w

Rodzaje bram garażowych

bramy garażowe

W czasach gdy prawie każdy posiada samochód, garaż staje się niemal tak ważny jak mieszkanie. Garaż ochroni samochód nie tylko przed wandalizmem, ale też przed warunkami pogodowymi. Dobry garaż powinien odznaczać się równie dobrą bramą garażową.

Garaże

Garaż to bardzo często pomieszczenie niezbędne. Stanowi on swoiste mieszkanie dla samochodu. A skoro należy dbać o samochód, którym jeździmy do szkoły, do pracy, na zakupy, czy na wakacje, to należy też zadbać o miejsce, w którym zaparkujemy. Wybór rodzaju garażu zależy po pierwsze od rodzaju samochodu, a po drugie od kształtu i rozmiarów działki, jaką się dysponuje. Garaż powinien być odpowiednio oświetlony i mieć odpowiedni wentylację. 2,2 metry to natomiast minimalna wysokość garażu. Wybór garażu zależy też od ulicy, przy której się znajduje, bo wpływa to na manewrowanie przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu samochodem.

Garaż może występować w trzech postaciach: garaż w budynku, garaż wolnostojący oraz wiata garażowa. Garaż w budynku to konstrukcja garażowa wkomponowana w bryłę budynku. Tego typu garaże posiadają zazwyczaj miejsce na dwa samochody lub więcej,. Włączenie garażu w bryłę domu oszczędza miejsce na działce, bo potrzeba go mniej. Architekt tak powinien zaprojektować garaż, aby nie zdominował obiektu, a jednocześnie współgrał z domem. Garaż wolnostojący to odrębny budynek. Tego typu garaże posiadają miejsce na dowolną liczbę samochodów. Wyłączenie garaży z bryły domu nie oszczędza miejsca na działce, bo potrzeba go więcej. Architekt tak powinien zaprojektować garaż, aby pasował do domu, aczkolwiek należy pamiętać, że to odrębny obiekt, a więc trzeba kolejnej zgody na postawienie go. Wiata garażowa to alternatywa dla garażu, która stanowi właściwe wyjście w wielu sytuacjach, na przykład podczas budowy garaży. Tego typu garaże posiadają miejsce dla jednego lub dwóch samochodów. Wiata garażowa stanowi lekką konstrukcję pokrytą blaszanym lub drewnianym dachem. Do postawienia wiaty garażowej, o ile nie przekracza 25 metrów kwadratowych, nie potrzeba żadnej zgody. 

 

Bramy garażowe

Bramy garażowe to bardzo ważny element garażu. Od nich w sporej mierze zależy jak do garażu wjedziemy samochodem i jak z niego wyjedziemy. Bramy garażowe mogą występować w trzech postaciach: wrota, bramy uchylne, bramy segmentowe oraz bramy rolowane. Wrota otwierają się na boki. Moda na nie przemija, ale najmniej kosztują i najłatwiej się je montuje. Bramy uchylne, zwane też bramami płytowymi, podnoszą dolną część bramy do góry a górną na dół, efektem czego strony się wyrównują a samochód z łatwością wjeżdża lub wyjeżdża. To najpopularniejszy typ bram garażowych. Bramy segmentowe, zwane też sekcyjnymi, podnoszą się nie całościowo jak wyżej wymienione bramy, ale częściowo. To bardzo ceniony typ bram, zwłaszcza pod względem szczelności. Bramy rolowane, czyli żaluzjowe, działają na zasadzie rolet w oknach. Ten typ bram garażowych jest najbardziej chwalony, ale ma najwyższą cenę, sprzedaje się go jednak wraz z elektrycznym napędem.

 

GS
Artykuł został przygotowany we współpracy z anexokna.pl. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: anexokna.pl/bramy-garazowe/.

Originally posted 2017-03-15 08:49:42.

woda w ogrodzie

Tafle, ściany czy stoły wodne, czyli woda w ogrodzie

Przeprowadzka z roślinami