniego projektu to element, bez którego niemożliwe jest przecież rozpoczęcie budowy oraz wykonywanie dalszych pracy. Przede wszystkim, trzeba dostosować projekt domu do własnych potrzeb, oczekiwań i preferencji, bowiem celem nadrzędnym jest szczęście oraz satysfakcja rodziny.

Działka, wielkość domu, charakterystyka terenu, czyli najważniejsze kwestie

Bez dwóch zdań, działka idealna nie może być za mała. W niektórych kręgach uznaje się, że powierzchnia samego budynku nie powinna przekraczać czterdziestu procent powierzchni całej działki. Oczywiście, można skorzystać z innego rozwiązania, jak choćby wybór tzw. układu bliźniaczego czy parterowego. Przyszły gospodarz musi wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii, jak między innymi położenie tejże działki, jej otoczenie, uformowanie terenu, dostęp do drogi dojazdowej czy obecność sieci wodno-kanalizacyjnej.

Budowa domu to nie lada inwestycja i spore nadwyrężenie budżetu każdego inwestora. To właśnie od źródła finansowania oraz konkretnych możliwości finansowych inwestora zależy zarówno wygląd domu, jak i jego wykończenie czy wyposażenie. Ponadto, mają one wpływ również na wielkość domu, bowiem konieczne jest uwzględnienie w szacunkach kosztów eksploatacji takiego budynku.

Nie wszyscy przyszli gospodarze zdają sobie sprawę, że ciężko odnaleźć uniwersalny projekt domu. Dla przykładu, osoby starsze zdecydowanie gorzej poradzą sobie w domu piętrowym, który wymaga od domowników nieustannego pokonywania schodów. Poza tym, warto pamiętać o różnych udogodnieniach – dodatkowej łazience, otwartej kuchni, użytkowym poddaszu i tym podobnych. Tak naprawdę wpływ na podjęcie odpowiedniej decyzji musi mieć stan zdrowia oraz wiek potencjalnych mieszkańców.

Bardzo ważne jest, żeby czuć się w domu jak najlepiej

Nie można jednak zapomnieć o nieco mniej praktycznych kwestiach. Rzecz jasna, warto wybrać odpowiedni projekt i zagwarantować sobie możliwie najbardziej funkcjonalną budowlę, lecz dom powinien kojarzyć się ze wszystkim, co ładne oraz przyjemne. Dlatego właśnie nie wolno zrezygnować z upragnionych walorów estetycznych, drobiazgach architektonicznych, kolorystyce i tym podobnych. Dom to inwestycja na całe życie i dobrze, jeśli odzwierciedla ludzkie marzenia w stu procentach. Dobrym rozwiązaniem może się okazać dostosowanie projektu do indywidualnych przekonań i preferencji – szczególnie w sytuacji, w której dana osoba lub rodzina ceni sobie ekologiczny styl życia.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji DobraNieruchomość.pl .

Originally posted 2016-12-05 12:41:27.

ogród na dachu

Dom hobbita, czy nowoczesność? Dlaczego warto założyć ogród na dachu?

ogrod warzywny

Planujemy ogród warzywny – jak zrobić to dobrze ?