w

Jak zacząć uprawę borówki amerykańskiej?

uprawa borówki amerykańskiej

Jest smaczna, bogata w witaminy i posiada rzadko występujące w naturze mikroelementy.  W wielu kręgach uchodzi za owoc leczniczy. Borówka amerykańska, bo o niej mowa, to świetny wybór zarówno dla doświadczonych sadowników jak i ogrodowych hobbystów. Podpowiadamy jak zabrać się za jej uprawę.

Borówka amerykańska – od czego zacząć?

Uprawa borówki amerykańskiej nie będzie szczególnie kłopotliwa pod warunkiem, że zostanie ona rozpoczęta na glebie odpowiedniej jakości. Borówki lubią gleby próchniczne, przepuszczalne i kwaśne.

Przed ich posadzeniem warto zweryfikować jakość gleby, poddając jej próbki ocenie, np. w stacji diagnostycznej. Jeżeli gleba nie będzie spełniać kryteriów, istnieją oczywiście metody na poprawę ich stanu – indywidualnie w każdym z przypadków – przy pomocy torfu wysokiego, siarki lub specjalnego nawozu dla borówek. Dobrą radą powinni służyć pracownicy stacji diagnostycznej, badający próbki gleby.

uprawa borówki amerykańskiej

Skąd wziąć sadzonki borówki amerykańskiej?

Jeżeli zależy nam na udanej uprawie, musimy pozyskać borówkę z pewnego źródła. Najgorszym pomysłem będzie sprawdzenie ofert portali aukcyjnych oraz posortowanie ich według ceny. Profesjonalny producent borówki amerykańskiej daje gwarancję czystości gatunkowej krzewu oraz tego, że nie posiada on żadnych chorób. Z takim podejściem spotkamy się m.in. w szkółce borówki Jagódka  – doświadczony producent dobierze odpowiednie sadzonki wobec naszych wymagań oraz doradzi, w jaki sposób je uprawiać.

Wiele odmian na raz – klucz do sukcesu w uprawie borówki

Doradztwo jest ważne, szczególnie jeżeli zależy nam na tym, by z owoców borówki korzystać przez jak najdłuższy czas. Owoc ten występuje w wielu odmianach hodowlanych. Jeżeli posadzimy jednocześnie kilka odmian, zbiory będą mogły trwać nawet od lipca do października, zależnie od warunków pogodowych.

Nabywając krzewy w szkółce borówki możemy mieć pewność, że otrzymamy odpowiednie odmiany wraz ze wskazówkami dotyczącymi ich sadzenia oraz pielęgnacji. Oczywiście im większe i silniejsze sadzonki wybierzemy, tym mniejsze jest ryzyko ich utraty na początkowych etapach uprawy.

Sadzenie i pielęgnacja borówki

Pomiędzy krzakami borówki należy zachować odpowiednio duży odstęp, pamiętając, że jest to roślina, która może rosnąć przez wiele lat i osiągać znaczne rozmiary. Sugerowany dystans to od 1,5 do nawet 2 metrów. Pielęgnacja zasadzonych krzewów opiera się przede wszystkim o dbałość i odpowiednie nawodnienie – szczególnie w pierwszych sezonach po wsadzeniu. Większą pewność powodzenia uprawy zyskamy, dbając także o odpowiednie ściółkowanie krzewów  materiałem organicznym. Rozkładająca się ściółka dostarcza krzewom składników mineralnych, chroni glebę przed wyparowaniem wody i chroni krzew przed wahającymi się temperaturami.

Najlepszym materiałem do ściółkowania są trociny z drzew iglastych i kora sosnowa. W zależności od typu gleby, niezbędne może okazać się także nawożenie. Hodując borówki na własny użytek w ogródku opłaca się skorzystać z gotowych, dedykowanych borówkom nawozów wieloskładnikowych, dostępnych w sklepach ogrodniczych. Uprawa w większej skali wymaga bardziej systemowego podejścia i bieżącej kontroli jakości gleby.

Odpowiednie podlewanie oraz troska o krzewy da nam pewność udanych zbiorów. Więcej informacji na temat hodowania borówki amerykańskiej można znaleźć na stronie internetowej szkółki: www.phu-jagodka.pl

 

Originally posted 2019-05-20 08:40:15.

pojemniki na piasek i sól

Pojemnik na sól i piasek do ogrodu?

pszczelarstwo

W Polsce przybywa pszczół i pszczelarzy amatorów. Rośnie również spożycie miodu