w ,

Praca sezonowa przy… żniwach konopnych

żniwa konopne

Koniec wakacji to nie koniec pracy sezonowej. W przypadku konopi przemysłowych oferty zaczynają się później – od rozpoczęcia żniw w połowie sierpnia, do końca września. Na pracę w konopiach decydują się głównie studenci i uczniowie, ze względu na czas wolny od szkoły, ale może ją wykonywać praktycznie każdy.  

W Polsce rozpoczęły się żniwa konopne. W tym roku, ze względu na doskonałą dla tych rośli pogodę, zbiory ruszyły nieco wcześniej, bo już w sierpniu. Producenci do końca września będą potrzebować chętnych do pracy sezonowej przy żniwach. Pracodawcy zwykle nie oczekują specjalnego doświadczenia ani kwalifikacji. Stawiają na sprawność fizyczną i przede wszystkim chęć do pracy.

żniwa konopne

– Praca przy zbiorze konopi siewnych choć wymagająca, nie jest skomplikowana – mówi Dorota KochańskaPniok, odpowiedzialna za rekrutację w firmie DobreKonopie.pl, której polaznajdują się na Śląsku. – Zatrudniamy osoby w każdym wieku i każdej płci. W naszej firmie proponujemy pracę na akord, to znaczy, że wysokość płacy zależna jest od tego, jak dużo wiązek wyprodukują. Prace na polu trwają od wczesnych godzin porannych. Przy dużych upałach ludzie zaczynają pracę nawet przed szóstą rano – mówi Kochańska-Pniok.

żniwa konopne

– W tym roku mamy doskonały urodzaj ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. Podczas żniw korzystamy ze zbioru mechanicznego, ale wracamy także do tradycji i część plonów odbywa się ręcznie. To wymagający i pracochłonny proces. Nie jesteśmy w stanie wykonać go w ramach naszego zespołu i potrzebujemy pracowników sezonowych – mówi Piotr Kupka, odpowiedzialny za uprawy w DobreKonopie.pl.

Najpierw ścinane są kwiaty, dopiero później łodygi, czyli słoma konopna. Tradycyjna metoda zbioru konopi podnosi ilość i jakość zbiorów. Rośliny tracą mniej nasion, przez co zbiór jest bardziej obfity. Minimalizuje to także ryzyko uszkodzenia kwiatostanów, dzięki czemu pięknie prezentują się później w całości zanurzone w butelkach w olejem konopnym.   

W ostatnich latach konopie powróciły do łask, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania na produkty konopne, coraz więcej firm zajmuje się ich uprawą. To sprawia, że wciąż będzie zapotrzebowanie na pracowników, a zatrudnienie przy konopiach może stać się szansą na zarobek dla wielu osób poszukujących pracy sezonowej.


  1. Konopie dla zwierząt jak paracetamol
  2. Konopielka – herbatka z polskich konopi wchodzi na rynek
  3. Wszystko o suplementach diety
  4. Dobra historia o polskich konopiach

 

Originally posted 2020-09-01 09:53:52.

oczko wodne

Oczko wodne w ogrodzie

żel antybakteryjny

Żel antybakteryjny na bazie roślin zabija koronawirusa równie skutecznie, co środki na bazie alkoholu