w

Zrób to sam: montaż fotela wiszącego

Montaż fotela do sufitu nie jest trudny, ale trzeba się do niego dobrze przygotować. Cała praca zajmie nam nie więcej niż godzinę, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli chcesz zamodzielnie zamontować fotel wiszący sufitu – przeczytaj ten tekst, a nie będziesz potrzebować fachowca.

 

Przygotuj sprzęt

Będziesz potrzebować dobrej wiertarki oraz wiertła o średnicy 6mm i 15mm. W przypadku sufitu z betonu musi to być wiertarka udarowa.

W sklepie metalowym lub markecie budowlanym kup kołek samozaciskowy o średnicy 14 mm (ze śrubą zakończoną oczkiem zamkniętym), dwa karabińczyki średniej wielkości, pasujący do nich odcinek łańcucha (zmierz dobrze wysokość stropu, aby nadmiarowe oczka nie wisiały Ci niepotrzebnie nad głową) oraz w przypadku słabszego stropu – kotwę chemiczną.

Jeśli chodzi o koszt części montażowych powinieneś zamknąć się w kwocie ok. 20-40 zł.

Przygotuj też metrówkę, ołówek, młotek, klucz nastawny i odkurzacz.

Krok po kroku

Pierwszym krokiem, aby dobrze wykonać montaż huśtawki jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Zwróćmy uwagę na odległości od ścian, czy mebli. Powinniśmy zostawić odpowiednią ilość miejsca na nasze nogi i na ruchy fotela.

Jeżeli posiadamy podręczny czujnik metalu sprawdzamy, czy w wybranym miejscu w suficie nie ma drutu zbrojeniowego.

Po zaznaczeniu wybranego punktu ołówkiem nawiercamy sufit wiertłem śr. 6-8mm. 

Wiercimy na głębokość 90mm pod lekkim kątem.

Jeśli natrafimy na zbrojenie podczas wiercenia, odwiert ponownie wykonujemy kilka centymetrów obok, dziurkę zaklejamy gipsem. Następnie otwór poszerzamy wiertłem śr. 15mm.

Umieszczamy i skręcamy kołek stalowy, upewniając się że skręciliśmy go naprawdę mocno.

Na koniec mocujemy łańcuch z karabińczykami (inaczej zwanymi szeklami) po obu stronach.

Uwaga: Niekiedy zdarza się, że na balkonie mamy dodatkowo położone kilka dobrych centrymetrów styropianu. Wtedy kwestia robi się nieco bardziej skomplikowana, bo musimy dopasować dłuższe wiertło oraz dłuższy kołek. Ale technika wykonania pozostaje taka sama.

Testujemy

Przed używaniem zaczepu należy wykonać próbę wytrzymałościową. W tym celu zawołaj sąsiada lub domowników. Fotel jednoosobowy powinien utrzymać ciężar podwójnej masy dorosłej osoby.

Najlepiej w tym celu zawiesić się ostrożnie we dwie osoby na linie przymocowanej do zaczepu i pobujać kilkukrotnie. Kołek wówczas się dociśnie i należy go jeszcze bardziej skręcić.

Gdy strop jest słabszy (lub nie jesteśmy go pewni)

W przypadku kiedy strop jest zrobiony z luźniejszego materiału, możemy zastosować kotwę chemiczną zamiast kołka stalowego. Masa zastyga szybko i jest bardzo wytrzymała.

Wystarczy nawierconą dziurę odkurzyć i zmoczyć, a następnie wcisnąć odpowiedni plastikowy kołek i wypełnić go masą z tuby. Następnie wtykamy stalowy wkręt śr. min. 10mm zakończony oczkiem zamkniętym.

Po wystygnięciu masy należy zrobić próbę wytrzymałościową jak wyżej.

W przypadku gdy hamak montujemy do krokwi drewnianej, nawiercamy ją wiertłem do drewna śr. 8mm na głębokość 8-10cm i wkręcamy śrubę do drewna śr. 12-14mm z oczkiem zamkniętym na końcu.

I gotowe.

 Twoja żona i dzieci będą zachwycone nowym kącikiem wypoczynkowym, a Ty będziesz z siebie dumny!

Źródło oraz więcej podobnych instrukcji: Hamaki Cabana – montaż hamaków i foteli wiszących

Celina Caban
Artykuł został przygotowany przez firmę Hamaki Cabana specjalizującą się w sprzedaży oraz montażu hamaków.

Originally posted 2017-04-28 12:59:08.

uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody – jak to zrobić?

prace ogrodowe w maju

Prace ogrodowe w maju