w ,

Sterowanie oświetleniem – do czego wykorzystać?

sterowanie oswietleniem

Energia elektryczna właściwie zdominowała nasze dzisiejsze życie, gdyż jak można zauważyć, nawet książki są już na prąd (a właściwie czytniki e-booków). Wielu z nas jest wręcz od niej uzależnionych, mając w swoich domach wszystkie sprzęty AGD, RTV i wiele innych, właśnie zasilane przy pomocy tego, co dostarczają do naszych mieszkań elektrownie.

Jeszcze do niedawna wystarczył jeden przycisk by uruchomić taki sprzęt – dziś ma on swoje unikalne oprogramowanie, które pozwala nam na dowolne sterowanie parametrami jego pracy. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia, jakie zagościło w naszym życiu wraz z erą smart-domów. Możemy więc nie ruszając się z kanapy, czy nawet będąc w pracy, zapalić światło w wybranym pomieszczeniu lub też sprawdzić, czy na pewno je zgasiliśmy. Do czego jeszcze można wykorzystywać takie inteligentne oświetlenie? O tym poniżej.

Odstraszanie złodziei

Sterowanie oświetleniem może odbywać się na dwa sposoby. Użytkownik może dziś zmieniać jego parametry w czasie rzeczywistym lub zaprogramować je by działało w określony sposób i o konkretnej godzinie. Jak zatem wiadomo światło w domu oznacza obecność mieszkańców, a do takich nieruchomości się nie włamuje, aby nie zostać przypadkiem przyłapanym. Twórcy technologi przeznaczonej do zarządzania parametrami oświetlenia przygotowali więc dla nas możliwość ustawienia cyklów jego działania podczas gdy… nie ma nas w domu, bo np. wyjechaliśmy na wakacje i nie mamy w pobliżu nikogo, kto mógłby zaopiekować się naszym mieszkaniem. Działanie jest tu dziecinnie proste. Program albo wykrywa zmierzch i rozpoczyna wówczas losowe zapalanie oświetlenia w wybranych pomieszczeniach i w różnych odstępach czasu (wyłączając się podczas zaprogramowanej pory snu) albo robi to według wcześniej ustalonego harmonogramu – wszystko by symulować naszą obecność i odstraszyć rabusiów.

Klimatyczne taśmy LED

Najłatwiejszym rozwiązaniem komercyjnym, które stosujemy w swoich domach, a które ma wiele wspólnego ze sterowaniem oświetleniem, jest wykorzystanie do tego celu taśm z diodami LED. Prawidłowo podłączony układ może w takim wypadku:
– być włączany i wyłączany bezprzewodowo,
– zmieniać kolor na życzenie użytkownika,
– zmieniać program świecenia za naciśnięciem guzika na pilocie,
– korzystać z zasilania czasowego, które wyłączy oświetlenie po upływie określonego czasu,
– oświetlić nam wnętrze mieszkania lub elementy zlokalizowane na zewnątrz (oczywiście w połączeniu ze sterowaniem przy pomocy pilota).

Detekcja ruchu

Wiele typów oświetlenia można również połączyć z tzw. detektorami ruchu lub obecności. Znaczy to, że przechodząc w „polu widzenia” takiego oświetlenia uruchomi ono swój wybrany program i np. oświetli nam wejście do budynku, klatkę schodową, podjazd czy też wnętrze garażu. Takie oświetlenie można również regulować czasowo, co oznacza, że wykrycie będzie przykładowo powodowało włączenie światła na kilkanaście sekund lub na stałe. Rozwiązanie to przydaje się też również we wnętrzach, gdyż można dzięki niemu łatwo oświetlić sobie drogę podczas nocnych wizyt w toalecie. Detektor wykryje nasz ruch, zapali taśmy LED czy inne delikatne światło i pozwoli bezpiecznie wrócić do łóżka, bez potknięcia, czy potrącenia szwendającego się po nocy kota domowego.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi LenaLighting.pl .

Originally posted 2017-01-26 08:47:28.

ogród zimowy

Ogród zimowy: zieleń przez cały rok

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego uwarzyli najlepsze piwo na świecie