Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Lawenda – w jaki sposób ją uprawiać?

Lawenda kojarzy się głównie z pięknymi krajobrazami Prowansji i urzekającym, przyjemnym zapachem. By roślina zdrowo wzrastała, należy zapoznać się z paroma istotnymi kwestiami odnośnie jej pielęgnacji. Przedstawiamy najważniejsze fakty, które sprawią, że Twój ogród nabierze kuszących, fioletowych barw.

Lawenda wywodzi się z okolic basenu Morza Śródziemnego i uważana jest za roślinę nieprzystosowaną do naszego klimatu, cechującego się srogim okresem jesienno-zimowym. Mało osób wie, że istnieją również odmiany, które dobrze znoszą nawet najmroźniejsze zimy, co sprawia, że możemy uprawiać ją już nie tylko na tarasie czy balkonie w doniczkach, ale również w ogrodzie.

Lawenda lubi miejsca dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Gleba, na której będzie zdrowo wzrastać powinna być bogata w wapń i dobrze przepuszczalna. Dla tej rośliny należy unikać gleb kwaśnych i gliniastych. Oprócz regularnego podlewania, warto w każdą wiosnę nawozić ją za pomocą kompostu lub mieszanek mineralnych. Nie można również wtedy zapominać o przycinaniu, podobnie jak w okresie jesiennym (nie przycinajmy pędów zdrewniałych, gdyż może się to przyczynić do wolnego wzrostu lub obumarcia). Jeśli uprawiamy lawendę w doniczce, powinniśmy zadbać o odpowiedni drenaż, ponieważ obfite podlewanie i zaleganie wody może prowadzić do jej zamierania.

Mimo że niektóre odmiany lawendy odporne są na mróz, warto w okresie jesienno-zimowym zadbać o jakąś osłonę. Wykorzystać można do tego np. gałązki świerkowe.

flickr.com/photos/lokenrc/240684840

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *