w

Jak wpuścić do domu słońce?

Wiosna rozpanoszyła się już na dobre, niedługo lato i ciepłe dni… słoneczne… Jak cieszyć się słońcem we własnym zaciszu domowym? Jak zaprosić promienie słoneczne do własnego domu i wykorzystać ich moc pozytywnej energii? Podpowiadamy!

Dobremu samopoczuciu sprzyja dobrze oświetlone pomieszczenie. W słonecznym mieszkaniu człowiek lepiej się relaksuje, odpoczywa, a im więcej słonecznego światła wpada do mieszkania, tym przyjemniej. Dopływ światła do pomieszczeń uzależniony jest od kilku czynników.

Wschód – zachód, północ – południe

Przede wszystkim ulokowanie naszego mieszkania lub domu względem stron świata. Okna skierowane na północ nie będą wpuszczały do naszego domu światła, a pomieszczenia będę chłodne i ciemne. Trudno je przeznaczyć na salon, natomiast sprawdzą się jako łazienki, spiżarnie oraz pomieszczenia, w których nie spędza się zbyt dużo czasu. Nie zawsze jednak mamy wybór. W takiej komfortowej sytuacji są właściciele domów jednorodzinnych, jednak mieszkańcy budynków wielorodzinnych mają zdecydowanie trudniej. Muszą się dostosować do istniejących warunków,  a w ciemnych pomieszczeniach trzeba urządzić salon czy biuro. Można jednak pomieszczenie rozświetlić.

Przede wszystkim zadbaj o okna.

Im więcej światła chcesz wpuścić do domu, tym większe okna musisz mieć. I znowu, mieszkańcy domów jednorodzinnych mają lepiej, bo to właściwie od nich samych zależy, jakie okna zostaną zaprojektowane w budynku. Duże przeszklenia dziś są całkiem solidne, bezpieczne dla użytkownika, a jednocześnie zapewniają przyzwoity poziom komfortu cieplnego. No i duże przeszklenia nigdy nie wychodzą z mody. Firmy, produkujące okna, oferują modele, wpuszczające dużo światła do pomieszczeń, ze specjalnie zaprojektowanymi i złożonymi,smukłymi profilami, o  dużych powierzchniach szyb, zachowujących równocześnie wszystkie parametry techniczne.

okna w domu

Moc światła

Ze światłem możesz zdziałać cuda, zwłaszcza, jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym. Jasny kolor elewacji powoduje, że więcej promieni słonecznych się od niego odbija. Jasne parapety, ogrodzenia a nawet elementy architektury ogrodowej powodują, że do wnętrza wpada więcej światła. Mieszkając nad wodą, możesz wykorzystać naturalne walory krajobrazu, ale możesz też wykorzystać możliwości jakie daje stworzenie oczka wodnego. Zagęszczenie drzew i krzewów w ogrodzie powoduje zacienienie wnętrza. Więcej światła przepuszczają drzewa liściaste, mniej iglaki. Wszystkie możesz przycinać, nadając im regularnego i pożądanego przez ciebie kształtu.

Jasne wnętrza – przestronnie i słonecznie

Wnętrze domu dobrze również zrobić w jasnych, pastelowych barwach. Pastele, modne na szczęście, nie tylko pasują do większości wnętrz, to również bardzo rozświetlają pomieszczenia. Najlepiej, gdy ściana na przeciwko pomalowana jest na jasny, półmatowy  kolor. Wszelkie barwy perłowe, metaliczne wspomagają rozświetlenie pomieszczenia, tak jak pomalowany na biało sufit, który wówczas nie tylko odbija światło, ale też optycznie powiększa przestrzeń. Zastosuj lustra do powiększenia i rozjaśnienia pomieszczeń. Nie zapominaj, że diabeł tkwi w szczegółach, a odpowiedni wystrój okna to właśnie taki szczegół. Zasłaniając okna ciężkimi firanami, zasłonami czy innymi dekoracjami, którymi zasłonisz dopływ promieni słonecznych do wnętrza. Elementy ozdobne powinny być tak dobierane, aby nie zasłaniać okna i światła, a im bardziej przejrzyste i delikatne, tym lepiej.

Elementy stolarki drzwiowej

Wybór drzwi wewnętrznych również ma znaczenie. Jasne, przeszkolone sprawdzą się tam, gdzie jasne, doświetlone pomieszczenie graniczy z tym bardziej zacienionym. Podłogi, jasne, błyszczące bardziej rozjaśnią i rozświetlą wnętrze niż ciemne i matowe. Świetnie sprawdzi się tu dąb, klon, jesion czy buk w naturalnym wybarwieniu. Jasne meble, polerowane uchwyty przy szafkach, to wszystko ma ogromne znaczenie. Każdy szczegół ma znaczenie w uzyskaniu ostatecznego efektu świetlnego, ale efekty jakie można uzyskać, właściwie rozpraszając światło słoneczne w pomieszczeniach ma ogromne znaczenie.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała fabryka okien FUTUR Sp. z o. o. ze Szczecina.

 

Originally posted 2017-04-11 08:48:55.

meble ogrodowe

Wybieramy meble ogrodowe

balkon ikea

Balkon magiczny i praktyczny