w

Co oznaczają kolory dysz w opryskiwaczach?

kolory dysz w opryskiwaczach

Technologia wykonywania oprysków rolniczych poszła w dzisiejszych czasach mocno do przodu. Na rynku dostępne są przeróżne urządzenia i systemy służące do opryskiwania, ale również bardzo szeroki wybór końcówek roboczych opryskiwaczy. Różnią się one pomiędzy sobą kształtem, który przekłada się na jakość wykonywanego oprysku, zastosowanie, wielkość kropli, przepływ używanego środka i wiele innych cech. Jedną z ważniejszych jest objętość oprysku, która przepływa przez dyszę w ciągu minuty. Dla łatwiejszego rozróżnienia końcówki dysz opryskiwacza oznacza się różnymi kolorami. Co oznaczają kolory dysz i do czego używa się dysz w różnych kolorach?

Co oznaczają kolory dysz?

Jak już wspomniano, kolory dysz oznaczają prędkość przepływu środka używanego do wykonywania oprysku, wyrażoną w litrach cieczy na każdą minutę pracy opryskiwacza, przy ciśnieniu wynoszącym dwa bary (a więc stosunkowo niewielkim). Dzięki temu, że cecha ta oznaczona jest z góry określonymi kolorami, rolnik ma bardzo ułatwione zadanie podczas zakupów sprzętu. Już pierwszy rzut oka pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia z dyszą o interesującej nas wartości przepływu. Obecnie używane są następujące kolory: pomarańczowy, zielony, żółty, fioletowy, niebieski, czerwony, brązowy, szary oraz biały.

Kolejność, w jakiej zostały one wymienione, nie jest przypadkowa. Najmniejszym parametrem przepływu charakteryzuje się dysze w kolorze pomarańczowym, a kolejne mają ten parametr coraz wyższy – aż do białego, o największym przepływie. Poszczególne dysze różnią się również wielkością, a także zastosowaniem. Rozpylacze rolnicze w kolorze pomarańczowym charakteryzuję się przepływem 0,33 litrów na minutę. Dysze zielone to przepływ o wielkości 0,49 litrów, żółte – 0,65 l, fioletowe – 0,82 l, niebieskie – 0,98 l, czerwone – 1,31 l, brązowe 1,63 l, szare – 1,96 l i białe z przepływem o wartości 2,61 litra w każdej minucie.

Zastosowanie końcówek w różnych kolorach

Należy pamiętać, że dysze w opryskiwaczu polowym będą miały nieco inne zastosowania w zależności od koloru i zawsze warto wybierać właściwe, w zależności od uprawy, pory roku, warunków pogodowych, stosowanego preparatu i wielu innych czynników. Dlatego też bardzo ważne jest to, by rolnik przyswoił sobie podstawowe informacje o dyszach opryskiwaczy, dzięki czemu można łatwo uniknąć pomyłek.

W celu dobrania odpowiedniej końcówki do pracy należy przede wszystkim zapoznać się ze wskazaniami producenta preparatu, którego będziemy używać. W wielu przypadkach możemy się spodziewać wskazania konkretnych rodzajów dysz, które najlepiej sprawdzą się z danym środkiem w różnych warunkach. Warto również zwrócić uwagę na wskazówki ze strony producentów samych końcówek, którzy posiadają największą wiedzę na temat swoich produktów. Samodzielne dobranie rodzaju dyszy, czy eksperymenty ze stosowaniem różnych opcji wymagają od rolnika sporej wiedzy i doświadczenia i nie poleca się ich osobom bez odpowiedniego stażu.

Nie tylko kolory – oznaczenia dysz opryskiwaczy

Trzeba również wiedzieć, że kolory dysz to nie jedyne oznaczenia, które na nich znajdziemy – tak samo, jak wielkość przepływu nie jest jedynym parametrem rozpylaczy. Odpowiednim symbolem oznaczony jest na przykład materiał, z jakiego dysza jest wykonana (tworzywo sztuczne, ceramika, albo stal nierdzewna). Wartością liczbową oznacza się natomiast kąt strumienia, który dobrany powinien być przede wszystkim odpowiednio do używanego przez nas opryskiwacza. Bardzo istotne jest również oznaczenie typu dyszy, które informuje o jej szczegółach konstrukcyjnych.


  1. Prawidłowo przygotowane podłoże w szklarni foliowej to klucz do sukcesu – zobacz, jak to zrobić
  2. Roboty koszące – czy są warte zakupu?
  3. Żywopłot z tui – jakie odmiany tui najlepsze na żywopłot?

Originally posted 2020-09-28 16:19:09.

sady ekologiczne

Sady ekologiczne- ochrona sadów przed szkodnikami i chorobami

podatek od plastiku

Nowy podatek od plastiku – rozwiązaniem ekologiczne folie