w

Pielęgnacja roślin doniczkowych – najczęstsze błędy

Kupując nowe kwiaty, zapominamy, że każdy z nich wymaga odmiennych działań, które zapewnią mu zdrowy i szybki wzrost. Oto 5 najczęstszych błędów, jakie rodzi pielęgnacja roślin doniczkowych, nadmiernie popełnianych przez większość ludzi.

1. Niedobór światła

Często większość z nas ustawia rośliny w miejscach, w których ładnie się prezentują, zapominając o prawidłowym naświetleniu. Nawet przy regularnym podlewaniu i nawożeniu kwiaty stojące w zacienionym miejscu nie są w stanie wzrastać w sposób prawidłowy, dlatego warto mieć ten czynnik na względzie. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na inne rozstawienie, zainwestujmy w specjalne lampy doświetlające, dostępne w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

2. Zbyt obfite lub niedostateczne podlewanie

Jedynie najbardziej odporne rośliny, takie jak kaktus są w stanie wytrzymać dłuższy czas bez odpowiedniego nawodnienia, a papirusy z kolei odporne będą na nadmiar wilgoci. Pozostałe kwiaty mogą nie przeżyć tego rodzaju dysonansu. Pamiętajmy, by po zakupie rośliny zasięgnąć informacji w odpowiedniej literaturze lub internecie, jeśli nie wiemy, jaka ilość wody będzie dla niej odpowiednia.

3. Rośliny przebywają w zbyt wysokiej temperaturze

Błąd popełniany najczęściej latem. Pozostawiając ulubione kwiaty na nasłonecznionym parapecie, narażamy je na wyschnięcie. Promienie słoneczne docierające przez szybę mogą osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza, co prowadzi do obumierania rośliny. W czasie upalnego dnia warto przenosić doniczki do chłodniejszego pomieszczenia – zasuwanie rolet czy żaluzji w tym wypadku w ogóle się nie sprawdzi.

4. Zapominanie o przesadzaniu roślin

Nawet w przypadku, gdy doniczka nie jest zbyt mała dla danej rośliny, nie powinniśmy zapominać, by w odpowiednim momencie zająć się jej przesadzeniem. Z czasem ziemia ulega przesoleniu lub wyjałowieniu, co w sposób negatywny wpływa na kondycję kwiatów. W związku z tym warto raz w roku zadbać o zmianę ich podłoża.

5. Narażanie roślin na przeciąg

Częsta sytuacja w przypadku, gdy kwiaty znajdują się w przejściu między jednym pokojem a drugim lub jeśli umieszczone są na parapecie. Pamiętajmy, by podczas wietrzenia mieszkania zmieniać miejsce roślin tak, by nie były narażone na przeciąg lub działanie niskich temperatur.

flickr.com/photos/southpaw2305/3525527659

Originally posted 2014-10-30 12:53:24.

Wprowadź spokój do swojego wnętrza – lampki Zen

Nawadniające opakowania