w , ,

Zdrowie na wyciągnięcie ręki, uprawa roślin leczniczych

zioła

Natura od wieków podsuwa najlepsze rozwiązania. Pamiętasz, gdy bolał Cię brzuch, a babcia lub mama przygotowywały herbatę z liści mięty? Po wypiciu naparu dolegliwości przechodziły – naturalnie. Dziś, gdy żyje się szybko, a środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, wiele osób zaczyna realizować marzenia, łącząc przyjemne z pożytecznym i zdrowym, czyli zakłada ogród. Poznaj rośliny, które są zdrowe z natury i przydadzą się do łagodzenia dolegliwości zdrowotnych.

Pamiętaj, że na działce nie musisz sadzić wyłącznie kwiatów, ozdobnych krzewów czy iglaków. Warto wykorzystać miejsce na założenie domowej apteczki, czynnej dwadzieścia cztery godziny na dobę – własnego zielnika.

Zioło, a może jednak chwast w ogrodzie?

Jeżeli posiałeś trawnik lub posadziłeś okazałe róże czy inne rośliny, z pewnością dbasz o nie, regularnie nawozisz i tak, jak każdy ogrodnik powinien – usuwasz chwasty ręcznie lub przy pomocy środków chwastobójczych. Być może będziesz zaskoczony, że niektórzy z niechcianych ogrodowych gości mogą Ci się przydać. Zioła-chwasty to popularny mniszek lekarski zwany mleczem, krwawnik pospolity i pokrzywa zwyczajna. Są one szczególnie ekspansywne, dlatego ogrodnicy niechętnie widzą je wśród innych roślin. Jeśli zdecydujesz się na ich usunięcie, nie wyrzucaj ich do śmietnika. Wywar z pokrzywy stosowany w formie oprysków pomoże pozbyć się mszyc i przędziorków, a także ochroni rośliny przed chorobami grzybowymi jak mączniak prawdziwy.

Niezłe ziółka, czyli te rośliny lecznicze warto mieć w ogrodzie

Być może zraziłeś się do popularnej pokrzywy czy mlecza, ale pamiętaj, że leczniczych roślin jest o wiele więcej. I nie dość, że są one dekoracją Twojego ogrodu, to pozytywnie wpływają na zdrowie. Do najchętniej uprawnianych ziół – ze względu na swoje liczne dobroczynne właściwości – należą:

  • mięta pieprzowa – to wyjątkowo smaczne lekarstwo. Niestrawności, ból brzucha, nudności, wzdęcia, brak apetytu – herbata z liści mięty pieprzowej poradzi sobie z tymi dolegliwościami. A jeśli nie zużyjesz wszystkich listków, możesz ozdobić nimi deser lub dodać do mojito;
  • skrzyp polny – składnik wielu preparatów, które poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. Poza tym skrzyp pomaga zwalczyć zapalenie dróg moczowych, zapobiega miażdżycy i tworzeniu się kamicy nerkowej. Zamiast kupować tabletki ze skrzypem, posadź go w ogrodzie i zaparzaj herbatę;
  • dziurawiec – to lecznicze zioło znane było już w starożytności. Trzeba przyznać, że dziurawiec jest rośliną wielofunkcyjną: nie tylko pozytywnie wpływa na stan skóry, układ pokarmowy, przeciwdziała biegunce, wzmacnia układ krwionośny, ale co równie ważne – poprawia nastrój i uspokaja. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować dziurawca latem, ponieważ na Twojej skórze mogą pojawić się przebarwienia;
  • rumianek – te małe białe kwiatki pomogą w zapaleniu spojówek, przyspieszą gojenie ran, a także korzystnie zadziałają na trawienie;
  • czarny bez – na przeziębienie, gorączkę, problemy trawienne i cellulit – czarny bez jest smaczny i skuteczny;
  • szałwia lekarska – to naturalny antybiotyk, a jej nazwa wskazuje, że warto hodować ją w domowym zielniku (salvus po łacinie oznacza zdrowie). Olejek eteryczny z szałwii działa antyseptycznie i grzybobójczo, a suszone liście możesz wykorzystać do zaparzenia naparu i leczenia infekcji górnych dróg oddechowych oraz nadpotliwości.

Ty potrzebujesz ziół. A czy wiesz, czego one potrzebują, żeby rosły dla Twojego zdrowia?

Możesz być zaskoczony, ale zioła wcale nie są wymagające. Ich pielęgnacja sprowadza się głównie do częstego podlewania i zapewnienia im swobodnego dostępu do światła słonecznego. Na dobry start odpowiednia będzie gleba bogata w próchnicę, dobrze napowietrzona i o zasadowym odczynie. Jeśli masz w ogrodzie kwaśną ziemię, wystarczy, że zastosujesz wysokiej jakości torf ogrodniczy odkwaszony Ziemovit. Sam widzisz, że lecznicze zioła są wyjątkowo „proste w obsłudze”. Czy wiesz już, które posadzisz?


  1. Oczko wodne w ogrodzie
  2. Prawidłowo przygotowane podłoże w szklarni foliowej to klucz do sukcesu – zobacz, jak to zrobić
  3. Roboty koszące – czy są warte zakupu?

Originally posted 2017-05-11 07:01:14.

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zbieranie ziół

Zbieranie ziół – jakie części roślin zbieramy

Kreatywny recykling w ogrodzie