w ,

Hodowla warzyw w ogrodowym tunelu foliowym: jak przygotować glebę, jak ustawić tunel, jakie warzywa hodować?

tunel foliowy

Masz przydomowy ogródek lub działkę i chcesz zacząć uprawiać na nich warzywa, owoce? Wcale nie musisz posiadać tajemnej wiedzy, dostępnej tylko dla doświadczonych ogrodników, aby zacząć. Na początek polecamy tunel foliowy – zobacz, do czego służy, jak go ustawić oraz co możesz w nim hodować.

Jak wybrać tunel foliowy do ogrodu?

Po co ci tunel foliowy? Czy jest on niezbędny? Nie, aczkolwiek w znaczącym stopniu ułatwia uprawę roślin, zwłaszcza jeśli jeszcze nie do końca się na tym znasz. Tunel chroni warzywa przed silnym wiatrem, mocnymi opadami deszczu, przymrozkami, a także przed owadami. Co więcej, przyśpiesza plonowanie roślin, szczególnie tych, które należą do gatunków ciepłolubnych.

Dlatego nie zastanawiaj się dłużej i dowiedz się, czym się kierować, podczas ich wyboru. Tutaj musisz wziąć kilka kwestii pod uwagę, a jedną z najważniejszych, jest ich rozmiar. My ci w tym nie pomożemy akurat, bo wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujesz oraz ile grządek chcesz uprawiać. Podpowiemy za to, że w amatorskiej uprawie zwykle stosuje się tunele foliowe niskie, które są lekkie i szybko się nagrzewają. To dobre rozwiązanie na małych działkach.

Oprócz tego ważne jest, z czego wykonana jest konstrukcja. Mogą być to rurki PCV/PP lub metal. Te pierwsze są lżejsze, łatwiejsze w montażu, ale też wytrzymują znacznie mniejsze obciążenia. W przypadku, gdy tunel pokrywany jest folią, nie powinno to mieć jednak większego znaczenia. Metalowy tunel jest znacznie bardziej wytrzymały i stabilny, ale może korodować.

Ostatnia kwestia to rodzaj folii – może być perforowana lub nie. Tu wybór jest prosty, ponieważ perforowana folia do tunelu zapewnia odpowiednią cyrkulację, zmniejsza ryzyko powstawania chorób grzybowych. A jaka jest cena takiej konstrukcji? To zależy – koszty zaczynają się od ok. 100 zł, a mogą wynosić nawet do kilku tysięcy złotych. Stelaż możesz zrobić samodzielnie i jedynie dokupić folię, jej cena zaczyna się od ok. 20 zł. Tunel foliowy kupisz nawet przez internet, zerknij na MebloBranie.pl, jeśli chcesz porównać ceny i zdecydować, co będzie się najbardziej opłacać.

Od razu radzimy też, żeby decydować się na tunel z bocznymi okienkami i moskitierami, dzięki którym możliwe będzie efektywne wietrzenie środka, bez konieczności otwierania konstrukcji (co powoduje ryzyko dostania się tam owadów, mogących zaszkodzić warzywom).

Jak ustawić tunel foliowy, przygotować glebę?

Tunel należy zamontować w miejscu, w którym występuje wysokie nasłonecznienie. Najlepiej, aby był ustawiony w kierunku wschód-zachód. Przed przystąpieniem do montażu, należy zweryfikować, czy budynek lub drzewa po zakwitnięciu nie będą osłaniać go. Co prawda można go zdemontować i ustawić w innym miejscu, ale takie zabiegi z pewnością nie ułatwią uprawy. Oczywiście, ważne jest także to, aby do tunelu był łatwy dostęp.

Ziemię pod uprawę w tunelu foliowym również należy odpowiednio przygotować. Zwykle użyźnia się ją przy pomocy kompostu bądź też obornika. Gdy korzystasz z gotowych mieszanek, zastosuj się do instrukcji producenta.

Uprawa warzyw w tunelu foliowym – jakie rośliny można sadzić?

Najczęściej w tunelach foliowych uprawia się te warzywa, które są ciepłolubne. To zmniejsza ryzyko niepowodzenia uprawy, a także przyśpiesza i poprawia jakość plonów. Tunel idealnie nadaje się do uprawy pomidorów, papryki, fasoli oraz dyni. Można w nich też sadzić te rośliny, które preferują klimat umiarkowany, czyli np. rzodkiewkę, sałatę bądź kapustę. W przypadku takich warzyw, jak sałata, dodatkową korzyścią jest to, że intensywny deszcz, wiatr, nie zniszczy plonów.


  1. Prawidłowo przygotowane podłoże w szklarni foliowej to klucz do sukcesu – zobacz, jak to zrobić
  2. Oczko wodne w ogrodzie
  3. Żywopłot z tui – jakie odmiany tui najlepsze na żywopłot?

Originally posted 2020-03-10 11:14:44.

pszenica jara

Pszenica jara – jak nawozić?

Zimowanie basenu stelażowego

Zimowanie basenu stelażowego: Kompleksowy poradnik przygotowania