w

Jak prawidłowo uprawiać czereśnie?

jak uprawiać czereśnie

Owoce czereśni mają wiele zalet. Choć w Polsce często się je hoduje, to jednak drzewa tego rodzaju są podatne na przymrozki i wrażliwe na choroby. Smaczne owoce są podstawą do wyrobów takich jak dżemy czy kompoty. Natomiast wiosną, kiedy kwiaty zakwitają, czereśnie stają się ozdobą parków i sadów. Jak prawidłowo uprawiać to piękne drzewo? Podpowiadamy!

Jak prawidłowo posadzić drzewko?

Drzewka do posadzenia najczęściej kupuje się z tzw. gołym korzeniem, czyli sadzonkę wykopaną z terenu szkółki. W takim przypadku zaleca się posadzenie drzewa jesienią, najlepiej w okresie październik-listopad lub wczesną wiosną, czyli w marcu lub w kwietniu. Warto zwrócić uwagę na jakość sadzonki – czy jest ona wolna od chorób i nieuszkodzona oraz czy korzenie są odpowiednio nawilżone. Większość odmian rośnie bardzo silnie, dlatego sadzi się je w rozstawach 7 x 5, 6 x 4 albo 5 x 3 m, w zależności od wybranej formy korony. Drzewa o koronie wrzecionowej, uprawiane zazwyczaj w sadach, mogą rosnąć w mniejszych odległościach od siebie. Formy prawie naturalne i krzaczaste wymagają zaś większej przestrzeni.

Drzewka czereśni sadzimy do wcześniej przygotowanego dołka. Jego średnica powinna być nieco większa niż system korzeniowy. Przed posadzeniem należy przyciąć wszystkie korzenie, które są uszkodzone lub zbyt długie. Ustawiamy drzewko w dołku, korzenie rozkładamy na kopczyku i całość zasypujemy ziemią. Następnie należy standardowo lekko uklepać ziemię. Z pozostałej ziemi wokół drzewka można uformować praktyczną misę, która będzie zatrzymywała wodę. Na samym końcu należy obficie podlać czereśnie.

Wymagania

Warto pamiętać, że czereśnie nie preferują suchych i piaszczystych gleb. Ważne jest, aby nie była zbyt ciężka i mokra, ponieważ na terenach o obfitych opadach owoce mogą pękać. Ich uprawa najlepiej udaje się na podłożach żyznych, przewiewnych i niekwaśnych, o pH równym 6,8-7,1. Poziom wody gruntowej powinien wynosić do 2 m. Najlepszym stanowiskiem dla czereśni będzie miejsce bardzo nasłonecznione ze względu na owoce, które mają lepszy smak, gdy są odpowiednio dojrzałe. Drzewa są wrażliwe na mrozy, jednak najbardziej odporne gatunki potrafią poradzić sobie z temperaturą nawet do -25 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja czereśni

Wyłączając regularne cięcie drzew i umiarkowane nawożenie konieczne jest wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych rośliny. Mogą w tym przeszkodzić choroby lub szkodniki, które najczęściej pojawiają się na różnych etapach rozwoju drzewa. Najczęściej jest to rak bateryjny lub brunatna zgnilizna drzew pestkowych, które najlepiej ograniczać i zwalczać już od początku sezonu, poprzez opryski preparatami miedziowymi.


Oczko wodne w ogrodzie

Własne warzywa na balkonie – to łatwe i przyjemne!

Żywopłot z tui – jakie odmiany tui najlepsze na żywopłot?

Originally posted 2019-11-21 13:56:03.

200 % normy, czyli 110 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz

butelka na wodę

Nie kupuj wody w butelkach