w

Magnolia – uprawa i pielęgnacja

magnolia magnolie, gdzie kupić magnolię, hodowla magnolii

Magnolie to przepiękne drzewa lub krzewy pochodzące z Azji Wschodniej oraz Ameryki Północnej i Południowej. W krajach, gdzie nie występują w środowisku naturalnym uznawane są za rośliny ozdobne. Nie inaczej jest w Polsce. Do naszych ogrodów wybieramy zazwyczaj odmiany osiągające od dwóch i pół do pięciu metrów wysokości.

Magnolie to drzewa i krzewy dekoracyjne, które po zakwitnięciu cieszą oko przepięknymi, dużymi kwiatami. Jednak spośród około 250 gatunków nie wszystkie będą nadawać się do uprawy w polskich ogrodach. Nie wszystkie bowiem byłyby w stanie przetrwać w naszym klimacie, przede wszystkim w okresie zimowym. Na szczęście są też takie gatunki, które przy odpowiedniej pielęgnacji będą mogły cieszyć oko właściciela przez wiele, wiele lat.

Wymagania

Magnolie to drzewa i krzewy, które będą od nas wymagać przede wszystkim dobrania odpowiedniego miejsca na ich posadzenie. To właśnie te pierwsze momenty zadecydują o tym jak będzie przebiegała ich uprawa, jak będzie wyglądało kwitnienie oraz jak dużo pracy będziemy musieli włożyć w pielęgnację drzewa lub krzewu w późniejszych latach.

Stanowisko dla magnolii powinno znajdować się w miejscu nasłonecznionym, ale jednocześnie osłoniętym od wiatru. Gleba pod drzewo powinna być żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna i bogata w składniki pokarmowe. Wybierając odpowiednie miejsce do posadzenia drzewa i krzewy powinniśmy mieć na uwadze to, jak bardzo potrafią rozrastać się te rośliny. Osiągają bowiem aż od czterech do ośmiu metrów średnicy, zatem musimy zapewnić jej również wystarczająco dużo miejsca po bokach, aby mogła się odpowiednio rozwijać i rozrastać. Ziemię wokół pnia powinniśmy ściółkować.

Uprawa

Magnolie nie są roślinami, które będą wymagać od nas wielkiej uwagi i mnóstwa działań przy pielęgnacji. Mimo to, musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Jedną z podstawowych czynności, jaką powinniśmy wykonywać regularnie podczas uprawy magnolii jest jej nawożenie. Drzewko nawozimy w okresie od marca do lipca. Do tego celu możemy użyć zwykłych nawozów wieloskładnikowych, ale najlepiej sprawdzą się te dedykowane magnoliom lub drzewom. Nawóz stosujemy albo 2-3 razy w ciągu sezonu (zależnie od gleby, warunków atmosferycznych i wymagań konkretnej magnolii) nawozem standardowym lub 1 do 2 razy nawozem o długotrwałym działaniu (takie nawozy uwalniają składniki odżywcze stopniowo przez długi okres czasu). Wszystko z głową – nie możemy przecież doprowadzić do przenawożenia naszych roślin. Jak tego uniknąć? Notuj nawożenia, obserwuj swoją roślinę, czytaj etykiety zawarte na poszczególnych nawozach.

Magnolie są bardzo wrażliwe na przesychanie, więc latem powinniśmy je regularnie podlewać (najlepiej rankiem) a zimą pamiętać o jej okrywaniu – do tego celu możemy użyć agrowłókniny, kaptura ochronnego bądź juty. Oprócz okrycia na zimę powinniśmy również tworzyć kopczyki, które będą chronić wrażliwy system korzeniowy magnolii przed szybkim wysychaniem gleby i mrozami. Podczas podlewania musimy uważać, aby nie lać wody na liście oraz kwiaty.

Choroby i szkodniki

Jeśli dla naszych magnolii dobierzemy odpowiednie stanowisko i będziemy o nią regularnie dbać to ryzyko wystąpienia choroby bądź szkodnika jest naprawdę niewielkie. Mimo to powinniśmy wiedzieć o potencjalnych zagrożeniach oraz o szansach na ich wyeliminowanie.

Wśród najczęściej spotykanych chorób magnolii wyróżnić możemy:

  • Mączniaka – na magnolii występuje zarówno mączniak prawdziwy jak i mączniak rzekomy. Oba rozpoznamy po białawym (rzadziej szarawym) nalocie na liściach. Nalot utrzymuje się przez jakiś czas, po czym liście zaczynają się przebarwiać i odpadać.
  • Plamistość liści – chorobę rozpoznamy po czarnych plamach z żółtymi obwódkami, które pojawiają się na liściach magnolii w okresie wilgotnej i ciepłej pogody. Działanie choroby doprowadza w konsekwencji do zamierania pędów.

Szkodniki pojawiają się rzadziej, ale jeśli już mamy z nimi do czynienia to są to albo czerwce, mączliki lub opuchlaki. Te ostatnie atakują korzenie – są to bowiem larwy żyjące w glebie.

Wszystkie choroby i szkodniki możemy zwalczyć dedykowanymi środkami ochrony roślin.


  1. Własne warzywa na balkonie – to łatwe i przyjemne!
  2. Żywopłot z tui – jakie odmiany tui najlepsze na żywopłot?
  3. Oczko wodne w ogrodzie

Originally posted 2019-01-28 12:31:30.

technorattanowe meble ogrodowe

Technorattanowe meble ogrodowe

domek ogrodowy, domek narzędziowy

Wybieramy metalowy domek ogrodowy