Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Stwórz swój drewniany ogród już dziś

Niepowtarzalne meble ogrodowe można posiąść tylko wtedy, kiedy wykona się je samodzielnie. Najlepszym do tego materiałem jest natomiast bez dwóch zdań jeden z rodzajów drewna.

Zrób to sam – meble do ogrodu z drewna

Nie ma wątpliwości, że niektóre drewniane meble są bardzo łatwe w konstrukcji, jednak niektóre nie sposób zbudować bez doświadczenia. Wydaje się, że to właśnie prostota konstrukcji jest głównym czynnikiem decydującym o tym, które z mebli amatorscy konstruktorzy decydują się zbudować samodzielnie.

W każdym ogrodzie powinien znaleźć się stół, przy którym w letni dzień można zjeść śniadanie, czy wypić kawę. O ile przyjemniejsze stają się te czynności, jeśli mebel ma swój oryginalny charakter, który zapewnia mu drewno i samodzielne wykonanie. Całę szczęście nadanie temu meblowi niepowtarzalności nie jest trudne, gdyż jego skonstruowanie jest wyjątkowo proste. Nie trzeba poszukiwać żadnego wyjątkowego drewna, gdyż do konstrukcji stołu świetnie nada się zarówno dąb jak i buk, czyli polskie, ogólnodostępne drewna. Samo łączenie elementów i wcześniejsza obróbka drewna również nie należą do trudnych czynności.

Postawienie stołu w ogrodzie determinuje potrzebę skonstruowania lub dokupienia kolejnych mebli. Drewniane meble ogrodowe jakie są potrzebne przy stole to oczywiście krzesła. Wydaje się, że ich zakup nie jest jednak najlepszym pomysłem, gdyż fabrycznie wykonane siedziska będą burzyły estetyczne wrażenie jakie wywołuje naturalny, samodzielnie wykonany stół.

Pozornie, krzesło nie jest skomplikowanym meblem. Są zdecydowanie takie meble do ogrodu z drewna, których konstrukcja wygląda na o wiele bardziej złożoną. Jednakże, zrobienie krzesła również wymaga wysiłku i pewnej fachowej wiedzy. Jeśli zostanie ono bowiem zrobione niedostatecznie profesjonalnie, dla jednego z jego użytkowników może się to boleśnie skończyć. Wszystkie drewniane meble ogrodowe powinny być solidne, jednak w przypadku krzeseł zdaje się być to szczególnie istotne. Warto zauważyć, że nie tylko fachowa wiedza, ale również wybór wytrzymałego drewna jest w tym przypadku kwestią bardzo ważną.

Alternatywą dla krzeseł, które jak wspomniano nie są łatwe w konstrukcji mogą być inne drewniane meble ogrodowe takie jak ławki czy też szerokie i długie ławy. Te drugie są szczególnie chętnie konstruowane przez amatorów budowania mebli, gdyż trudno o coś prostszego niż konstrukcja ławy. Z drugiej strony, ławki, posiadające wygodne oparcia zapewniają zdecydowanie większy komfort siedzenia. Ich stworzenie wymaga jednak również większej wiedzy, a przede wszystkim doświadczenia.

Problemem dla wielu posiadaczy ogrodów jest brak miejsca na przetrzymywania rożnych przyrządów służących pielęgnacji ogrodu. Efekt jest taki, że ludzie ci mają zagracone garaże, w których ciężko cokolwiek znaleźć. Rozwiązaniem problemu mogłoby być umieszczenie w ogrodzie pojemników, w których można by trzymać wszystkie niezbędne urządzenia. Pojemnik taki powinien być bardzo wytrzymały i stabilny, aby nie został przewrócony przez wiatr. Chodzi o to, żeby jego zawartość była po prostu bezpieczna. Dlatego drewniane meble ogrodowe do przechowywania różnych przedmiotów to bardzo dobry pomysł. Drewno zapewnia wytrzymałość. Warto podkreślić, że skrzynie drewniane własnej roboty mogą być tak duże jak zapragnie tego konstruktor, tak więc nie ma problemu z pomieszczeniem wszystkiego, czego nie ma gdzie umieścić.

Polskie i zagraniczne materiały na meble do ogrodu z drewna

Po podjęciu decyzji o próbie samodzielnego skonstruowania mebli ogrodowych trzeba wybrać drewno, które najlepiej nada się do użycia. Decyzja powinna być podjęta przede wszystkim na podstawie tego, jakiego rodzaju meble do ogrodu z drewna chce się zbudować. Ponadto, ważna jest również estetyka, dlatego trzeba wybrać spośród dziesiątek dostępnych kolorów drewna ten najbardziej optymalny. Warto jednak pamiętać, że wybór słabszej jakości, mało wytrzymałego drewna ze względu na atrakcyjny wygląd nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Meble rodem z polskiego lasu

Bardzo często nie ma potrzeby kupowania egzotycznych drewien, gdyż te polskie spełniają wszystkie wymagania. Najpopularniejsze drewna polskie, z których tworzy się drewniane meble ogrodowe to bez dwóch zdań:

  • dąb
  • buk
  • jesion

I tak:

  • Dąb uważany jest za bardzo silne i mocne drzewo. Takie jest też drewno dębowe. Świetnie znosi ono próbę czasu i jest bardzo wytrzymałe na zniszczenia mechaniczne. Ponadto, drewno dębowe określane jest jako najbardziej „naturalne”. Wszystko z tego względu, że nigdy nie jest ono idealnie gładkie, gdyż ma wiele niesymetrycznych rys i wgłębień. Niestety, drewno dębowe nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim, sprawia ono wiele problemów podczas obróbki. Dlatego też, amatorzy często wolą wybrać inne, nawet mniej wytrzymałe drewno, żeby tylko nie musieć męczyć się podczas obrabiania drewna z dębu.
  • Buk z kolei to drewno, z którego obróbką upora się nawet kompletny amator. Jest ono bardzo plastyczne, przez co stworzenie z niego jakiegokolwiek elementu jest bardzo proste. Ponadto, buk jest też uważany za materiał raczej wytrzymały. Wydaje się, że jeśli konstruuje się pierwsze w życiu drewniane meble ogrodowe, warto zdecydować się właśnie na meble do ogrodu z drewna z buku. Po nabraniu doświadczenia można spróbować z drewnem, które w obróbce jest nieco trudniejsze.
  • Jesion to drzewo, z którego otrzymuje się wyjątkowo urodziwe drewno. Co do tego zgadzają się praktycznie wszyscy. Ma ono różne odcienie, jednak przeważnie jest jasne i posiada ciekawy wzór. Jednakże, oczywiście sam wygląd to nie wszystko, ważne są również konkretne właściwości drewna. Jeśli chodzi o jesion, nie odstaje on od innych drewien jeśli chodzi o wytrzymałość. Jednakże, pojawia się tutaj ten sam problem co w przypadku dębu. Obrabianie drewna jesionowego to zadanie trudne i mozolne. Wydaje się więc, że jak najbardziej amatorzy mogą robić meble do ogrodu z drewna jesionowego, jednak na początek lepiej spróbować z czymś innym, na przykład ze wspomnianym powyżej drewnem z buku.
Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, min. drewniane meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/drewniane-meble-ogrodowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.