w

Sposoby na usuwanie chwastów

sposoby na chwasty

Wiele osób stosuje do tego celu glebogryzarki, które znacznie usprawniają pracę i skutecznie zastępują na tym polu używane powszechnie haczki. Jednak nie da się ich użyć zawsze i wszędzie a ponadto nie wszyscy je posiadają.

Dlatego warto znać inne sposoby na pozbycie się niechcianych chwastów. I wcale nie muszą to być drogie środki chemiczne, które usuną nie tylko chwasty, ale też sporą część zawartości portfela. Nie trzeba też kupować żadnych urządzeń takich jak glebogryzarki elektryczne. Preparaty do usuwania chwastów można przygotować samodzielnie w domu niewielkim kosztem, wykorzystując to, co zwykle i tak ma się pod ręką lub jest ogólnodostępne. Wiele z tych środków pomoże pozbyć się nie tylko chwastów, ale też szkodników, które niszczą rośliny i uprawy.

Ocet

Ocet to jeden z najpopularniejszych środków do usuwania chwastów, który z powodzeniem zastępuje glebogryzarki spalinowe. Można go zastosować na wiele różnych sposobów. Ocet jest bardzo skuteczny ze względu na to, że posiada kwasowy odczyn – im większy, tym lepiej poradzi sobie z chwastami. Ocet można używać samodzielnie lub połączyć go na przykład z płynem do mycia naczyń – ten środek zniszczy nie tylko chwasty. Świetnie poradzi sobie również jako substancja owadobójcza. Nie można nim jednak spryskiwać roślin, ponieważ zniszczy też te dobre rośliny – należy go dokładnie aplikować tylko tam, gdzie jest to konieczne. Skuteczność działania octu zwiększy sok z cytryny a także olejki eteryczne, które dodatkowo odstraszą wszystkie szkodniki.

Owoce

A konkretnie skórki od bananów. To dobry sposób nie tylko na chwasty, ale też mszyce. Skórki należy wysuszyć i zakopać wokół krzewów na głębokości około 5 centymetrów. Skuteczność tej metody powinna być widoczna po kilku dniach.

Domowy insektycyd

Do przygotowania domowego insektycydu będzie potrzebny olej rzepakowy (1/4 szklanki), kilka rozgniecionych ząbków czosnku, ostra papryka (3 łyżki) i mydło w płynie (1/2 łyżki). Wszystkie składniki należy dodać do 4 litrów wody i dokładnie wymieszać.

Odplamiacz zamiast glebogryzarki

Żeby pozbyć się chwastów rosnących w szczelinach chodnika, należy polać je stężonym odplamiaczem. Po około dwóch dniach bez problemu da się je wyciągnąć ręką i żadne glebogryzarki elektryczne nie będą więcej potrzebne.

Sól i cukier

Wystarczy posypać nią chwasty i popryskać je wodą. Można też wcześniej przygotować roztwór wody z solą. Skuteczny będzie też cukier, który wystarczy rozsypać w ogrodzie. Ten sposób jest dobry również na pozbycie się nicieni, które często atakują ogrodowe uprawy.

Boraks

Można go kupić w każdej aptece. Podobnie jak odplamiacz świetnie zastąpi glebogryzarki spalinowe i poradzi sobie z chwastami rosnącymi w szczelinach chodników, które często trudno usunąć. Boraks należy stosować wczesną wiosną – zapobiegnie to silnemu zakorzenieniu się chwastów a także odstraszy mrówki i innych niechcianych gości.

Oczywiście najlepiej jest zapobiegać niż przeciwdziałać, dlatego najlepiej zastosować środki, które zapobiegną pojawieniu się chwastów. Na ziemi należy rozłożyć specjalną folię lub włókninę, którą bez problemu można nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Można też zastosować zwykłe gazety, które nie są zadrukowane na kolorowo. Całość posypać kilkucentymetrową warstwą kory i gotowe.

Podane wyżej środki można aplikować na różne sposoby. Jednym z nich jest wlanie płynnej substancji do butelki ze spryskiwaczem. Należy pamiętać, żeby nie spryskiwać roślin od góry, ponieważ środek może zniszczyć nie tylko chwasty.

Nie należy też spryskiwać gleby – mogłoby to spowodować zmianę odczynu pH. Powinno się spryskiwać same chwasty, a dokładnie ich łodygi, liście i kwiaty. Najważniejsza jest jednak dbałość o środowisko, dlatego przed wykorzystaniem jakiejkolwiek substancji chemicznej (między innymi płynu do naczyń) należy sprawdzić, czy w jej składzie nie ma żadnych fenoli i fosfatów.

 

Originally posted 2017-08-30 16:44:11.

Letnie weekendy w ogrodzie – czym urozmaicić przestrzeń?

Z natury, czyli lepsze. Dlaczego warto stosować obornik żyrafy i antylopy w ogrodzie?