w ,

200 % normy, czyli 110 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz

W dwie październikowe soboty blisko 1500 osób, pracowników trójmiejskich firm i instytucji odtworzyło 11 ha lasu na terenach dotkniętych nawałnicą w 2017 roku. Nasadzono blisko 110 tysięcy brzóz, modrzewi, sosen i innych gatunków drzew. Akcja „Do nasadzenia” zainicjowana przez firmę Torus zakończyła się podwójnym sukcesem – ponad 2-krotnie przekroczono pierwotne założenia.

– Zaskoczyła nas skala tego wydarzenia. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu ze strony firm i tak wielu chętnych do pracy w sobotę. Podobnie jeśli chodzi o końcowe efekty – pierwotnie zakładaliśmy nasadzenie 50 tysięcy drzew, a skończyło się na 110 tysiącach, czym mocno zaskoczyliśmy nawet leśników. To był wielki projekt „zaskoczeń”, odkrywania jak funkcjonuje las i dlaczego jest tak ważny dla nas. Ogromne zaangażowanie i entuzjazm z jakim się spotkaliśmy sprawia, że będziemy myśleć o kolejnej edycji tej akcji w przyszłym roku – komentuje Małgorzata Dąbrowska, marketing manager z firmy Torus. 

Wielkie szkody

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku potężne nawałnice, które przetoczyły się przez Polskę powaliły miliony drzew. Szkody odnotowano w 60 nadleśnictwach. Zniszczenia sięgnęły aż 8,4 mln m3 połamanych i wywróconych drzew (ok. 20 mln sztuk) na niemal 70 tys. ha powierzchni lasów. Najbardziej dotkniętym tamtą nawałnicą terenem było Nadleśnictwo Lipusz, gdzie uszkodzonych zostało 1,8 mln m3 drzew, całkowicie zmieniając jego krajobraz. Aby odtworzyć las powalony na tym obszarze potrzeba zasadzić aż 60 mln drzew. Z inicjatywy firmy Torus powstała akcja „Do nasadzenia”, której celem było wsparcie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Lipusz w odtworzeniu ekosystemu leśnego.

Duży zapał do pracy

Inicjatywa Torusa spotkała się z szerokim odzewem i zaangażowaniem zarówno środowiska biznesowego, jak i wielu pojedynczych osób. W dwie październikowe soboty blisko 1500 osób, pracowników kilkudziesięciu trójmiejskich firm i instytucji nasadzało drzewa. Odtworzyli oni 11 ha lasu, sadząc blisko 110 tysięcy brzóz, modrzewi, sosen oraz innych gatunków biocenotycznych. 

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania wszystkich uczestników. Atmosfera, zapał do pracy i radość z jaką przybyli uczestnicy akcji bardzo nas zaskoczyła – wszyscy ochoczo ruszyli do sadzenia. Niezależnie czy było to pierwsze czy kolejne doświadczenie w sadzeniu drzew każdy mógł liczyć na pomoc leśników, którzy oprócz instruktażu sadzenia niejednokrotnie odpowiadali na wiele nurtujących pytań dotyczących naszych lasów i zniszczeń jakich dokonała nawałnica w 2017 roku. Cieszymy się, że mogliśmy gościć pracowników pomorskich firm. Ta akcja to też okazja do spotkania dwóch na co dzień „odmiennych światów” – leśnego i miejskiego – mówi Anna Kukier, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz. 

W akcji uczestniczyli znajomi i przyjaciele z firm, także rodziny z małymi dziećmi. Towarzyszyły jej liczne gry i zabawy edukacyjne, dzięki czemu wiele osób poznało jak funkcjonuje las i jak ważną pełni rolę w naszym życiu. 

– Jestem przekonana, że każdy z uczestników poczuł ogromną dumę i satysfakcję z tego, co udało się wspólnie zrobić i z pewnością nie raz wróci na teren nasadzeń, by zobaczyć jak rośnie „jego” las – dodaje Małgorzata Dąbrowska. 

————-

Organizator: Torus

Partnerzy: LPP (partner oficjalny); Lufthansa Systems Poland (partner logistyczny); Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku – Nadleśnictwo Lipusz (partner merytoryczny)

Patronat medialny: trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Together, Outsourcing & More, outsourcingportal.eu, Polska Izba Ekologii.

 

Originally posted 2019-11-03 19:41:58.

Papierowe butelki i tubki kosmetyczne? To możliwe!

jak uprawiać czereśnie

Jak prawidłowo uprawiać czereśnie?