w

Przeprowadzka z roślinami

W naszych domach trzymamy koty, psy i inne zwierzaki. Ozdobą często są kwiaty, niektóre hodowane od lat. I chociaż trudno mówić, że kwiaty są członkami rodziny, to jednak ani kwiatów, ani zwierzaków nikt w starym domu nie zostawia. Podpowiadamy, jak przeprowadzić rośliny i zwierzęta, również za granicę.

Kwiaty nie lubią zmian. Ustawione w odpowiednim miejscu odwdzięczą się bujnym wzrostem i kwitnieniem. Nie lubią być przestawiane, a tym bardziej, przewożone w inne miejsce. Czasem jednak to konieczność. Najtrudniej przewieźć rośliny i zwierzęta domowe w momencie, gdy przeprowadzamy się za granicę, gdyż w wielu przypadkach trzeba dobrze znać obowiązujące przepisy, by służby celne   nie zatrzymały naszych ulubieńców.

Przygotuj rośliny do drogi

To nie jest żart. Przed przeprowadzką należy przesadzić rośliny w  nietłukące się donice. Należy to zrobić kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką, aby miały czas na dostosowanie się do nowego podłoża. Takie przesadzania pozwoli uniknąć wytłuczenia się doniczek w czasie transportu. Kontroluj stan kwiatów, nie za dobrze znoszą przesadzanie, a objawy choroby to opadanie liści, żółknięcie czy blaknięcie.  W dniu, który poprzedza przeprowadzkę, należy mocno podlać, dzięki czemu kwiaty będą piły wodę z donic przez całą drogę.

Przeprowadzka – pakowanie kwiatów

Kwiaty nie lubią dotykania. Czasem uszkodzenie jednego liścia może spowodować, że chorować będzie cała roślina. Na czas przeprowadzki jednak trzeba je zabezpieczyć. Pakujemy je w dniu przeprowadzki, w tekturowe kartony, które ochronią je przed niepotrzebnymi urazami. Między rośliny najlepiej poukładać przekładki – z tektury lub choćby gazet. Kartony z roślinami muszą być odpowiednio opisane, tak, aby odpowiednio je układać i nie narażać na wstrząsy. To ważnie nie tylko wówczas, gdy za transport odpowiada firma przeprowadzkowa, ale też, gdy samodzielnie przewozicie kwiaty na nowe miejsce. W kartonach powinny znajdować się otwory, zapewniające roślinom stały dostęp powietrza. Transport kwiatów, trwający dłużej niż dwa dni, zmusza osoby odpowiedzialne za przeprowadzkę do regularnego wyjmowania ich z kartonu, podlewania i wystawienia na światło słońca na co najmniej godzinę.

Rozpakowanie kwiatów w miejscu docelowym

Po dowiezieniu kwiatów na miejsce docelowe, należy je szybko rozpakować. Należy to robić na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić liści i łodyg roślin. Dobrze jest je wystawić na działanie promieni słonecznych, chociaż najlepiej jest ustawić je od razu w miejscach docelowych.

Podróż za granicę

Z jednej strony transport roślin nie różni się niczym od przewozu ubrań czy książek. Na terenie Unii Europejskiej roślin nie trzeba zgłaszać na odprawie celnej.  Trzeba jednak poznać dokładne warunki oferowane przez konkretną firmę przeprowadzkową, a także z przepisami fitosanitarnymi danego kraju.

Jako obywatele Unii Europejskiej możemy po jej terytorium podróżować nie tylko z roślinami, ale też z własnym kotem, psem lub fretką, ale zwierzak powinien posiadać europejski paszport dla zwierząt domowych. Paszport wyrabia się u upoważnionego weterynarza, a jego głównym punktem są szczepienia przeciw wściekliźnie. Unijny paszport dla zwierząt domowych wydawany jest tylko dla psów, kotów i fretek. Jeśli wraz z nami miejsce zamieszkania zmienia królik lub kanarek, bądź papuga, musisz zapoznać się z przepisami danego kraju dotyczącymi przywozu i wywozu zwierząt. Co ważne, zwierzę podróżujące z nami musi mieć wszczepiony elektroniczny mikroczip lub czytelny tatuaż wykonana przed 3 lipca 2011 roku, który będzie zawierał ten sam kod identyfikacyjny który znajduje się w paszporcie.

Gatunki zagrożone

Przewożąc rośliny lub inne gatunki zwierząt, należy pamiętać, że w wielu krajach UE obowiązują surowe przepisy dotyczące przewozu gatunków zagrożonych. W przypadku niektórych będziecie potrzebowali zezwolenia. W Unijnej referencyjnej bazie danych dotyczącej handlu dzikimi zwierzętami, lub w bazie CITES możecie znaleźć informacje o konkretnych gatunkach roślin i zwierząt.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Elektron Trans z Gdańska zajmująca się transportem i przeprowadzkami: www.elektron-trans.pl

 

Originally posted 2017-03-16 14:04:36.

bramy garażowe

Rodzaje bram garażowych

W 2021 roku ponad 60 proc. odpadów powinno trafiać do recyklingu. Dziś jest ich czterokrotnie mniej