w ,

Miód manuka – Nowozelandzki eliksir zdrowia

Miód manuka jest jednym z najdroższych gatunków miodu dostępnym na rynku. Głównie dlatego, że pochodzi z nektaru manuka, który rośnie w Nowej Zelandii. Za jego cudowne właściwości odpowiada głównie methylgloxal czyli MGO. Miód manuka może pochodzić także z Australii, jednak nie jest to ten sam, cudowny miód, który pozyskuje się w Nowej Zelandii. Dowiedz się dlaczego magiczne właściwości manuka ujawniają się tylko w miodzie pochodzącym z Nowej Zelandii i na co wpływa regularne jedzenie miodu manuka. 

manuka (1)

Manuka to niewielki krzew, występujący w Nowej Zelandii i Australii. W tej drugiej, występuje pod nazwą drzewo herbaciane. Jest odporny na wszelkie anomalie glebowe i klimatyczne dlatego może porastać większość terenów tych dwóch państw. Manuka jest często mylony z drzewem kanuka. Ze względu na łatwiejszy dostęp do nektaru z właśnie kanuki czy zielonej herbaty sprawiają, że miód manuka z Australii, nie może być uznany za miód jednorodny ponieważ jest w nim zbyt mało nektaru z krzewu manuka. Aby miód manuka został uznany za jednorodny,  musi pochodzić w całości z nektaru manuka lub może być miodem wielokwiatowym, lecz drzewa te muszą pochodzić z terenów, na których rośnie także manuka. Miód musi być zbierany przez cztery miesiące kwitnienia manuki, czyli od listopada do stycznia, wtedy w Nowej Zelandii jest pora letnia.

manuka (2)

Charakterystyczna dla miodu manuka jest wysoka zawartość DHA i MGO. DHA czyli dihydroksyaceton występuje w nektarze pochodzącym z kwiatów manuka. Już w organizmie pszczoły zaczyna się reakcja biochemiczna, która przekształca DHA w MGO czyli w methylgloxal. Reakcja trwa przez cały okres dojrzewania miodu.

Główną zaletą miodu manuka jest wysokie działanie bakteriobójcze, dzięki zawartości MGO. W zależności od zawartości tej substancji w miodzie, ma on nieco inne właściwości. Różnica głównie polega na tym, że im wyższy poziom MGO, tym większe działanie bakteriobójcze ma miód. Na rynku pojawia się bardzo wiele miodów, które są prezentowane jako miód manuka, jednak w rzeczywistości są mocno rozcieńczone z innymi gatunkami miodu i tym samym, pozbawione bakteriobójczych właściwości.

miod n-s

Miód manuka pomaga na dolegliwości związane z żołądkiem, dwunastnicą, jelita drażliwego. Można nim leczyć wrzody żołądka i refluks. Ponadto, po spożyciu miodu manuka, w żołądku wzmacnia się flora bakteryjna a szkodliwe bakterie, zostają zniszczone. Wysokie działanie bakteriobójcze miodu manuka, wzmacnia także odporność. Można robić okłady z miodu manuka na problemy skórne takie jak liszaje a nawet trądzik. Odleżyny i odparzenia także można okładać miodem manuka. Przy zapaleniu dziąseł, należy po umyciu zębów, posmarować dziąsła miodem manuka  a z pewnością pomoże to dziąsłom w szybszym powrocie do zdrowia.
[related_posts_by_tax]

Originally posted 2015-11-03 12:59:11.

Miód spadziowo – nektarowy – co warto wiedzieć?

Prace ogrodowe w listopadzie

Prace ogrodowe w listopadzie