Czerwiec to miesiąc gdy nadchodzą pierwsze letnie upały, a roślinność bujnie rozkwita. Dzięki majowym deszczom połączonym z dłuższymi i cieplejszymi dniami, wszystkie rośliny intensywnie rosną. Także te, których nie chcemy w ogródku. Jest to zatem czas aktywnych prac na działce, gdzie z dnia na dzień wszystko się zmienia. W czerwcu też zbieramy jedne z pierwszych owoców naszej pracy.
Czas aby wypielić grządki
Szybko rosnące trawy i chwasty mogą osłabić nasze uprawy, zabierając im niezbędne miejsce oraz światło. W czerwcu musimy odwiedzać nasze ogródki wyjątkowo często, aby na bieżąco usuwać niechcianych gości zanim zakwitną i wypuszczą pąki.
Po wiosennych deszczach ziemia będzie też zbita i może zamienić się z zewnątrz w twardą skorupę. Powinniśmy zatem zadbać też o spulchnienie gleby, aby wszystkie nasionka miały szansę wzejść. Obfite deszcze mogą też wyjałowić glebę, dlatego też warto pamiętać o jej nawożeniu.
Prace ogrodowe w czerwcu: Przycinamy, podcinamy, pielęgnujemy
Przez intensywny wzrost roślin, wygląd naszej działki mimo wszystko może ulec pogorszeniu. W czerwcu musimy też przyciąć żywopłoty, których gałązki wystrzeliły w górę. Nasz trawnik także może wymknąć się nam spod kontroli, dlatego regularnie (co około 10 dni) powinniśmy go kosić. Gdy zaczną się letnie upały trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby pozostał zielony i zdrowy. Przy okazji palikujemy wysiewane na wiosnę kwiaty letnie oraz pomidory.
Zbieramy także przekwitłe kwiatostany
Sprzątamy po magnoliach, śliwach i wiśniach. Usuwamy cebulki, między innymi hiacyntów i tulipanów i rozdzielamy je, by mogły poczekać na swoją kolej jesienią.
W ozdobnych ogrodach czerwiec jest czasem na wysiew kwiatów dwuletnich. Siejemy też rośliny jednoletnie, które zakwitają przed jesienią, takie jak łubin czy groszek. W ogródku warzywnym dosiewamy rośliny na jesienne zbiory, takie jak fasolka szparagowa czy rzodkiew, sadzi się także seler. Koniec maja i początek czerwca to ostatni czas na wysiew dyni do gruntu, a także pomidorów, papryki i ogórków, które dojrzeją dużo później.
Czas jednak zebrać pierwsze owoce naszej pracy. Pod koniec maja rozkwita czarny bez, z którego kwiatów można przygotować syropy, nalewki, a także pyszne naleśniki. Kwitnie rumianek, lipa oraz dzika róża. Zbiera się także młody czosnek, posiadający najwięcej leczniczych właściwości oraz szczypiorek. W drugiej połowie czerwca rozpoczyna się sezon na truskawki, poziomki i czereśnie.
Trzeba przyznać, że czerwiec w ogrodzie jest wyjątkowo intensywny i wymagający. Jednak czas spędzony na pielęgnacji ukochanych grządek dzięki bujnej zieleni wiosny wcale nie musi kojarzyć się z obowiązkami, a jedynie z czystą przyjemnością.
Originally posted 2016-06-03 13:31:44.