w

Pomysły oraz inspiracje mebli w ogrodzie

O ogród należy dbać z niemal równą pieczołowitością, jak o dom. Tu także trzeba zachować porządek, należy odpowiednio go urządzić, a także ozdobić. Ogród, podobnie jak przestrzeń w domu, powinien być funkcjonalny i estetyczny. Powinien spełniać rolę, którą mu wyznaczą gospodarze: może to być teren do wypoczynku lub głównie ozdoba domu.

Może to być miejsce do zabaw z dziećmi, albo letnia jadalnia i miejsce do organizowania przyjęć. Zależnie od funkcji, jakie będzie spełniać ogród, dobieramy do niego zarówno układ całości, rozplanowanie roślinności, jak i wkomponowanie mebli. Jeśli ogród będzie dla nas jedynie miejscem spacerów: wystarczą tu luźno rozstawione ławeczki. Czasem wystarczą jedynie meble wystawiane latem. Takie meble są najczęściej składane, można je bez trudu przechowywać w garażu lub piwnicy i nie zajmą dużo miejsca. Są łatwe nie tylko do przechowywania, ale także do wyczyszczenia. Łatwo się je składa i rozkłada.

Oraz przenosi – najczęściej są plastikowe, nie za ciężkie. Jeśli zależy nam by meble wyglądały bardziej elegancko zdecydujemy się na drewno lub metal, rezygnując definitywnie z plastiku. Takie meble będzie trzeba od czasu do czasu restaurować, ale będą się dużo lepiej prezentować i wystarczą na dużo dłuższy okres czasu. Można też zdecydować się na meble kamienne. Jeśli lubimy spacery i zaczerpnięcie świeżego powietrza także zimą, powinniśmy wybrać właśnie coś trwalszego, co niezależnie od pogody, będzie nam służyło równie dobrze. Kamień spełni swoją rolę, ale nie tylko.

Odpowiednio zakonserwowane drewno i metal również mogą być budulcem mebli ogrodowych pozostawionych na dworze przez cały rok. Dotyczy to szczególnie ławek, które wkomponujemy w przestrzeń i nie zamierzamy ich chować na zimę (w przeciwieństwie na przykład do leżaków czy stolika). Gdy jednak wiemy, jakie meble będą nam potrzebne, to jak wkomponować je w przestrzeń? Należy myśleć o tym już przy organizacji przestrzeni zielonej. Warto urządzić kącik na stolik w miejscu chronionym przed wiatrem oraz wzrokiem postronnych większymi roślinami. Warto więc urządzić bardziej zaciszny kącik, ale równocześnie taki, który nie jest mocno oddalony od drzwi wejściowych do domu. Planując przestrzeń warto uwzględnić taras na tyłach domu z wyjściem przez drzwi balkonowe, na przykład z jadalni lub z pokoju gościnnego.

Tu można pokusić się o zadaszenie fragmentu przestrzeni, gdzie będzie nasza letnia jadalnia: stoły, krzesła, miejsce na hamak, a może huśtawka? Dobierając meble, niezależnie od stylu i materiału, warto być konsekwentnym. Lepiej prezentować się będą meble z kompletu. Pod uwagę należy także wziąć styl ogrodu. Bardziej francuski – to typowe meble, w angielskim doskonale sprawdzą się naturalne materiały, takie jak kamień i drewno. Przy organizacji ogrodu warto pamiętać o dzieciach. Najlepszym wyjściem będzie zagospodarowanie części przestrzeni ogrodu tylko dla nich. Tu znajdzie się mini plac zabaw, huśtawka, może domek, piaskownica, zjeżdżalnia. Warto zadbać o miejsce, gdzie dziecko będzie mogło zwyczajnie posiedzieć, a także pobawić się w gronie rówieśników.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Mebloświatek.pl

Originally posted 2016-11-16 14:00:33.

Jak kiedyś tworzono perfum?

panele słoneczne

Zalety posiadania paneli słonecznych