w ,

Miód spadziowy z drzew iglastych – co warto wiedzieć?

Miód spadziowy z drzew iglastych

Wszystkie dzieci wiedzą, że miód powstaje z nektaru kwiatów, które pszczoły przynoszą do ula i z nich produkują zdrowy miód. Są jednak takie odmiany, które nie są produkowane z nektaru a z tak zwanej spadzi, który pszczoły wyszukują w lasach. Oto jeden z takich miodów: miód spadziowy z drzew iglastych. Poznaj jego zdrowotne właściwości. 

 

Miód spadziowy z drzew iglastych
Miód spadziowy z drzew iglastych

Z racji tego, że ta odmiana miodu spadziowego pochodzi z drzew iglastych, jego barwa przybiera nieco zielonkawy kolor. Zanim przejdziemy do właściwości, warto dowiedzieć się czym jest owa spadź, z której produkowana jest ta szczególna odmiana miodu. Spadź jest to sok z liści, który został już wydalony przez owady, które nie tolerują cukrów zawartych w liściach i igłach. Oddają go z powrotem na liście i igły a pszczoły zbierają go i „przerabiają” na miód. Zazwyczaj miód spadziowy z drzew iglastych, pochodzi z jodeł, świerków, sosen i modrzewi lecz wytrawny smakosz, doszuka się w nim również smaku miodu nektarowego. Miód ze spadzi, charakteryzuje się przede wszystkim gęstością, która jest znacznie większa od klasycznych miodów ale łatwo poznać go także po ciemnej, zielonkawej barwie. Zdarza się, że jest zupełnie czarny. Miód spadziowy jest o wiele droższy od miodów nektarowych, jednak z pewnością, kto raz go zakosztuje, nie będzie chciał pić żadnego innego miodu.

Miód spadziowy z drzew iglastych

Miód spadziowy z drzew iglastych, tak jak pozostałe miody z rodzaju spadziowych, mają więcej związków azotowych i mineralnych oraz przejawiają większe właściwości antybiotyczne. Zawiera przynajmniej 60 % cukrów prostych czyli glukozy, sacharozy i fruktozy. Mają bardzo wysoką zawartość pierwiastków makrośladowych i mikrośladowych, dlatego doskonale odżywia organizm. Lekarze zalecają go jako dodatek do diety w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po ciężkich chorobach. Szczególnie poleca się go osobom z hiperwitaminozą i anemią. Doskonale sprawdza się także w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Miód spadziowy z drzew iglastych doskonale poprawia przemianę materii, dlatego jest polecany wszystkim, którym doskwierają problemy z tego powodu, zarówno przy biegunkach jak i przy zaparciach. Pomagają także na problemy z reumatyzmem i uspokajają, dlatego osoby znerwicowane powinny po niego sięgać. Poprawia krążenie krwi i polepsza pracę serca. Szczególnie polecany jest w okresie jesienno – zimowym, kiedy organizm jest mocno osłabiony i wymaga wsparcia z zewnątrz.

Miód spadziowy z drzew iglastych, tak jak wszystkie inne pozostałe miody, powinien być spożywany regularnie, żeby przynosił dobre efekty i poprawiał stan zdrowia, jednak należy pamiętać, żeby nie dodawać miodu do wrzącej wody, ponieważ w ten sposób łatwo o utratę wszystkich dobrych właściwości.
[related_posts_by_tax]

Originally posted 2015-10-27 18:57:12.

Miód wielokwiatowy – co warto wiedzieć?

Miód wrzosowy – co warto wiedzieć?