Nietoperze to niezwykle pożyteczne zwierzęta, a ich obecność w okolicy gospodarstwa domowego może sprawić, że pozbędziemy się nadmiaru insektów. Te urocze i, całkowicie bezpodstawnie, często nielubiane istoty potrafią zjeść w ciągu doby nawet do dwóch tysięcy komarów.
Stworzenie w ogrodzie schronu dla nietoperzy niesie ze sobą podwójną korzyść – zagwarantowanie tym niewielkim ssakom warunków mieszkaniowych oraz podjęcie skutecznej walki z uciążliwymi komarami i pozostałymi owadami.
Warto rozważyć wybudowanie budki lęgowej dla nietoperzy, jest to bowiem rozwiązanie bardzo proste, a zarazem skuteczne. Komary potrafią uprzykrzyć życie każdemu, a zamontowane w oknach moskitiery tylko połowicznie zdają egzamin, gdyż, chroniąc przed dostaniem się owadów wewnątrz pomieszczenia, w żaden sposób nie wpływają na ich liczbę wokół budynku. Dostępność odpowiedniego schronienia jest jednym z fundamentalnych czynników warunkujących możliwość przetrwania nietoperzy, których obecność może mieć zbawienny wpływ na życie mieszkańców.
Do postawienia najprostszego, podstawowego schronu dla nietoperzy wystarczy dosłownie kilka nieheblowanych desek, najlepiej o grubości 2 – 2.5 cm. Jednym z najistotniejszych szczegółów, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania takiej budki, jest odległość między ścianką przednią (frontową), a tylną, która powinna wynosić 4 – 15 cm, w zależności od danego gatunku nietoperza. Zdaniem niektórych miłośników tych zwierząt, bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wybudowanie obszerniejszego schronu, w którym nawet mniejsze gatunki mogą skupić się i w ten sposób zadbać o odpowiednie warunki termiczne.
Wnętrze wysokiej jakości budki lęgowej dla nietoperzy powinno być dość szorstkie, aby te niewielkie istoty mogły zaczepiać się pazurkami i, co za tym idzie, swobodnie przemieszczać. Najczęściej wystarczy faktura nieheblowanych desek, można również zatroszczyć się o wykonanie niewielkich nacięć lub przybicie cienkich listewek. Wyjątkowo ważna jest szczelność schronu – dzięki temu na komfort ssaków w żaden sposób nie wpływają niekorzystne warunki atmosferyczne. Część wielbicieli tego typu rozwiązań decyduje się na pokrycie wnętrza budki papą, co nie tylko zwiększa wchłanianie ciepła za dnia, ale również pozwala ochronić konstrukcję przed destrukcyjną działalnością dzięciołów. Warto mieć świadomość, że nie wolno stosować jakichkolwiek środków impregnujących drewno.
Budki lęgowe dla nietoperzy należy wieszać na słupie, budynku czy drzewie, w miejscu jak najbardziej nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Odpowiednia wysokość to minimum 4 metry od poziomu gruntu, a wlot powinien być jednocześnie swobodny dla nietoperzy i niedostępny dla wszelkiej maści drapieżników. Aby w schronach nie pojawiła się konkurencja dla nietoperzy, warto zadbać o umiejscowienie w pobliżu budek dla ptaków.
Istnieją takie gatunki nietoperze, które znacznie lepiej czują się, kiedy mogą wykorzystać wszelkiego rodzaju szczeliny. Wystarczy znaleźć nieheblowaną deskę o szerokości nie mniejszej niż 20 cm (optymalnie 40 – 50 cm) i przybić ją do południowej ściany domu, altanki czy garażu. Dbając o właściwą odległość między deską, a ścianą, możemy stworzyć w ten sposób doskonałą szczelinę, w której chętnie będą sypiać nietoperze. Dystans ten powinien wynosić ok. 2 cm, natomiast rozwiązanie będzie skuteczniejsze, jeśli zabudujemy deskę z trzech stron i pozostawimy wlot u jej dołu.
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Złote-Rączki.pl .
Originally posted 2016-09-21 12:29:37.