w

Jak zrobić naturalny nawóz z pokrzyw?

Nawóz z pokrzyw to tania i ekologiczna alternatywa dla produktów tego typu ze sklepów ogrodniczych. Jeśli tylko mamy odrobinę czasu, warto poświęcić go na przygotowanie takiego naturalnego odpowiednika, który odżywi i wzmocni nasze ulubione rośliny.

Pokrzywa jest rośliną leczniczą zawierającą witaminy C, K i B oraz składniki mineralne, takie jak żelazo, mangan, wapń, magnez czy krzem. Świetnie nadaje się jako podstawa naturalnego nawozu, który odżywi rośliny. Należy pamiętać, żeby nie stosować go w przypadku odmian wymagających gleb ubogich, czyli np. słoneczników czy krwawników, roślin okrywowych lub płożących.

Do przygotowania nawozu potrzebne są młode liście i pędy pokrzywy zebrane przed jej zakwitnięciem, w stosunku 1 kg do 10 l wody. Wsypujemy zawartość do wnętrza wiadra, najlepiej plastikowego (unikajmy tych metalowych) i zalewamy całość wodą, wypełniając ¾ powierzchni. Tak przygotowany roztwór zostawiamy na maksymalnie 20 dni, pamiętając o codziennym mieszaniu. Jest to czynność niezbędna, ponieważ dostarcza mieszance tlenu potrzebnego do procesu fermentacji. Gdy zawartość wiadra przestanie się burzyć i nabierze ciemniejszego koloru, nawóz jest gotowy do użycia.

Przed zastosowaniem musimy go rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10. Nawóz będzie miał zbawienny wpływ na nasze rośliny – zapewni im zdrowy i szybszy wzrost, dostarczy niezbędnych składników mineralnych i sprawi, że będą bardziej zielone, co wpłynie na piękny wygląd naszego ogrodu.

Zobacz też jak wykorzystać skorupki jajek w ogrodzie

Originally posted 2014-12-29 07:53:30.

Święto kulinarnych inspiracji zakończone

Jak zrobić susz warzywny?