w ,

Powrót do natury w domach z gliny

W 2010 roku, przy organizacji pozarządowej SIBA powstała firma wykonawcza SIBA biohabitat. Choć młode pokolenie biobudowniczych związanych zawodowo z ruchem naturalnego budownictwa działało już od 2007 roku. Działają wykorzystując szereg innowacyjnych rozwiązań, które łączą tradycyjne rzemiosło i nowoczesne technologie. Realizują projekty naturalnych domów z gliny, poczynając od projektu poprzez proces wykonawczy, wszystko jest skrupulatnie dopracowane. Kierując się zdrowiem i komfortem, chcą zmienić sposób myślenia o biobudownictwie i ekologii w Polsce.

Proponując szereg innowacyjnych rozwiązań, które łączą tradycyjne rzemiosło i nowoczesne technologie chcą przekonać ludzi o potrzebie dostosowania ich doświadczenia do nieustannie zmieniającego się świata. Tym samym modernizują naturalne techniki budowlane zgodnie ze współczesnymi potrzebami i czynią proces budowlany najbardziej efektywnym i ekonomicznym z możliwych.

BIOHABITAT_SŁOMBELE

Słombele to technika, w której konstrukcję nośną wypełnia się sprasowaną słomą a następnie pokrywa ją naturalnymi tynkami. Słoma jest świetnym izolatorem dlatego pozwala ograniczać koszty ogrzewania.

BIOHABITAT_GLINA_LEKKA

Glinę lekką można ubijać na dwa sposoby: w szalunku oraz w bloczki. Są idealne do przygotowania ścian o charakterze akumulacyjnym. Zastosowanie takiej metody skraca czas budowy.

BIOHABITAT_ZIEMIA_UBIJANA

Ziemia ubijana w szalunkach daje bardzo ładny efekt wizualny zwłaszcza po dodaniu specjalnych pigmentów do niektórych warstw. Rzadko jest dodatkowo tynkowana jednak czasem, dla zapewnienia ochrony, jest to konieczne.

BIOHABITAT_ZIEMIA_STABILIZOWANAZiemia stabilizowana to technika pochodząca ze starożytności. Dziś stosuje się specjalną prasę, która pozwala formować i prostować bloczki.

BIOHABITAT_ZIEMIA_UKŁADANA

Glinę, piasek i słomę ręcznie umieszcza się na fundamentach i jest to technika ziemi układanej. Daje pewność, że mury będą bardzo solidne i przetrwają nawet setki lat.

BIOHABITAT_MUR_Z_POLAN

Mur z polan polega na układania krótkich kawałków drewna w poprzek ściany i przekładane izolacją i masą z gliny. Oprócz tego, można go dowolnie wystylizować.

BIOHABITAT_9
BIOHABITAT_5

BIOHABITAT_3

BIOHABITAT_2

BIOHABITAT_6

BIOHABITAT_8

BIOHABITAT_10

BIOHABITAT_11

Źródło: http://www.biohabitat.pl/

Originally posted 2015-07-09 12:50:01.

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypoczynek nad wodą we własnym ogrodzie

Rozbij obóz w koronach drzew