w

Spotkanie mistrzów – Rzemiosło wczoraj i dziś

W dniu 23 listopada odbędą się w wałbrzyskim Zamku Książ warsztaty o nazwie Spotkanie mistrzów – Rzemiosło wczoraj i dziś. Zajęcia obejmą spotkanie z lokalnymi rzemieślnikami, rozmowy o historii i przyszłości rzemiosła, rękodzieła i sztuki ludowej na Dolnym Śląsku. Warsztaty połączone są z kuratorskim oprowadzeniem po Zamku Książ i wybranym warsztatem mistrzowskim, aż żal nie skorzystać!

Goście: Leszek Ukleja, Janusz Kujat. Alina Frąckowiak, Estera Grabarczyk
Termin 23 listopada / 13.00
Miejsce: Zamek Książ

Wstęp bezpłatny.

MICHAŁ  STAROST

Krawiec i projektant. Jego kolekcje były pokazywane w takich miastach jak: Wiedeń, Berlin, Köln, Monachium, St.Petersburg, Wilno, Londyn, Praga, KarloweVary, Brno, Bratysława, Budapeszt, Chicago, Tusson, Barcelona, Madryt, NevDeli, Pekin, Szanghaj. Laureat europejskiej nagrody Haute Couture. Od początku związany z projektem modowym UFUFU, którego jest dyrektorem artystycznym. Obecnie twórca i dyrektor artystyczny międzynarodowego konkursu AMBER LOOK PROJECT, którego finaliści prezentowani byli w Pekinie i na MOBILEASIAEXSPO SHANGHAI 2014 .Od 2 lat jest również dyrektorem artystycznym i reżyserem AMBER LOOK TRENDS&STYLES.

LESZEK UKLEJA

Mistrz stolarstwa artystycznego.  Od 1981 r. prowadzi Pracownię Renowacji Mebli Antycznych, przekształconą później w Ośrodek Renowacji Mebli Antycznych Akant. Mistrz Leszek Ukleja, dzięki olbrzymiej wiedzy i biegłości technicznej w artystycznym rzemiośle stolarskim, wyspecjalizował się w renowacjach i konserwacji mebli zabytkowych, posiadając doskonałe kwalifikacje w tym kierunku, potwierdzone zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki olbrzymiej wiedzy i biegłości technicznej w artystycznym rzemiośle stolarskim, wyspecjalizował się w renowacjach i konserwacji mebli zabytkowych. Wykonuje kompleksowe aranżacje i zabudowę wnętrz oraz naprawy drzwi i portali, w różnych stylach i technikach.

Pracownia Mistrza Leszka Ukleji z równą perfekcją realizuje nie tylko prace przy meblach zabytkowych, ale również, według projektów własnych lub zamówień klientów, wytwarza nowe meble, stanowiące repliki lub stylizacje antyczne. Wykonuje również kompleksowe aranżacje i zabudowę wnętrz oraz drzwi i portale, w różnych stylach i technikach.

Kontakt: tel. +48 71-344-37-83, akant@meblestylowe.biz.pl,  www.meblestylowe.biz.pl

JANUSZ ADAM KUJAT

Pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Targira, które od 5 lat organizuje w Świebodzicach Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira. To jedna z niewielu imprez w Polsce, która w profesjonalny sposób promuje  polskich artystów i rzemieślników. Dzięki niepowtarzalnemu klimatowi, zyskuje  z roku na roku  coraz większe grono wystawców, wśród których już teraz można spotkać znanych na całym świecie Studio Borowski. Na Targirze prezentują się  artyści  i rzemieślnicy reprezentujący niemalże wszystkie działy sztuki i rzemiosła.

Janusz Adam Kujat to także autor i współautor wielu książek naukowych i popularno-naukowych związanych z historią gospodarczą Śląska, a w szczególności dotyczących pieniądza zastępczego. Opracował także heraldyzację oraz zaprojektował herb i flagę Świebodzic, które zostały zatwierdzone przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA oraz Radę Miasta Świebodzice. Pomysłodawca odbudowy murów miejskich Świebodzic i planowanej wokół nich  trasy turystycznej.  Jest także autorem projektu „Pionierzy Świebodzic” i pomysłodawcą utworzenia w Świebodzicach Izby Regionalnej. Za swoją dotychczasową działalność  naukową był  wielokrotnie odznaczany medalami i odznakami przyznawanymi przez Polski Związek Numizmatyczny.

Kontakt:  Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła Targira, Dr Janusz Adam Kujat,  606119001, e-mail:  festiwaltargira@gmail.com, www.targira.swiebodzice.pl

ESTARA GRABARCZYK

Projektantka z Wałbrzycha, realizująca swoje rękodzielnicze pasje. Pomaga jej w tym mąż Andrzej, a także dzieci: Marika i Michał. Jej odzież, ozdoby, torebki i szale z filcu,  mają niepowtarzalny charakter. Każdy z nich jest inny, a jednocześnie prezentują spójny nurt zrodzony w wyobraźni ich autorki. Najbardziej rozpoznawalne są naszyjniki pani Estery. Swoje niepowtarzalne prace wystawia w internetowych galeriach. Założyła także własną stronę internetową i profile na portalach aukcyjnych. Zmieniały się materiały, z których pani Grabarczyk wyczarowywała ozdoby. Od drutu i kamieni przeszła do wyrobów z filcu. Następnie przyszedł czas na zagłębienie się w tajniki projektowania torebek i ubrań. Ciekawostką jest, że wałbrzyszanka pracując nad kolekcją, zwykle najpierw w myślach układa wzory biżuterii, a dopiero potem planuje emploi w postaci sukienek, czy kompletów odzieżowych.

Twórczość pani Estery wpisuje się w modne obecnie trendy recyklingu, re-eko i antykonsumpcyjnego minimalizmu.

Kontakt: Estera Grabarczyk, esterka585@wp.pl, tel. 667 332 141, www.fascymania.pl

TERESA ANNIUK GULAK

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego im. Bolesława Bieruta. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i zarządzania w Marburgu, absolwentka studiów podyplomowych  Wyższej Szkoły Bankowości we Wrocławiu, absolwentka Międzynarodowego Forum Fotografii Kwadrat (2012), studentka Akademii sztuki w Saltzburgu na Wydziale Malarstwa, studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa

Wystawy:

  • Wystawa prac dyplomowych Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat” – Wrocław, Muzeum Miejskie „Arsenał” 2013
  • ARTISTIQU wernisaż – Wrocław 2013
  • III Triennale Fotografii Wałbrzyskiej – Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) Wałbrzych 2013
  • Mehr – Generationen – Haus – Lohnberd – Niemcy
  • Instalacje adwentowe w Kościele św. Mikołaja, Świebodzice 2012-2013
  • Festiwal Sztuki i rzemiosła TARGIRA – wystawa i warsztaty malarskie Świebodzice 2014
  • „Człowiek w fotografii przeobrażonej” – wystawa w Miejskim Domu Kultury, Świebodzice 2014

Kontakt: tel. 601 805 690, teresa@profiterm.com, www.arttess.com

ALINA FRĄCKOWIAK

Na co dzień działa w rodzinnej wielopokoleniowej firmie Quercus Pracownia Meblowa, której tradycja sięga 1966 roku. Obecnie pracuje w firmie już trzecie pokolenie. Jak sami mówią: „szczególnie bliskie sercu jest nam drewno. Jednak nie ograniczamy się jedynie do niego. Wykonujemy wszelkiego rodzaju meble do wnętrz użyteczności publicznej  jak i do domów prywatnych”.

Działają w myśl od projektu do ostatecznego produktu. Od konsultacji, po projekt i wizualizację wreszcie wykonanie mebli w zakładzie i montaż u klienta.

Kontakt: Quercus Pracownia Meblowa, ul. Głuszycka 58 a, Wałbrzych, qmeble@gmail.com, alina.frackowiak@gmail.com,www.quercusmeble.pl

Źródło: Krzywy Komin

Koronczarstwo na Zamku Książ

Introligator od podstaw