w

Jak dbać o czyste powietrze w swoim otoczeniu?

czyste powietrze

O zanieczyszczeniu powietrza i smogu najwięcej mówi się w okresie grzewczym, czyli na przełomie jesieni i zimy. Jednak różne drobinki i kurz unoszący się w powietrzu w innych porach roku również mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Aby zapobiegać wnikaniu zanieczyszczeń do naszego organizmu, warto zadbać o czyste powietrze wszędzie, gdzie przebywamy.

Powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W 2017 roku nasz kraj zajął pierwsze miejsce pod względem przekroczenia średniorocznego stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu w UE. Wyniosło ono wtedy 4,8 ng/m3, podczas gdy maksymalny poziom stężenia jest ustalony na poziomie 1 ng/m3. Natomiast stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 rocznie wyniosło 23 ug/m3 i było tylko nieznacznie niższe niż normy wytyczone w krajach Unii Europejskiej (25 mg/m3). Jednocześnie taki poziom pyłu zawieszonego przekracza standardy zawarte w rekomendacjach WHO (10 mg/m3).

Głównym źródłem emisji pyłów zawieszonych są procesy spalania poza przemysłem, czyli tzw. niska emisja pochodząca w dużej mierze ze spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Procesy te są odpowiedzialne za 46,5% emisji pyłów PM10 i PM2,5. Natomiast procesy spalania w przemyśle generują 13,5% i 21,1% tych pyłów. Największym źródłem emisji tlenków azotu jest przede wszystkim transport drogowy (37%). To powoduje, że problem tego rodzaju zanieczyszczenia najczęściej występuje w dużych miastach, gdzie ruch samochodowy jest ogromny.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma negatywne skutki dla zdrowia. Wdychanie pyłów zawieszonych i innych związków chemicznych może przyczyniać się do powstawania chorób i nasilenia ich objawów. Zanieczyszczenia powietrza odpowiadają za schorzenia związane z układem oddechowym, układem krążenia i w konsekwencji mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że w Polsce, wysokie stężenie PM2,5 doprowadziło do 43 tys. przedwczesnych zgonów (źródło: http://pie.net.pl/wp-content/uploads/2020/03/PIE-WP_5-2019.pdf).

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach

czyste powietrze

Światowa Organizacja Zdrowia WHO bardzo często podejmuje tematykę związaną z zanieczyszczeniem powietrza wewnętrznego. Szacuje się, że połowa społeczeństwa na świecie jest narażona na szkodliwe działanie takiego powietrza. Powoduje ono infekcje dolnych dróg oddechowych.

Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych w domu, pracy, w szkole, w środkach transportu. Jednak rzadko zastanawiamy się nad jakością powietrza, którym oddychamy, przebywając w takiej przestrzeni. Okazuje się, że może być ono zanieczyszczone mikroskopijnymi cząstkami biologicznymi (tzw. bioaerozoelem) pyłu, kurzu, zarodnikami roślin i grzybów oraz komórkami bakterii i wirusów. Niektóre z nich mogą wywoływać reakcje alergiczne, powodować kaszel, duszności oraz nasilać objawy astmy. Odpowiedzią organizmu na zanieczyszczenia powietrza może być również złe samopoczucie, ogólny brak sił i nawracające bóle głowy.

Duży wpływ na pogorszenie stanu powietrza w pomieszczeniach zamkniętych mają przede wszystkim materiały budowlane, z jakich został wykonany i wykończony budynek, jakość wentylacji, elementy wyposażenia wnętrza oraz urządzenia elektroniczne. Dodatkowo przyczyniają się do tego codzienne czynności jak gotowanie, stosowanie środków czyszczących, posiadanie zwierząt domowych, palenie tytoniu, używanie kominka oraz sprzątanie.

Oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach zamkniętych

Długotrwałe przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu może wywoływać wiele dolegliwości, dlatego tak ważne jest, aby dbać o jego jakość i odpowiednią cyrkulację.

Bardzo istotne jest codzienne wietrzenie przestrzeni, w której przebywamy, śpimy, odpoczywamy, pracujemy lub się uczymy.

Dodatkowo niezmiernie ważne jest regularne sprzątanie, ścieranie kurzów i odkurzanie.

Duży wpływ na poprawę jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach mają rośliny. Niektóre z nich skutecznie wychwytują zanieczyszczenia i kurz, wzbogacając powietrze w tlen. Do roślin korzystnie wpływających na jakość tlenu należą m.in. chamedora, anturium, paproć, czyli nephrolepis obliterata, rapis, zielistka Sternberga, daktylowiec niski oraz gerbera Jamesona.

Dodatkowo bardzo dobrze w pomieszczeniach zamkniętych sprawdza się oczyszczacz powietrza. Urządzenie takie za pomocą specjalnych filtrów filtruje powietrze i usuwa z niego zanieczyszczenia. Niektóre oczyszczacze mają również funkcję nawilżania, dzięki czemu wypuszczane z nich powietrze jest nie tylko czyste, ale także odpowiednio nawilżone.

Pogarszająca się jakość powietrza na zewnątrz, smog i pyłki wpływają niekorzystnie na drogi oddechowe człowieka. Jednocześnie w pomieszczeniach zamkniętych wdychamy różne alergeny, roztocza, grzyby unoszące się w powietrzu. Korzystając z oczyszczacza powietrza, regularnie wietrząc pomieszczenia i hodując rośliny zielone, mamy możliwość pozbycia się wielu zanieczyszczeń z naszego otoczenia.

Pomoc merytoryczna
Serwis jonizatory.eu – Sklep z oczyszczaczami powietrza

  1. Rośliny oczyszczające powietrze
  2. Zmiany klimatu – jak wpłyną na turystykę?
  3. Biophilic design: roślinne kompozycje dla każdego
  4. Jak zarobić na resztkach jedzenia?

Originally posted 2020-06-09 16:50:44.

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szklarnia przydomowa

Szklarnia przydomowa – sposób na własne zdrowe warzywa

kraj pochodzenia

Własne warzywa na balkonie – to łatwe i przyjemne!