w ,

Prace ogrodowe w kwietniu

Prace ogrodowe w kwietniu

Kwiecień w ogrodzie to czas intensywnych prac. To, co zrobimy teraz, zaowocuje latem i jesienią. Im więcej wysiłku włożymy, tym otrzymamy lepszy efekt. Należy posprzątać ogród po zimie, przygotować ziemię pod uprawę, posadzić rośliny, wysiać nasiona i zająć się trawnikiem.

Wiosenne porządki

Rozpoczynamy od ściągnięcia zimowych osłon z roślin, aby nie opóźniać wegetacji. Wygrabiamy wszystkie resztki spod krzaków i drzew oraz oczyszczamy trawnik. Przydadzą się ostre grabie, najlepiej druciane. Jeśli potrzeba, przeprowadzamy teraz wertykulacje. Wycinamy wszystkie suche pędy. Przycinamy krzewy – te, które nadmiernie się rozrosły lub zasłoniły inne rośliny. Na drzewach usuwamy tylko połamane i suche gałęzie. Robimy to tuż za tzw. obrączką. Jeśli posiadamy żywopłot, kwiecień to czas na jego przycięcie. Czyścimy również wszelkie ścieżki z kamienia czy bruku oraz myjemy podjazd, by usunąć nieczystości nagromadzone zimą.

Nawożenie

Przed nawożeniem przygotowujemy glebę. Jeśli mamy glebę ciężko, np. gliniastą, należy spulchnić ją szpadlem. Inne rodzaje gleby przekopujemy motyką. Stosujemy jedynie nawozy azotowe, jeśli jesienią odpowiednio przygotowaliśmy glebę. Zadbajmy o odpowiednie nawozy dla krzewów i innych roślin ozdobnych. Warto zdecydować się na takie, które stosuje się tylko raz, maksymalnie dwa razy w sezonie. Są one stopniowo uwalniane do gleby przez kilka miesięcy. Zaoszczędzi nam to sporo pracy, zwłaszcza jeśli mamy dużo roślin w ogrodzie.

Sadzenie

To najlepszy czas na przeszczepienie drzew oraz sadzenie nowych. Sadzimy drzewa i krzewy owocowe z tzw. odkrytym korzeniem ale tylko takie, które nie rozpoczęły jeszcze wegetacji. Po posadzenia, przycinamy je i robimy to znacznie mocniej, niż podczas sadzenia jesiennego. Warto zastosować specjalne szczepionki podczas sadzenia, które wzmacniają system korzeniowy. Kwiecień to także czas na sadzenie roślin bulwiastych i cebulowych oraz takich, które będą rosły w pojemnikach. Sadzimy także róże pienne. Do prac związanych z sadzeniem przystępujemy, gdy temperatura na zewnątrz będzie wynosiła minimum 10 stopni Celsjusza.

Sianie do gruntu

Siewu nasion możemy zacząć dokonywać już w marcu, jednak kwiecień jest bezpieczniejszym miesiącem ze względu na pogodę i mniejsze prawdopodobieństwo przymrozków.  Głębokość siewu jest zazwyczaj podana na opakowaniu. Nasiona drobne sieje się na głębokości 1-3 cm, a te większe – 3-6 cm. Należy jednak wziąć pod uwagę rodzaj gleby. Na ciężkich, zwięzłych czynimy to płytko, a na lekkich i mocno przepuszczalnych – głębiej. Podlewać należy ostrożnie, aby nie wypłukać nasion. Można ziemie po siewie przykryć włókniną, aby przyśpieszyć wzrost i ochronić przez nocnymi przymrozkami.

Pielęgnacja trawnika

W kwietniu nawozimy trawnik nawozem organicznym oraz podlewamy. Jeśli jest taka potrzeba, dosiewamy trawę w miejscach wyłysiałych. Można już zacząć kosić, co wspomożenie krzewienie się trawy, ale nie krócej niż na 4 cm. Rozpoczynamy walkę z ewentualnymi chwastami. Jeśli jeszcze nie mamy trawnika, to najlepszy moment na jego założenie.

Wiosna to czas, kiedy w ogrodzie jest najwięcej pracy. Jednak, nasz wysiłek zostanie nagrodzony obfitymi plonami a wypoczynek w pięknym otoczeniu przyniesie dużo satysfakcji.

Autor artykułu:
Sklep Dla Ogrodu – internetowy sklep ogrodniczy oferujący bogatą gamę produktów do pielęgnacji i uprawy roślin, akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne. Twój Sklep Ogrodniczy!

http://nowydzialkowiec.pl/kalendarium-ogrodowe-2863

Zakładanie trawnika na działce

Originally posted 2017-04-02 08:11:21.

Len – tkanina z długą historią

Family22 – szklarnia, która produkuje rocznie od 300 owoców