w ,

Oaza relaksu w środku miasta – nasz balkon

Wakacje, nawet najbardziej udane, nie trwają dłużej niż kilkanaście dni – tymczasem tak wiele wiosennych, letnich i jesiennych tygodni zachęca nas do tego, żeby choć przez chwilę zrelaksować się w „pięknych okolicznościach przyrody”. Spróbujmy podarować sobie chwilę odpoczynku w codziennym zabieganiu – nie przed telewizorem – ale np. ciesząc się lekturą, czy rozmową, wśród pięknych kolorów i zapachów… Gdzie? Na naszym balkonie!

Nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu z ogrodem? Nasz balkon czy loggia – delikatnie mówiąc – nie należą do największych? Czy to oznacza, że nasz własny ogródek zostanie jedynie w sferze marzeń? Niekoniecznie. W sukurs przyjdzie nam: pomysłowość i wyjątkowo bogata oferta rynkowa, dzięki którym odmienimy nawet niewielki balkon.

Natura i nowoczesność?

Modny w wystroju wnętrz styl fusion, łączący elementy różnych stylów (z przewagą minimalizmu) sprawdzi się również w organizowaniu przestrzeni balkonu. Fusion to nic innego jak pewnego rodzaju zabawa, w której liczy się przede wszystkim wyczucie estetyczne i co za tym idzie – umiejętne żonglowanie kolorami i detalami.

„Szukając” przestrzeni – postawmy na jasną kolorystykę. Warto urządzić balkon w bieli, czy jasnych pastelach, na bazie których świetnie prezentują się mniejsze i nasycone kolorem elementy – takie np. jak donice z kwiatami – w różnych kształtach i wykonane z różnych materiałów.

Wszelkiego rodzaju donic i skrzynek, w których możemy tworzyć roślinne kompozycje, znajdziemy naprawdę wiele. Możemy też pokusić się o odnowienie starych donic kamionkowych, które często zalegają w naszych piwnicach czy na strychach.

Nie bójmy się „zaszaleć” z kwiatami i innymi roślinami – typu pnącza, bluszcze – puszczone po niewielkich pergolach albo małych kratkach ogrodowych, które mogą dodatkowo urozmaicić balkon jako swego rodzaju ścianka działowa.

Drewno, wiklina i inne naturalne materiały doskonale nadają się do tworzenia aranżacji balkonu i loggii.

Nie inaczej będzie z odpowiednio dobranymi współczesnymi technikami dekoratorskimi. Wyobraźmy sobie np. elementy szklane w balustradzie. Warto np. zamienić „zwykłe” szkło, na taflę bezpiecznego szkła lacobel z pięknym nadrukiem, wykonanym nowoczesną techniką UV, dzięki której obraz jest odporny na działanie promieni słonecznych.

Możemy wybierać spośród tysięcy gotowych motywów (może to być np. piękna łąka, czy krajobraz lub martwa natura, a może abstrakcja) albo zamówić wydruk zdjęcia z własnej kolekcji. Szkło, kolor i światło? Efekt wizualny, szczególnie wieczorem, będzie wyjątkowo atrakcyjny.

Meble

Jeśli dysponujemy nieco większym balkonem, bez problemu znajdziemy odpowiednie meble ogrodowe – np. rattanowe, czy wiklinowe. Wyobraźmy sobie np. wypoczynek na wiklinowym fotelu bujanym… Modne, wygodne i ładnie prezentujące się, są również ławeczki i taborety metalowe, żeliwne, wyróżniające się bogatym wzornictwem i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Funkcjonalnym i jednocześnie estetycznym rozwiązaniem będzie zastąpienie typowych sof, czy ławek, pufami albo skrzyniami, które „przy okazji” będą też spełniały rolę schowków.

Podobnie w „roli” stołów świetnie sprawdzą się zwykłe europalety, coraz częściej stanowiące obiekt zainteresowania dizajnerów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy również skorzystali z ich potencjału i stworzyli z nich stoliki albo całkiem wygodne siedziska.

Wszystkie meble balkonowe doskonale prezentują się w towarzystwie kolorowych, miękkich poduszek, które nie tylko sprawią, że staną się one bardziej wygodne, ale również zdecydowanie bardziej przyjazne dla oka.

A o to przecież przede wszystkim chodzi – o odpoczynek dla oka – znużonego codzienną szarością ulic i zbyt szybkim tempem zmieniających się obrazów. Chwila relaksu na balkonie może się okazać jedną z najlepszych terapii antystresowych, szczególnie dla mieszkańców wielkich miast.

Artykuł został napisany przez zespół Decoplanet.

Originally posted 2016-10-24 07:48:09.

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogród na długiej, wąskiej działce. Jak go urządzić?

Grunty i gleby do ogrodu