w

Okna w kuchni – jaka oprawa wizualna będzie dla nich najlepsza?

Choć producenci okien starają się jak mogą, jeśli chodzi o zapewnienie funkcjonalności swoim produktom, to rama okienna rzadko kiedy bywa na tyle reprezentatywna, by mogła stanowić pełnoprawny element aranżacji wnętrza.

Wymaga ona odpowiedniej oprawy. Rolety, żaluzje oraz zasłony – to właśnie ich używa się by rozwiązać ten dylemat, jednak czy w przestrzeni kuchennej mają one równe szanse na wywołanie w nas satysfakcji? Oświetlenie kuchni, zwłaszcza to naturalne, które zapewnia nam światło słoneczne, to zawsze bardzo istotny element. Oprawa okna musi więc nie tylko dobrze się prezentować, ale również zbytnio nie ograniczać jego dopływu. Jak zatem rozwiązać ten dylemat i kupić odpowiedni produkt, wybierając spośród tysięcy innych?

Jak ułatwić sobie wybór?

Ważna jest oczywiście odpowiednia estetyka i dobór stylistyczny w stosunku do innych elementów aranżacji. Jednak jeśli ograniczymy się jedynie do wzornictwa to bardzo możliwe, że już niedługo nasza oprawa okna będzie irytować, zamiast cieszyć oko. Dlaczego? Zapominając o funkcjonalności skazujemy się na to samo, co gdy stawiamy na regale kolejny bibelot, który przez najbliższe lata stanie się jednym ze zbieraczy kurzu. Czasem trzeba pójść na kompromis, innym razem (np. w kuchni zaprojektowanej w stylu prowansalskim) takie walory ozdobne bez cienia wymiaru praktycznego nadadzą jedynie dodatkowego uroku. Kupując żaluzje lub rolety łatwo zasłonimy wnętrze lub zbyt ostre światło słoneczne – zasłony o wiele trudniej zaciągnąć, a po odsłonięciu trzeba poświęcić chwilę na ich ponowne ułożenie. Zasłony są jednak bardzo ładne i idealnie nadają się do klasycznych aranżacji, z ich rodzinnym, przytulnym i romantycznym klimatem. Co więc możemy zrobić? Zdecydujmy na czym zależy nam najbardziej, gdyż może to znacznie zawęzić nasz krąg poszukiwań.

Funkcjonalność – czyli żaluzje albo rolety

Możliwość sprawnego zasłonięcia lub odsunięcia okna w dowolnej chwili to duży komfort. Prostota wykonania to kolejny plus zarówno rolet jak i żaluzji (choć te drugie wyciera się o wiele gorzej). Wnętrza urządzone nowocześnie, jak nietrudno się domyślić, lubią oba te rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że:
– stopień regulacji przysłonienia światła jest większy w przypadku żaluzji,
– prostota rolety równa się mniejszej awaryjności mechanizmu oraz lepszym parametrom jeśli chodzi o wybór jej koloru oraz rodzaju i grubości materiału,
– żaluzje to ingerencja w ramę okienną (podczas gdy rolety oferują wybór pomiędzy przykręceniem ich, a przyklejeniem, którego ślady łatwo później zmyć w przypadku demontażu),
– rolety posiadają bogatszą ofertę modeli i rodzajów niż żaluzje (na rynku można znaleźć np. rolety drukowane, rzymskie, typu zebra, czy też dachowe).

Czy zasłony to dobry pomysł dla mojej kuchni?

Jeśli chodzi o estetykę i przytulny klimat rustykalnych wnętrz, zasłony stanowczo zajmują pierwszą lokatę. Choć nie są funkcjonalne to okna kuchenne na pewno wiele zyskają na ich obecności. A co gdyby połączyć je z roletami lub żaluzjami? Czy taki mariaż funkcjonalno-estetyczny może się udać? Z jednej strony prostota (a więc rozwiązanie nie rzucające się zbytnio w oczy), a z drugiej elegancja. O ile nasz wybór nie będzie ze sobą kontrastował i walczył o uwagę każdego z domowników, to koncepcja wydaje się słuszna. Ważna dla powodzenia jest tu zatem harmonia i dopasowanie. Sprytnym posunięciem jest zakup żaluzji lub rolet dopasowanych do koloru framugi okiennej lub ścian. Dzięki temu dyskretne walory praktyczne nie będą całkowicie przeszkadzać wrażeniu, jakie przyniesie ze sobą karnisz i wiszące na nim zasłony.

O porady eksperta zapytaj Blog.KuchniePinio.pl/

Originally posted 2017-04-22 15:15:43.

balkon ikea

Balkon magiczny i praktyczny

uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody – jak to zrobić?