w

Oczko wodne w ogrodzie

oczko wodne

Przydomowy ogród jest najlepszym miejscem odpoczynku w ciepłe, letnie dni. Warto więc odpowiednio go zaaranżować i wyposażyć w wygodne meble i stylowe, cieszące oko dekoracje. Jedną z nich jest oczko wodne – ozdoba ogrodu, którą możemy wykonać samodzielnie. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Oczko wodne – aspekty prawne

Oczko wodne jest niewielkim akwenem wodnym obsadzonym roślinami i obłożonym kamieniami różnej wielkości. Zgodnie z Ustawą o Prawie Budowlanym (art. 30 ust. 1), jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 30m2 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Przed jej rozpoczęciem musimy jednak zgłosić taki zamiar a także dołączyć opis i termin inwestycji, którą zaplanowaliśmy. Następnie, dokumentację z dołączonym oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością składamy w miejscowym Starostwie. Jeżeli w ciągu 21 dni od złożenia dokumentów nie dostaniemy sprzeciwu, możemy rozpocząć budowę naszego oczka.

Jak wykonać oczko wodne?

Budowa oczka wodnego nie jest skomplikowanym procesem i zależy od wybranej przez nas technologii i nakładu finansowego. Do najpopularniejszych rozwiązań należą oczka wodne z betonu, wyłożone specjalną, polietylenową folią a także PVC. Na rynku dostępne są również gotowe formy z żywic, kauczuku, polietylenu lub syntetycznej gumy. Pamiętajmy, by zastosować jak najgrubszy materiał – oczko wodne z folii będzie najmniej trwałym pomysłem.

Budowa oczka wodnego z betonu krok po kroku

Jak zbudować betonowe oczko wodne? Nie wymaga to od nas specjalnych umiejętności. Zaczynamy od wykonania wykopu w wyznaczonym miejscu. Należy odpowiednio zabezpieczyć podłoże a także położyć wszystkie instalacje niezbędne do działania oczka wodnego. Następnie, dno wykopu wysypujemy piasek lub tłuczeń i zalewamy cementem. Pamiętajmy, by obok oczka wykopać i wypełnić tłuczniem jeszcze jeden otwór, przez który poprowadzona będzie rura odprowadzająca wodę z naszego zbiornika w momencie spuszczania wody lub czyszczenia oczka. Aby odprowadzenie wody było możliwe rura musi znaleźć się jak najbliżej dna akwenu.

Kolejnym etapem tworzenia oczka wodnego jest wykonanie szalunków – desek, które wypełnią brzegi zbiornika. Następnie wlewamy mieszankę betonową i pilnujemy, by beton prawidłowo się zagęszczał, dzięki czemu nasz zbiornik będzie szczelnie wypełniony. Jeżeli beton nie ma właściwości wodoszczelnych po całkowitym jego wyschnięciu czeka nas jeszcze przygotowanie przeciwwodnego zabezpieczenia.

Dekoracje oczka wodnego

Rośliny są niezbędnym elementem aranżacji oczka wodnego. Poza dekoracyjną funkcją rośliny zaopatrują wodę w tlen, są także schronieniem dla owadów, ślimaków, ryb czy zaskrońców. Wokół oczka powstanie zatem ekosystem zmieniający się na naszych oczach. Jakie rośliny powinny znaleźć się wokół oczka wodnego? Najlepiej jest wybrać kilka rodzajów – świetnie sprawdzi się lilia wodna i tatarak; teren wokół zbiornika doskonale ozdobią gatunki pnące. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej zwiększyć walory estetyczne naszego oczka, warto na jego środku zainstalować niewielką fontannę.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.


  1. Kreatywny recykling w ogrodzie
  2. Mason Jar Garden – przenieś ogród do kuchni
  3. Prawidłowo przygotowane podłoże w szklarni foliowej to klucz do sukcesu – zobacz, jak to zrobić

 

Originally posted 2020-07-01 16:57:09.

olej z pestek malin

Skąd pochodzą supermarketowe ogórki i truskawki?

żniwa konopne

Praca sezonowa przy… żniwach konopnych