w ,

Strzel sobie w chmurę, czyli działo przeciwgradowe

Lato kojarzy się z wakacjami i wygrzewaniem się na słońcu. Rolnikom jednak sen z powiek spędzają burze, które latem atakują najczęściej. Uciążliwy grad powoduje zniszczenia plonów sięgające setek tysięcy euro.  Na szczęście jest na to sposób i polscy sadownicy coraz chętniej z niego korzystają.  Szanowni Państwo, oto działo przeciwgradowe.

INO_POWER_1

Na czym to polega?

Belgijska firma InoPower stworzyła urządzenie, które od 25 lat pomaga rolnikom w całej Europie w walce z niszczycielskim gradem. Grad powstaje w wyniku cyrkulacji schłodzonych kropel wody. Czyli krótko mówiąc, duża różnica temperatur występująca w lecie, powoduje naprzemienne zamarzanie i rozmarzanie deszczu. Cienkie warstwy lodu nakładają się na siebie powodując zwiększanie się objętości gradu, który w momencie opadu może osiągać niezwykle duże rozmiary i tym samym powodować ogromne zniszczenia.

Działo przeciwgradowe emituje do atmosfery fale uderzeniowe, które docierają do wyższych warstw atmosfery, osiągając wysokość nawet 15 000 m. Część z nich odbija się od chmur oraz podstawy troposfery i zderza się z występującymi falami, dzięki czemu wzrasta ich prędkość, energia i potencjał jonizujący. Jonizowanie to wybijanie elektronów, a długotrwały wahadłowy ruch fal powoduje mieszanie się warstw polaryzacyjnych, co z kolei wywołuje mikro eksplozje, które destabilizują kryształki lodowe tak,  że nie wchłaniają w siebie wody ani pary wodnej. Spadając kule gradowe rozdrabniają się i docierają na ziemię w postaci deszczu lub mokrego śniegu.

INO_POWER_4

W metalowym kontenerze acetylen miesza się z tlenem i azotem, które w pierwszych wersjach urządzeń były pozyskiwane z powietrza. Nowsze wersje doprowadzają gazy osobno, w celu utrzymania właściwego poziomu siły eksplozji. Wystrzały odbywały się co 7, a w nowych wersjach co 4 – 5 sekund. System zasilany jest przez panele słoneczne, dostarczające bezpieczne napięcie przy wyładowaniach atmosferycznych. Może być uruchamiany za pomocą fal radiowych i za pośrednictwem sieci GSM.

INO_POWER_2

Kto może to mieć?

Dokładnie każdy, komu przeszkadzają opady gradu. Z racji tego, że największe zniszczenia powoduje w sadach i na polach uprawnych, polecany jest szczególnie rolnikom. Producenci zachęcają do kontaktu z innymi posiadaczami działa przeciwgradowego w celu wymiany przydatnych informacji zwłaszcza o tym kiedy i jak przewidywać nadchodzące burze.  Aby dobrze zadziałał, system powinien być uruchomiony przynajmniej 20 minut przed nadejściem burzy. Po zakupie działa, użytkownicy mogą korzystać z dedykowanego systemu ostrzegania i powiadamiania, który informuje o burzy w promieniu 25 km, lub śledzić zjawiska burzowe na obrazach radarowych, aktualizowanych co 15 minut. Ostrzeżenia gradowe i pomiar różnic polaryzacyjnych w atmosferze są ciągle w fazie rozwojowej, ale można już z nich korzystać.

INO_POWER_3

Ile to kosztuje?

Koszt urządzenia to około 42 000 euro w starej wersji. Nowsze wersje są tańsze o niemal 10 tysięcy. Zabezpieczany obszar to około 90 ha a koszty eksploatacji urządzenia wynoszą około 500 euro na cały rok. W stosunku do potencjalnych strat, są to niewygórowane koszty, zwłaszcza, że można starać się o dotację z Unii Europejskiej na dofinansowanie zakupu.

Źródło: http://www.inopower.be/ 

Originally posted 2015-07-27 11:45:09.

Podwodna hodowla roślin

Hodujące głowy