w ,

Pompa ciepła w domu – 5 największych zalet!

Pompa ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami coraz częściej wybieranymi przez właścicieli domów jednorodzinnych. Urządzenia te pozwalają na znaczne podniesienie komfortu życia, ale też wpływają realnie na rachunki za energię. Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w naszym domu?

Jakie pompy ciepła dostępne są na polskim rynku?

Działanie pompy ciepła opiera się na pozyskiwaniu energii z obszarów, w których panują różne temperatury. W praktyce pompa zasysa powietrze z zewnątrz domu i poprzez proste procesy prowadza je do obiegu domowego. Ciepło wykorzystywane jest zarówno do ogrzewania budynku, jak i ogrzania wody użytkowej. Decydując się na pompę ciepła, musimy wiedzieć, że na polskim rynku dostępne są dwa typu tych urządzeń: monoblok oraz split.

Jaką pompę wybrać: monoblok czy split?

Pompy monoblok odznaczają się hermetycznie zamkniętym układem chłodniczym, co wpływa zarówno na szczelność, głośność urządzenia podczas pracy, jak i jego ogólną estetykę. Pompy monoblokowe są mniejsze od pomp typy split, pracują nieco ciszej. Warto jednak pamiętać, że wymagają one zabezpieczenia przed zamarzaniem wody krążącej pomiędzy samą pompą (umieszczoną na zewnątrz) a budynkiem, w razie odcięcia prądu oraz silniejszych mrozów.
Pompa ciepła

Pompy typu split składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, przez co wymagają one nieco więcej miejsca do instalacji. Dodatkowo ich budowa sprawia, że układ chłodniczy nie jest hermetyczny, więc konieczne są coroczne kontrole urządzenia – podpowiadają pracownicy marki Emiternet.

Zalety pompy ciepła:

  • Ekologiczne źródło energii

Pompa ciepła doskonale wpisuje się w modę na ekologię. Dzięki niej możliwe jest pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii. Pompa ciepła nie tylko pozwoli na skuteczne zabezpieczenie budynku w ciepło, ale też pozwoli na polepszenie stanu środowiska naturalnego. Działanie pompy ciepła nie generuje problematycznych spalin czy odpadów – to więc dodatkowy atut dla osób pragnących lepiej dbać o swoje otoczenie.

  • Uniezależnienie od tradycyjnych dostawców ciepła

Pompa ciepła pozwala na uniezależnienie się od tradycyjnych dostawców energii. To szczególnie ważne zagadnienie obecnie – świat zmaga się z licznymi kryzysami, wojnami, co powoduje destabilizację na rynkach paliw. Dodatkowo zmienna sytuacja sprawia, że ceny surowców mogą znacząco się zmieniać. Dzięki instalacjom OZE możliwe jest uniknięcie dużych wzrostów opłat za energię, co przekłada się na finansowy spokój.

  • Oszczędności

Kwestia oszczędności jest kluczowa podczas wyboru instalacji OZE. W przypadku pomp ciepła energia pobierana jest ze środowiska, a do działania pompy potrzebna jest energia elektryczna (która może być generowana przez przydomową instalację fotowoltaiczną). Takie rozwiązanie sprawia, że roczne rozliczenia za ogrzewanie mogą być nawet o połowę niższe. Wraz z rozwojem technologicznym kolejne generacje pomp okażą się jeszcze bardziej wydajne w swojej pracy.

  • Łatwość obsługi urządzenia

Pompy ciepła są w pełni zautomatyzowane, a ich praca programowana jest w specjalnie zaprojektowanej aplikacji. Korzystanie z takiego oprogramowania jest proste i intuicyjne, dzięki czemu codzienna obsługa pompy nie będzie żadnym wyzwaniem.

  • Możliwość synchronizacji z fotowoltaiką

Pompy ciepła bardzo często uzupełniane są o niewielką instalację fotowoltaiczną. Jak zostało wspomniane wcześniej, pompa potrzebuje energii elektrycznej do swojej pracy. Dzięki fotowoltaice możliwe jest pozyskiwanie taniej energii, która będzie zasilać nie tylko pompę ciepła, ale też wszelkie urządzenia w domu. Nadmiar wyprodukowanej energii można skierować do magazynu energii – to niezwykle wygodne rozwiązanie.

 

 

Originally posted 2023-12-21 14:19:17.

nawóz od antylopy

Nawóz od antylopy: ekologiczna alternatywa dla Twojego ogrodu

Ciesz się pełnią lata na tarasie