Owoce muszą być świeże, wyrośnięte oraz dopiero co dojrzałe. Chciałbyś uzyskać twardą marmoladę? Wykorzystaj do tego czarne lub czerwone porzeczki, kwaśne lub rajskie jabłka, śliwki węgierki lub mirabelki, agrest czy pigwę.
Zawierają one wystarczająco duże ilości pektyn i kwasu, które w połączeniu jedynie z cukrem są w stanie wytworzyć żel niezbędny do uzyskać twardej konsystencję. Jeśli chcesz zrobić ciężką marmoladę z malin, jeżyn, moreli, borówek amerykańskich czy pomarańczy będziesz musiał dodać do nich owocu bogatego w pektyny lub kwas (skórki z owoców cytrusowych, cytryna). Wolisz rzadszą konsystencję?
Najlepiej nadadzą się do tego wiśnie, czereśnie, truskawki, rabarbar i gruszki. Pamiętaj również o zachowaniu odpowiednich proporcji cukru. W wersji twardej na 1kg owoców dodawaj 0,5 kg cukru, w przypadku mazistej marmolady na 1 kg owoców wystarczy 0,2 kg
cukru.
Przygotowanie i gotowanie
Owoce musisz dokładnie umyć. W zależności od upodobań możesz obrać je ze skóry lub nie. Krój je na drobne kawałki, szybciej będą się rozgotowywały.
Świeże owoce możesz też troszkę podgotować, a potem zmiksować lub zmiażdżyć. Jeśli nie lubisz kawałków owoców możesz rozgotowaną masę (przed dodaniem cukru) przetrzeć przez sito.
Podczas gotowania na małym ogniu często mieszaj pulpę, bo lubi się przypalać. Najlepsza będzie do tego drewniana łyżka. Masę umieszczaj w wyparzonych słoikach i przechowuj w ciemnym oraz chłodnym miejscu.
—
- Pasta z bobu
- Weselna tradycja w nowej odsłonie – wesele bez mięsa?
- Przetwory domowe znowu modne – robi je połowa Polaków
Originally posted 2014-12-09 15:05:32.