w

Hotel dla owadów – zrób to sam!

Kiedy za oknem robi się zimno, na balkony, tarasy i okoliczne drzewa, mocujemy karmniki dla ptaków oraz rozwieszamy jedzenie, żeby latający przyjaciele mieli co jeść, kiedy śnieg zasypie wszystkie możliwości pozyskania pokarmu. Ale czy pomyśleliście kiedyś, żeby stworzyć zimą hotel dla owadów? Pewnie nie, a przecież one też potrzebują schronienia i pokarmu zimą. Przedstawiamy hotel dla owadów i podpowiadamy jak samodzielnie go wykonać. 

hotel2

Hotel dla owadów, będzie im służył przez cały rok, nie tylko zimą choć wtedy najbardziej ich potrzebują. Mogą w nim zamieszkać osy, niektóre pszczoły, biedronki a nawet motyle czy ćmy. Dzięki ciepłemu, suchemu schronieniu, będą mogły spokojnie przeczekać aż do wiosny i będą ci za to niezmiernie wdzięczne. To nie jest tak, że w jednym domku zamieszka kilka rodzajów insektów i będą w nich żyć w zgodzie. Każdy z tych gatunków owadów preferuje inny rodzaj mieszkania, dlatego w zależności od tego, jakie gatunki chcesz hodować, taki hotel powinieneś zbudować.

Czego potrzebujesz do wykonania hotelu dla owadów:

  • drewnianego pudełka, lub karmnika dla ptaków bez przedniej i tylnej ściany. Ważne, żeby miał daszek, który ochroni przed deszczem czy śniegiem,
  • gałązek, bambusów, klocków z drewna, które mają wywiercone otwory, listewek, kory, twardych liści, tektury,
  • pistoletu z klejem,
  • sznurka lub drutu, którym przywiesisz hotel na drzewie.
  1. Najpierw trzeba posegregować materiały i odpowiednio je przygotować. W grubszych gałęziach, najlepiej wydrążyć środki, lub kilka wąskich dziurek. Tekturę zwinąć w drobne zwoje. Osobno położyć bambusy, listwy, korę i inne materiały.
  2. Weź jedną z rurek i przyklej ją w prawym lub lewym dolnym rogu pudełka lub zużytego karmnika. To będzie baza.
  3. Następnie umieszczaj po kolei pozostałe rurki. Nakładaj je na siebie i w razie potrzeby dodaj nieco kleju. Staraj się jednak, żeby zostawały przerwy między rurkami, tak, żeby nie było trudności z ich włożeniem i mieszaj ich rozmiary. Muszą mieć nico przerwy między sobą i przepuszczać powietrze.

hotel1

Powtarzaj czynność z różnymi dostępnymi materiałami. Jeśli masz do dyspozycji większy domek a w nim „pokoje” możesz każdy z nich zagospodarować innym materiałem, dzięki temu kilka różnych gatunków zamieszka w hotelu.

 

hotel3

Jeśli masz większe kawałki drzewa i chcesz w nich wywiercić dziurę, to nigdy nie wywiercaj ich na przestrzał. Zostaw z tyłu ściankę. W takich miejscach najchętniej zagnieżdżają się pszczoły. Dobrze zrobić otwory, różnej wielkości, żeby mogły wybrać w którym z nich chcą zamieszkać.

hotel4

Jeśli postawisz hotel w niewielkiej odległości od ogrodu, to nigdy nie zabraknie zapylaczy. Pamiętaj, żeby ostrożnie przemieszczać się koło ogrodu, żeby uniknąć użądlenia przez przestraszone pszczoły.

Źródło: http://inhabitat.com/


  1. Leśne zegarki – Analog Watch
  2. Banany w ogrodzie? To możliwe!
  3. Jak się pozbyć ogrodowych szkodników przed zimą?

Originally posted 2015-11-17 19:47:23.

Jak pielęgnować kaktusy?

Jak pielęgnować azalię domową?