Coraz częstsze występowanie zmian klimatycznych objawiających się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, problemami z nadmiarem lub brakiem wody, pożarami, przemieszczaniem się gatunków roślin i zwierząt w coraz większym stopniu ma również istotny wpływ dla turystyki. Zobaczmy jak za niedługo może wyglądać przyszłe podróżowanie?
Atrakcje turystyczne, które reprezentują wyjątkowe walory przyrodnicze lub kulturowe mogą już niedługo zmienić się nie tylko z powodu ludzkiej eksploatacji ale również w wyniku zmian klimatycznych. Turystyka to jeden z sektorów wyjątkowego wpływu zmian klimatycznych, które mocno oddziałują na walory danej atrakcji turystycznej.
Praktycznie na całym świecie robi się coraz goręcej. Już niedługo letni urlop w ciepłych krajach nie będzie atrakcyjnym doświadczeniem, chyba że nie będzie nam przeszkadzało przetrwanie całego wyjazdu we wnętrzach klimatyzowanych budynków.
Wakacje w tropikach powoli zaczynają pojawiać się w Polsce, lato coraz częściej jest ciepłe i bezdeszczowe. To oznacza, że coraz więcej Polaków zostaje w Polsce. Wciąż jednak wiele osób szuka ciepła zimą, a także śniegu bo i tego powoli zaczyna u nas brakować. To oznacza duże zmiany w trendach wyjazdowych.– wyjaśnia Ewa Gajewska z biura podróży CT Poland.
Zmiany klimatu przyczynią się przede wszystkim do podniesienia atrakcyjności krajów zimnych. Należy jednak zauważyć, że w przypadku ocieplania się klimatu może nastąpić również bezpowrotna utrata niektórych atrakcji turystyki zimowej. Dodatnie temperatury w okresie sezonu sportów zimowych, przyczynią się do utraty walorów danego obszaru i mogą prowadzić do zamykania ośrodków turystyki zimowej. Stanowi to znaczące zagrożenie dla gospodarki regionów, które czerpią dochody z turystyki zimowej.
Rosnące temperatury powodują również nieodwracalne zmiany w środowisku. Podczas gdy niektóre gatunki są w stanie się do nich zaadaptować lub przenieść się na inny obszar, to sytuację pogarsza postępująca degradacja i fragmentacja siedlisk. Dodatkowo zabytki i obiekty historyczne będą jeszcze bardziej podatne na zniszczenie. Szkodzą im nie tylko upały ale również gwałtowne deszcze i huragany, erozja gleby, podmywanie wybrzeży, zalania czy wilgoć.
Zmianom klimatu towarzyszą jeszcze inne problemy: zanieczyszczenie powietrza, problem z dostępem do zasobów takich jak woda, postępująca urbanizacja czy fragmentacja siedlisk zwierząt. Turystyka jest bardzo wrażliwa na wszystkie te czynniki i na pewno odczuje zachodzące zmiany. Anomalie pogodowe, obawy o bezpieczeństwo, jak obecnie w przypadku koronawirusa, rosnące koszty ubezpieczeń czy niszczenie zabytków – wszystko to wpłynie w przyszłości na sposób i jakość podróżowania. – dodaje Ewa Gajewska z biura podróży CT Poland.
Podnoszący się poziom morza i coraz wyższe temperatury wody stwarzają bardzo negatywne skutki dla wodnych ekosystemów. Na Wyspach Galapagos można zauważyć zakłócenia łańcucha pokarmowego spowodowane ograniczonym występowaniem określonego gatunku alg i planktonu u wybrzeży archipelagu. Jest to zagrożenie dla występujących tam gatunków żółwi i legwanów, jak również pingwinów, preferujących konkretny gatunek ryb. Również w przypadku zabytków podnoszący się poziom wody negatywne wpływa na budowle. Podnosząca się woda zniszczyła już setki weneckich zabytków. Wilgoć nie dotyka jedynie fundamentów, ale przenika do posadzek i ścian niszcząc cenne mozaiki, a nawet marmurowe pomniki wewnątrz budowli.
Wśród zagrożonych zabytków autorzy raportu „World Heritage and Tourism in a Changing Climate” wymieniają także Stonehenge, Avebury i pobliskie neolityczne miejsca kultu, posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej, a nawet Statuę Wolności. Na zmiany temperatury i nasilenie opadów szczególnie wrażliwe są obiekty zbudowane z gliny – np. Wielki Meczet w Dżenne w Mali. – mówi Ewa Gajewska z biura podróży CT Poland.
Obok wspomnianych zagrożeń istotne znaczenie ma także rosnąca urbanizacja obszarów atrakcyjnych turystycznie. Rozwój turystyki stymuluje rozwój infrastruktury i budownictwa w miejscach atrakcji turystycznych. W związku z tym wzrasta tam antropopresja na środowisko naturalne, na przykład w postaci urbanizacji terenów o wysokich walorach przyrodniczych, zwiększonego zużycia wody i produkcji odpadów, fragmentacji siedlisk oraz utraty bioróżnorodności.
Zmiany klimatu to nie tylko nieprzewidywalna pogoda na wakacyjnych szlakach lecz poważne konsekwencje dla funkcjonowania całej planety. Trąby powietrzne, gwałtowne burze, nagłe powodzie czy susze, to tylko niektóre z ekstremalnych zjawisk pogodowych, które obserwujemy w ostatnich latach. Klimat należy do głównych czynników warunkujących rozwój turystyki. To właśnie on określa przydatność miejsca dla różnych typów aktywności, wpływa na sezonowość turystycznego popytu oraz kształtuje koszty operacyjne związane m.in. z logistyką, koniecznością naśnieżania lub nawadniania terenów, czy dostępnością żywności. Rosnące temperatury powietrza i coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska atmosferyczne bezpośrednio wpływają na popularność poszczególnych ośrodków turystycznych.
Originally posted 2020-03-01 14:24:49.