w

Technorattan ceniony w ogrodzie

technorattan

Drewniane, metalowe, plastikowe, a może wykonane z technorattanu? Wybór ogrodowych mebli jest bardzo duży, a każde z nich posiadają szereg swoich zalet. Decyzja o tym, które z nich zagoszczą w przestrzeni przydomowego ogrodu, zwykle sprowadza się do wyboru tych, które najlepiej wpisują się w oczekiwania inwestora. Bardzo często są to meble wykonane z techonorattanu. Czym jest ten niezwykły materiał, że przekonuje do siebie tak wiele osób? Dziś postaramy się go nieco przybliżyć.

Sposobem na wyjątkową przestrzeń wypoczynkową na tarasie lub w ogrodzie pozostaje wprowadzenie do niej komfortowych i zaspokajających nasze poczucie estetyki mebli. Dla jednych będą to meble drewniane, dla innych te, wykonane z technorattanu. Każdy z nas może mieć nieco inny gust, potrzeby i oczekiwania. Dlatego nie twierdzimy, że technorattan to jedyny słuszny wybór, jednak nie da się ukryć, że dzięki swoim zaletom w krótkim czasie stał się bardzo pożądany i popularny w polskich ogrodach.

Czym jest technorattan?

Zanim technorattan pojawił się na rynku, mieliśmy okazję poznać inny materiał – naturalny rattan. Materiał ten pochodzi z Ameryki Południowej oraz Azji, a otrzymywany jest z tropikalnej rośliny (a właściwie rodziny roślin) – palmy o tej samej nazwie. Rattan w krajach swego pochodzenia jest powszechnie wykorzystywany do wyrobu mebli oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Jest bardzo plastyczny, dzięki czemu może być dowolnie formowany. Jego ogromną zaletą jest dekoracyjny wygląd, którym rattan zjednał sobie sporo zwolenników. Jednak oprócz zalet rattan ma również wady. Największą z nich jest słaba odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, jakie panują w naszym klimacie.

Technorattan na naszym rynku pojawił się nieco później i stał się rozwiązaniem wielu problemów, na które napotykali użytkownicy mebli rattanowych. Przede wszystkim okazał się dużo odporniejszy na czynniki atmosferyczne. Technorattan ma też wiele innych zalet, o których wspomnimy poniżej. Jest materiałem syntetycznym, który do złudzenia przypomina naturalny rattan i podobnie jak pierwowzór wykazuje się wysoką estetyką. Wykonane z niego meble chętnie wprowadzane są na tereny prywatnych posesji, a także do letnich ogródków hoteli i restauracji oraz do takich obiektów, jak baseny i SPA. Przykład technorattanowych mebli znajdziemy na stronie Bazkar.pl. Z technorattanu wykonuje się całe zestawy ogrodowe, a także pojedyncze meble takie jak: krzesła, stoły, ogrodowe barki, leżaki oraz skrzynie do przechowywania ogrodowych akcesoriów, poduszek na fotele lub zabawek dla dzieci.

Zalety technorattanu, czyli meble na medal

Ogromna popularność technorattanu, z którą spotykamy się w ostatnich latach, wynika w dużym stopniu z licznych zalet tego materiału. Takie zainteresowanie opisywanymi meblami z pewnością nie miałoby miejsca, gdyby nie wysoka estetyka materiału. Jednak oprócz efektownego wyglądu technorattan ma też sporo innych atutów. Meble dostępne są w różnych stonowanych barwach. Najczęściej są to: czernie, biele, brązy i szarości. Nadany w czasie produkcji kolor jest trwały i nie zmienia się podczas użytkowania, nawet jeśli mebel pozostaje długotrwale wystawiony na działanie promieni słonecznych. Co więcej, technorattan nie chłonie wilgoci i nie plami się, a wszelkie zabrudzenia z łatwością usuniemy z niego za pomocą wilgotnej ściereczki lub wody z ogrodowego węża.

Kolejną zaletą jest trwałość materiału. Technorattan jest odporny na działanie niskich temperatur oraz deszczu i śniegu. Poza sezonem może pozostać w ogrodzie, a zabezpieczenie mebli ogranicza się do okrycia ich pokrowcem. Nawet po wystawieniu na kapryśne warunki pogodowe, technorattan nie zmienia swoich właściwości i świetnie sprawdza się przez wiele kolejnych sezonów. Jego żywotność została oceniona przez specjalistów na około 10 – 15 lat. Po tym okresie technorattan podlega recyklingowi, co nie pozostaje bez znaczenia dla osób o proekologicznej postawie.

Czy technorattan ma jakieś wady? Niektóre osoby donoszą, że jedną z nich jest cena. Jednak zważywszy na długi okres użytkowania mebli, nawet przy nieco wyższej kwocie nadal będzie to opłacalna inwestycja.

 

 

 

Originally posted 2019-03-12 17:27:25.

Napisane przez Redakcja

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Wybór materiałów jest bardzo duży i leży także w kwestii gustu. Zdecydowanie technorattan jest jednym z trwalszych , nie wymaga impregnacji a prezentuje się rewelacyjnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pelargonie, pielęgnacja, nawożenie pelargonii, ile wody pelargonie

Proste sposoby pielęgnacji pelargonii

pojemniki na piasek i sól

Pojemnik na sól i piasek do ogrodu?