Rośliny płożące pozwolą Ci efektownie wypełnić przestrzeń w Twoim ogrodzie przy małym nakładzie sił. A ponieważ część z nich kwitnie od maja do czerwca, wiosną i wczesnym latem możesz podziwiać je w pełnej okazałości. Dlaczego jeszcze warto zasadzić te krzewy? Jak o nie dbać? Przedstawiamy w tekście najbardziej atrakcyjne rośliny płożące!
Rośliny płożące to gatunki krzewów oraz bylin charakteryzujące się tym, że ich pędy kładą się na ziemi, często pełzając po niej na odległość kilkunastu centymetrów. Dzięki swojej ekspansywności rośliny płożące sprawdzają się w charakterze ozdoby:
- rabatek,
- skarp,
- skalniaków.
Ich pokładające się na ziemi liście i kwiaty mogą również z powodzeniem zastąpić w niektórych miejscach trawnik lub udekorować okolice domu. ZIEMOVIT wskazuje, jakie gatunki roślin płożących warto zasadzić, aby cieszyć się wspaniałą, bujną zielenią w ogrodzie.
Berberys – efektowne rośliny płożące do każdej przestrzeni
Berberys zalicza się do najbardziej kolorowych krzewów, jakie można uprawiać w polskich ogrodach. Jego rozmaite odmiany charakteryzują się różnym pokrojem, większość z nich zachowuje jednak ten sam układ liści – drobne listki tworzą małe bukiety, porastające krótkie i gęsto ułożone pędy. Dzięki swojej „skupionej” budowie oraz wytrzymałości na cięcia berberys świetnie nadaje się do tworzenia żywopłotów czy szpalerów.
W Polsce od wielu lat popularnością cieszy się berberys Thunberga (znany również jako berberys czerwony). Ta roślina płożąca wyróżnia się:
- silnym rozgałęzieniem,
- małą liczbą kwiatów na pędzie,
- dużą wysokością (dorasta nawet do 1,5 m),
- owalnymi, podłużnymi owocami.
Podobnie jak inne krzewy płożące berberys ma małe wymagania. Do wzrostu potrzebuje jedynie dostępu do słońca oraz przepuszczalnej i lekko kwaśnej gleby. Aby poprawić warunki sorpcyjne podłoża, w którym zasadzisz tę roślinę, wybierz torf ogrodniczy kwaśny ZIEMOVIT, dodatkowo wspomagający ukorzenianie się krzewu.
Warto pamiętać, że berberys pod koniec lata owocuje – kwaśne owoce zawierają dużo witaminy C, dzięki czemu można przygotować z nich przetwory idealne na jesień i zimę.
Funkia (hosta) – rośliny płożące o złoto-zielonej kolorystyce
Jeśli przestrzeń wokół domu chcesz zapełnić soczystą zielenią, funkia (lub też hosta) stanowi idealny wybór do Twojego ogrodu. Funkia to bylina o okazałych, wyraziście zielonych liściach, które w zależności od odmiany:
- mają jednolitą barwę (wówczas roślina preferuje stanowiska zacienione),
- wybarwiają się na biało lub złoto na brzegach (i wtedy bylina lepiej znosi nasłonecznienie).
Funkia odznacza się wytrzymałością na mróz, jej korzenie mogą jednak przemarznąć zimą, dlatego na jesień należy je zabezpieczyć. Oprócz tego warto pamiętać, że ze względu na duże, intensywnie zielone liście bylina potrzebuje stałego nawożenia, zwłaszcza wiosną, gdy pobiera najwięcej składników odżywczych z podłoża.
Aby funkia nie wyjałowiła gleby, w której rośnie, co 3 lub 4 tygodnie trzeba ją podlewać nawozem wieloskładnikowym, takim jak nawóz płynny do roślin zielonych ZIEMOVIT. Warto także pamiętać, że duże liście tej byliny stanowią przynętę dla ślimaków, a te w krótkim czasie potrafią zjeść niemal całą funkię. Można temu zapobiec, odgradzając funkię od reszty ogrodu pasem żwiru lub trocin.
Floks szydlasty – fioletowe piękno w Twoim ogrodzie
Rośliny płożące mogą też stanowić bardzo kolorową ozdobę przestrzeni – np. floks szydlasty, czyli bylina z Ameryki Północnej dorastająca do 10 cm wysokości, w zależności od odmiany ma kwiaty:
- fioletowe,
- białe,
- różowe.
Kwitnie od połowy maja do początku czerwca, tworząc nieregularne, zwarte kobierce, świetnie nadające się do ogrodów skalnych. Floks szydlasty to roślina wytrzymała, która nie wymaga częstego podlewania, ale pełnię swojego piękna pokazuje dopiero wówczas, gdy okaże się jej więcej uwagi – potrzebuje podłoża o dużej przepuszczalności i obojętnym odczynie. Warto także pamiętać o tym, żeby po przekwitnieniu kwiatów starannie przyciąć pędy floksa szydlastego. W przeciwnym razie w następnym sezonie będzie wyglądała mniej efektownie.
Originally posted 2017-06-19 14:08:47.