w ,

Prace ogrodowe w listopadzie

Prace ogrodowe w listopadzie

Polska Złota Jesień, rzadko utrzymuje się w listopadzie. Mamy szczęście, że teraz pogoda jeszcze nas rozpieszcza, jednak to już pewnie ostatnie dni tak pięknej pogody. Listopad zazwyczaj obfituje w deszcz, złote liście po opadnięciu z drzew, szybko szarzeją a ogród traci swoje piękne kolory. Sprawdź jak powinien wyglądać listopad w ogrodzie, żeby rośliny przezimowały w jak najlepszych warunkach. 

Prace ogrodowe w listopadzie

Jesienią, cała przyroda przygotowuje się na nadejście zimy. Dni stają się coraz krótsze, więc dobrze jest jak najszybciej przygotować ogród do zimy. Należy koniecznie grabić wszystkie liście, żeby zimą nie zalegały na trawniku, ponieważ mogą one być źródłem rozmaitych bakterii. Powinno się je spalić lub zakopać głęboko w ziemi, najlepiej w miejscu oddalonym nieco od ogrodu czy sadu. Kiedy liście opadną z drzew, trzeba sprawdzić czy nie są one zamieszkałe przez jakieś szkodniki. Jeśli tak, to koniecznie trzeba się ich pozbyć. Dobrze jest też, oczyścić drzewa z owoców, które z nich nie spadły. Jesienią należy dokonać oprysku wszystkich drzew owocowych jakie mamy. Pozwoli to drzewom dobrze przeżyć zimę i będą one w lepszej kondycji wiosną.

Prace ogrodowe w listopadzie

Powinno się chronić małe drzewka przed szkodnikami i gryzoniami. Najlepiej jest zastosować plastikowe osłonki, które ochronią drzewa przez wszelkimi uszkodzeniami. Pnie drzew, nie tylko tych małych, warto owinąć szarym papierem. Nie należy pod żadnym pozorem, zabezpieczać roślin folią, ponieważ nie mogą one pod nią oddychać.

Rośliny powinny być zabezpieczone także przed mrozem. Na szczególną uwagę zasługują rośliny o charakterze sadowniczym. Powinno się ukopać wokół nasady kopiec, około 30 centymetrowy, aby zabezpieczyć korzenie. Wiosną, będzie można wykorzystać te kopce jako ściółkę.

Listopad do czas zbierania jarmużu. Warto wiedzieć, że dobrze jest poczekać ze zbiorem do pierwszego przymrozku, jarmuż będzie wtedy smaczniejszy.

Po ostatecznym zbiorze, zbieramy resztki roślinne i przekopujemy ziemię. Dzięki temu pozbędziemy się szkodników, które wiją sobie gniazdka w glebie. Resztki roślinne można przeznaczyć na kompost. Warto także sprawdzić czy nie są one zarażone żadną grzybicą, żeby nie przenosić ich na kompost a potem na nawożone rośliny.

Prace ogrodowe w listopadzie

Warto posadzić w listopadzie rośliny, które lubią zimować, czyli marchew, pietruszkę czy koper ogrodowy. Te rośliny pęcznieją i zimują a wiosną, wydadzą plony nawet o dwa tygodnie szybciej.

Należy ściąć wszystkie uschnięte części roślin. Zanim ziemia całkiem zamarznie, można w niej sadzić drzewka i krzewy, warto jednak od razu zabezpieczać je przed mrozem. Pod koniec listopada, należy także okryć niektóre rośliny.

O ile drzewa można nieco wcześniej okryć, o tyle te rośliny, lepiej okrywać dopiero pod koniec listopada. Trzeba wybrać takie rośliny, które nie lubią mrozu i usypać im kopce, jeśli narażone są korzenie, lub obłożyć je gałązkami iglastymi.
[related_posts_by_tax]

Originally posted 2015-11-04 20:55:53.

Miód manuka – Nowozelandzki eliksir zdrowia

Opryski drzew jesienią