w

Zielone dachy – estetyka, ekologia i ekonomia

Źródło: Flickr/sookie/CC 2.0

Gdy wokół domu brak miejsca na zieleń, ogród można założyć… nad głową. Wiedzieli o tym już starożytni Babilończycy, a  w ich ślady idą rzesze współczesnych projektantów, tworzących prywatne, wiszące ogrody Semiramidy dla mieszkańców luksusowych osiedli. Jak sprawić, żeby nasz dach stał się zielony?

Ogród z wyższych sfer

Współczesne zainteresowanie zielonymi dachami to przede wszystkim zasługa rosnącej świadomości ekologicznej. W Europie cieszą się one szczególną popularnością w krajach skandynawskich, Szwajcarii i Niemczech, które wyznaczają eko-trendy dla całej Europy.

Moda na dachowe ogrody ma się świetnie również w Polsce – to właśnie u nas znajduje się jeden z największych europejskich obiektów tego typu. Mowa oczywiście o ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, zaprojektowanym przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską. Na zielonym dachu o powierzchni 1 ha znajduje się aż 5111 m2 roślinności.

W zielone dachy inwestują także deweloperzy. Warto tu wymienić takie inwestycje, jak River House w Warszawie, Odra House we Wrocławiu czy krakowskie Lofty w Młynie. W tym wypadku zielony dach pozwala wyróżnić się na tle konkurencji i nadaje inwestycji aury ekskluzywności, ponieważ prawo wstępu na dachowe ogrody to zazwyczaj wyłączny przywilej mieszkańców.

Jak grać w zielone?

Źródło: City of Chicago
Źródło: City of Chicago

O ogrodzie dachowym najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Konstrukcja dachu musi być odpowiednio mocna, zdolna wytrzymać obciążenia sięgające 500 kg na m², na co składa się nie tylko waga podłoża i roślinności, ale też wsiąkającej w grunt wody. Z tego względu dachowy ogród to spora inwestycja, wyceniana na 100 do 200 zł za metr kwadratowy, do czego dochodzą oczywiście koszty związane z czyszczeniem odpływów, nawożeniem, nawadnianiem i pieleniem.

Jeśli chcemy stworzyć podniebny ogród na już istniejącym budynku, podstawą również jest sprawdzenie wytrzymałości konstrukcji dachu. Jeśli okaże się wystarczająca, pozostaje znalezienie fachowca, który zaaranżuje dach zgodnie z oczekiwaniami.

Założenie ogrodu na dachu budynku wielorodzinnego niesie za sobą również konieczność zdobycia zgody spółdzielni, która, przynajmniej w teorii, powinna być jedyną formalną przeszkodą w realizacji tego pomysłu, oczywiście pod warunkiem, że budynek spełnia warunki konstrukcyjne i normy bezpieczeństwa.

Intensywny czy ekstensywny?

Ze względu na swój wygląd i przeznaczenie, dachowe ogrody dzielą się na intensywne i ekstensywne.

Typowo rekreacyjne przeznaczenie mają dachy intensywne, na których można sadzić drzewa, krzewy i trawy. Do ich wad należy zaliczyć koszty budowy i pielęgnacji oraz duże obciążenie dachu. Park czy ogród przeznaczony do wypoczynku można założyć na dachu o spadku do 5 stopni.

Dachy ekstensywne z założenia nie są przeznaczone do użytkowania. Kąt nachylenia takiego dachu może wynosić 20-30 stopni i obsadza się go głównie mchami, trawami i ziołami. Nie jest tak estetyczny, jak intensywny, ale można go stworzyć przy użyciu mniejszych środków, a przy okazji jest też lżejszy i tańszy w utrzymaniu.

Rozwiązaniem kompromisowym jest zasadzenie roślinności ekstensywnej na dachu intensywnym, dzięki czemu jego pielęgnacja będzie od nas wymagać minimum wysiłku, a idea zielonego dachu będzie zachowana.

Dlaczego warto?

Zobacz też jak wykorzystać skorupki jajek w ogrodzie

Źródło: hadj.ws
Źródło: hadj.ws

Koszty i wysiłek włożone w aranżację podniebnego ogrodu z nawiązką rekompensują korzyści płynące z jego posiadania, zwłaszcza gdy na takie rozwiązanie decydujemy się w mieście. Dzięki zielonym dachom zmniejsza się ilość dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych wydzielanych do atmosfery, a w ciepłe dni parująca woda nawilża powietrze. Ogrody na wysokościach pozwalają też zredukować zjawisko zwane miejską wyspą ciepła, ponieważ temperatura na terenach zurbanizowanych może być o 5-6 stopni Celsjusza wyższa w porównaniu do innych obszarów. Kolejną zaletą jest zmniejszenie hałasu nawet o 46 dB.

Dodatkowo, dach pokryty warstwą z roślinnością ma wszechstronne właściwości izolacyjne, dzięki czemu latem w budynku jest chłodniej, a zimą cieplej, co oczywiście przekłada się na spadek kosztów ogrzewania.

Originally posted 2015-02-25 07:57:21.

Volet végétal – Twój własny, wiszący ogród

AvoSeedo – wyhoduj w domu awokado