w

Uprawa ziół na parapecie – co trzeba wiedzieć?

uprawa ziół

Uprawa ziół na parapecie czy balkonie to świetne rozwiązania dla osób, które mieszkają w mieście i nie są w stanie prowadzić swojego własnego ogrodu. W przypadku, gdy zdecydujemy się na uprawę roślin na balkonie, zawsze będziemy mieli możliwość pozyskiwania aromatycznych oraz świeżych listków. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie zioła wybrać?

Do niedużej uprawy na parapecie czy balkonie nadaje się naprawdę sporo gatunków różnych ziół. Na co warto się zdecydować?

  • Oregano;
  • Bazylia;
  • Majeranek;
  • Mięta;
  • Pietruszka;
  • Melisa.

Wyżej wymienione rośliny to najpopularniejsze propozycje, które na pewno się sprawdzą. Możemy także postawić na cząber ogrodowy, tymianek pospolity czy kolendrę siewną. W przypadku, gdy chcemy postawić na spore donice, które ozdobią nasz balkon, warto pomyśleć nad ziołami wieloletnimi. Zaliczamy do nich kozłek lekarski, lubczyk, dziurawiec, hyzop, rozmaryn lekarski, estragon, stewie czy rutę zwyczajną.

Zioła możemy posadzić zarówno w pojedynczych doniczkach, jak i skrzynkach balkonowych. Warto rozważyć pojemniki z tworzywa sztucznego, które charakteryzują się swoją lekkością oraz bardzo dobrym zabezpieczeniem ziemi przed potencjalną utratą wilgoci. Równie dobrze sprawdzą się gliniane doniczki, które zapewnią nam dobrą przepuszczalność powietrza oraz wymianę powietrza. Ich waga jest również cięższa, dlatego wiatr nie stanowi dla nich problemu. Kiedy jednak chcemy sadzić zioła wieloletnie, należy wybrać donice mrozoodporne.

Ile słońca należy zapewnić ziołom na balkonie?

Spora część ziół znacznie lepiej ustawić w miejscach nasłonecznionych. W szczególności, jeśli mamy do czynienia z gatunkami, które charakteryzują się drobnymi listkami. W takich wypadkach konieczne jest zapewnienie im nie mniej niż 8 godzin światła słonecznego każdego dnia. Warto jednak wspomnieć, że nie czują się one najlepiej na południowych balkonach. W przypadku, gdy decydujemy się na uprawę na przykład mięty, pietruszki czy melisy, należy zapewnić im zaledwie 4 godzin światła dziennie. Dlatego półcieniste stanowisko będzie idealne.

Jaką ziemię do ziół na balkonie wybrać?

Ziemia powinna być dostosowana do każdego rodzaju zioła. Na przykład zioła śródziemnomorskie świetnie rosną w piaszczystym oraz lekkim podłożu. Świetnie przepuszcza wodę, szybko się nagrzewa oraz nie brakuje w nim składników pokarmowych. Z kolei kozłek lekarski, lubczyk, pietruszka naciowa, czy też czosnek niedźwiedzi znacznie lepiej czują się w podłożu piaszczysto-gliniastym.

Nie możemy zapomnieć, że zwykła ziemia do kwiatów balkonowych, czy też doniczkowych po prostu nie nadaje się do uprawy popularnych ziół. Jeśli jednak postawimy na tak zwaną uniwersalną ziemię doniczkową, to możemy w niej zasadzić stewie, ogórecznika czy trybulię ogrodową. Warto jednak postawić na ziemię dedykowaną do uprawy ziół, która oferowana jest przez coraz większe grono producentów.

Jak podlewać zioła na balkonie?

Nie ma co się oszukiwać, zioła, które uprawiane są na balkonie, mają nieco ograniczony dostęp do wody. W związku z tym, kiedy ustawimy je w miejscach wietrznych oraz słonecznych, ich podłoże może bardzo szybko wysychać. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprawdzać wilgotność ziemi, która znajduje się w doniczkach z ziołami. Nie możemy zapomnieć o tym, aby umiarkowanie oraz regularnie podlewać nasze rośliny. Warto również skomponować w skrzynkach zioła, które charakteryzują się podobnymi wymaganiami wilgotnościowymi.

Jak widać, uprawa roślin na balkonie jest nieco wymagające. Możemy być jednak pewni, że nasz trud zostanie zrekompensowany zdrowymi ziołami.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

  1. Żywopłot z tui – jakie odmiany tui najlepsze na żywopłot?
  2. Roboty koszące – czy są warte zakupu?
  3. Prawidłowo przygotowane podłoże w szklarni foliowej to klucz do sukcesu – zobacz, jak to zrobić

Originally posted 2020-06-19 11:24:51.

krzesła ogrodowe

Relaks w ogrodzie: jak stworzyć wygodną strefę siedzenia z użyciem estetycznych krzeseł

olej z pestek malin

Skąd pochodzą supermarketowe ogórki i truskawki?