w ,

Tapicerowane meble w domu alergika

Meble tapicerowane, dobrze dobrane są ozdobą domu. Niestety, tracą wiele na uroku w momencie, gdy pojawią się na nich zabrudzenia. Plamy z tapicerki trudno usunąć. Podpowiadamy, jak przywrócić meblom tapicerowanym dawny blask, tak, aby nadal były ozdobą domu.

Przede wszystkim, wiadomo, że regularne odkurzanie mebli tapicerowanych jest podstawą ich pielęgnacji. Należy też pamiętać, że poplamione mogą odzyskać blask, a najważniejsza jest ich odpowiednia konserwacja. Przede wszystkim zaś mebli tapicerowanych unikają w swoich domach alergicy, uważając, że tkaniny są siedliskiem kurzu i roztoczy, które mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie alergika.

Codzienna pielęgnacja mebli tapicerowanych

Tak jak przy sprzątaniu, tak i przy pielęgnacji mebli tapicerowanych warto stosować zasady pielęgnacji i użytkowania. Meble, obite tapicerką nie lubią stać przy źródle ciepła, czyli nie powinno się ich stawiać przy kominku czy kaloryferze.  Tapicerka nie lubi też zbytniej ekspozycji na słońcu, gdzie szybko traci intensywność kolorów. Podstawą zaś utrzymania mebli w czystości jest ich regularne odkurzanie. Najlepiej wówczas, gdy odkurzacz podłogi. Tapicerki odkurzacz odpowiednimi szczotkami, które z reguły znajdują się w zestawie odkurzacza. Kurz w tapicerce lubi się osadzać, a miejscami, w których znajdzie się na pewno, są narożniki i rowki, oraz przeszycia.

Dokładne sprzątanie

Dokładniejsze czyszczenie mebli to czasochłonne zajęcie. Najważniejsze, to nie zalać mebla wodą, która może poplamić tapicerkę w sposób nieodwracalny. Zmoczona gąbka pod tapicerką może nie wyschnąć szybko, co powodować może przykry zapach mebla. Do prania mebli tapicerowanych używa się specjalnego szamponu. Jeśli brakuje ci czasu lub boisz się, że zniszczyć meble, możesz skorzystać z oferty jednej z wielu firm, zajmujących się praniem tapicerek.  W usługach tego typu firm znaleźć można ofertę prania tapicerki, specjalnymi urządzeniami, na przykład parowo.

Najgorzej, gdy na tapicerkę wyleje się gorąca kawa lub herbata lub wino. Również dzieci mogą malować kanapę pisakami. Tapicerka nie lubi tłustych plam, czekolady czy plasteliny. Nie lubi kocich pazurów, kociej i psiej sierści, ale też brudnych, psich  łap. Na kanapach i sofach toczy się domowe życie, więc faktycznie trudno utrzymać tapicerki w idealnej czystości od nowości.

meble tapicerowane

Sposoby na plamy

Na plamy nie potrzebujesz wyjątkowych, specjalistycznych środków. czasem wystarczą domowe sposoby, które potrafią poradzić sobie z typowymi zabrudzeniami. Ważną zasadą jest, aby podczas usuwania plam robić to do środka plamy, a nie na odwrót. Dzięki temu nie będziesz plamy powiększać. Tłuste zabrudzenia usunąć rozpuszczalnikiem do tłustych plam, a potem przemyć przeznaczonym specjalnie do tapicerek szamponem. Szampon taki nie jest tani, ale wystarcza nie kilka prań. Wodny roztwór kwasku cytrynowego radzi sobie z plamami po kawie, herbacie i czerwonym winie. Po wybarwieniu plamy, warto potraktować tapicerkę szamponem, dzięki czemu przywraca się jej dawny blask. Dla czyszczenia tkanin z weluru lub aksamitu najlepiej użyć amoniaku, który w rozcieńczeniu 1 łyżka stołowa na pół litra wody powinna dać sobie radę z większością zabrudzeń.

Pamiętaj, aby takie tkaniny czyścić zawsze z włosem  a nie pod włos. Zanim przystąpisz do czyszczenia, każdy środek powinien sprawdzić w niewidocznym miejscu, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że tkanina się nie odbarwi. Meble można przykrywać też narzutami,aby chronić je przed brudem.

Roztocza i kurz

Dywan, pościel, firany i zasłony są siedliskiem bakterii. Roztocza najszybciej namnażają się w miejscach, gdzie jest ciepło, ciepło i wilgotno. Ich siedliskiem jest łóżko, poduszka, a osoby uczulone nie powinny zwłaszcza wdychać odchodów roztoczy, powiększających ich alergie. W przypadku alergików sama pielęgnacja, nawet najbardziej właściwa, nie wystarczy. Dlatego alergikom zaleca się głównie meble tapicerowane skórą, pokrowce na fotele i kanapy, które można spokojnie prać w pralce. W walce z roztoczami przydaje się częste wietrzenie pomieszczeń oraz czyszczenie mebli parą. Trudno jednak przekonać alergika do tapicerki.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Zakład Tapicerski Wojciecha Millera z Warszawy. Zakład zajmuje się tapicerstwem samochodowym i meblowym.

Originally posted 2017-06-09 11:20:33.

kwiaty doniczkowe

Podstawy pielęgnacji kwiatów doniczkowych: Profesjonalne porady

narzedzia ogrodowe

Narzędzia i urządzenia ogrodowe niezbędne w każdym ogrodzie – lista 5 podstawowych