w

Mały ogród – duże wyzwanie. Sposoby na mały ogród

Obecnie coraz chętniej decydujemy się na zakup własnego domu. Bardzo często, najważniejszym czynnikiem, który przekonuje nas do posiadania domu a nie mieszkania, jest właśnie możliwość uprawy własnego ogrodu.

Niestety, kiedy przystępujemy do zagospodarowania ogrodu, zaczynamy dostrzegać rzeczy na jakie nie zwróciliśmy wcześniej uwagi. Nieciekawy kształt, mały metraż to najczęstsze problemy jakie możemy spotkać w ogrodzie. Tak jak przy słabej jakości glebie, którą możemy wymienić lub użyźnić co daje możliwość pozbycia się problemu, tak niestety nie możemy zrobić przy małych rozmiarach ogrodu. Nie możemy ‘pozbyć się’ tego problemu, ale możemy go pokonać. Przedstawiamy Państwu poradnik, w jaki sposób atrakcyjnie, funkcjonalnie i bez wrażenia ciasnoty, zaprojektować mały ogród.

Każdy z nas ma inne potrzeby i marzenia. Dla jednych ogród ma być miejscem leniuchowania w towarzystwie wygodnej kanapy, inni wolą spotkania z przyjaciółmi przy grillu, zabawy z dziećmi na przydomowym placu zabaw czy realizowanie ogrodniczego hobby. Niezależnie od metrażu naszego ogrodu, ma to być i MOŻE BYĆ to miejsce, które daje nam możliwość ciekawego spędzania czasu. Ciekawego i przyjemnego w naszej ocenie. Musimy zdać sobie sprawę, że mimo iż wszystkich naszych pragnień odnośnie posiadania konkretnej rzeczy w ogrodzie możemy nie być w stanie spełnić -bo się nam nie zmieści- to poszczególne funkcje ogrodu w każdym zielonym zakątku da się zaplanować tak, aby było wygodnie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi konkretnymi wskazówkami. Ich zastosowanie zapewnia stworzenie przestrzeni piękniej i użytkowej nawet na małym obszarze.

Pożądany efekt

Mały ogród stanowi trudne wyzwanie, gdyż bardzo łatwo jest go zagracić i sprawić, że czuć w nim deficyt miejsca. Naszym zadaniem jest taka aranżacja przestrzeni, aby stworzyć wrażenie przestrzennego miejsca, musimy wykreować przestrzeń, nawet tam gdzie jej nie ma . Cały ogród powinien być uporządkowany, ale również zaskakujący. Mały ogród powinien posiadać głębie, mieć swoje małe tajemnice i niespodzianki dla gościa. Tylko dzięki temu nasz przydomowy zielony zakątek będzie atrakcyjną wizytówką naszego domu.

Kształtowanie przestrzeni

Przestrzeń małego ogrodu jest polem do popisu dla naszej wyobraźni. Mamy szansę zaskoczyć tu odbiorcę. Jednak aby uzyskać zadowalający efekt końcowy, warto zastosować się do kilku sprawdzonych zasad :

  1. przestrzeń kształtujemy, dzieląc ją na mniejsze zakątki, w taki sposób nie wszystko w ogrodzie pokazujemy od razu. Jesteśmy w stanie wywołać efekt zaskoczenia, jeżeli elementy będą  ukazywać się stopniowo, jakby zza kurtyny. Dzięki temu optycznie powiększamy przestrzeń ogrodu.
  2. rezygnujemy z zabudowanego ogrodzenia, otwieramy się na otoczenie. Tworzymy okna widokowe, stosujemy ogrodzenia ażurowe i pozwalamy, aby nasz ogród ‘wychodził’ po za nie. Staramy się także zaprosić otoczenie do naszego wnętrza. Poprzez takie delikatne ogrodzenia lub ich całkowity brak, udaje nam się zatrzeć granice działki. Nie odcinamy się ostro od otoczenia, tylko pozwalamy mu optycznie powiększyć naszą zieloną przestrzeń.
  3. urozmaicamy ukształtowanie ogrodu, unikamy prostych jak blat powierzchni, gdzie trudno jest o efekt zaskoczenia. Wyniesione rabaty, pagórki, zbiorniki wodne, przestrzeń podzielona przez ścieżki,nawierzchnie, zasadzenia roślinne – te wszystkie elementy sprawiają, ze obszar ogrodu jest zróżnicowany, a przez to ciekawszy. Łatwo nam zaciekawić gości, nie pokazując wszystkiego od razu. Wizualnie udaje nam się pomieścić wiele ciekawych elementów, unikając efektu ciasnoty. A o to właśnie chodzi.
  4. W ogrodach, gdzie mamy do czynienia z mniejszą powierzchnią, musimy wykorzystywać każdą płaszczyznę na interesujące aranżacje – zarówno poziome jak i pionowe przestrzenie mogą być ciekawe.

Roślinność w małych ogrodach

Główną, najważniejszą i złotą zasadą, podczas dobierania gatunków roślinnych do aranżacji wszystkich ogrodów jest : MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ. To zdanie staje się jeszcze ważniejsze, gdy mamy do czynienia z ogrodem małych rozmiarów. Musimy unikać wrażenia przepełnienia, bałaganu. Nie możemy stworzyć ogrodu, który będzie przypominał ogród botaniczny – zbierający różnorodne gatunki z całego świata. Roślinność, jaką wybierzemy będzie się powtarzać w całym ogrodzie, ale w różnych zestawieniach. Ten sposób pozwala stworzyć spójny i uporządkowany ogród, a aby uniknąć nudy, wykorzystujemy różnorodne zestawienia gatunków.

Rośliny jakie wybierzemy, muszą być długo atrakcyjne. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, nie możemy wybrać wielu gatunków, dlatego te które mamy muszą zdobić ogród przez długi czas. Staramy się, aby roślinność się uzupełniała, jedne są kwitnące, inne zimozielone, trzecie unikalne. W ten sposób powstają malownicze kompozycje.

Roślinność w małych ogrodach, z oczywistych względów nie może być ekspansywna. Rośliny nie powinny rosnąć za szybko i ograniczać przestrzeń sąsiadujących z nimi gatunków. Dlatego decydujemy się na rośliny małych rozmiarów, wolno rosnące. Przed zakupem, upewniamy się jakie rozmiary osiągnie określony egzemplarz w formie dorosłej. Czy nie będzie za duży do naszej przestrzeni.

Aby wizualnie powiększyć przestrzeń ogrodu, staramy się bazować na kolorystyce chłodnej – biele, błękity, fiolety, róże – to nasi sprzymierzeńcy. Możemy także skorzystać z donic, które będziemy sezonowo umieszczać w ogrodzie i zmieniać nieco jego wygląd. Donice z tulipanami, wrzosami, pelargoniami to barwny i ciekawy akcent dekoracyjny.

Pożądane cechy roślin do małych ogrodów:

  • długo dekoracyjne, zimozielone,
  • nieekspansywne,
  • wolno rosnące,
  • małych rozmiarów,
  • kolory zimne : biel, błękit, fiolet, róż,
  • tylko kilka sprawdzonych gatunków.
  • przykładowe gatunki : Drzewa: wybieramy takie o wyrazistej koronie, kształt kulisty, parasolowaty, np. klon ‘Globosum’, klony palmowe np.’Atropurpureum’ głóg np. Paul’s Scarlet, robinia akacjowa np. ‘Ubraculifera’, grab ‘Columnaris’, brzoza ‘Youngii’, śliwa wiśniowa ‘Pissardii’. Krzewy: szczepione na pniu, mogą zastąpić drzewa, np. cisy na pniu, modrzewie na pniu, formy strzyżone i które dobrze znoszą cięcie, aby ograniczać ich rozmiary, trzmielina Fortune’a, bukszpan, róże, berberys Thunberga, tawuła japońska, hortensje, świerk biały ‘Conica’. Byliny i pnącza: bluszcz pospolity, hortensja pnąca, hosty, żurawki, brunery i inne ozdobne cały sezon,

Efekty wizualne – przyjaciele małych ogrodów

Złudzenia optyczne to przyjaciele każdego małego ogrodu. Dzięki ich zastosowaniu możemy wykreować przestrzeń tak gdzie jej nie ma lub powiększyć już istniejące miejsca. Lustra, odbicia, fałszywe drzwi i okna, oszukane perspektywy. Wszystko to ma na celu oszukać odbiorcę, gościa ogrodu i sprawić, żeby przestrzeń wydała mu się większa niż jest.

Zdecydowanie warto jest zastosować w małych ogrodach lustra lub zjawisko lustra, na przykład na tafli wody. Dzięki temu tworzymy ciekawy efekt wizualny i sprawiamy wrażenie, że coś więcej jest tam dalej … Trzeba zwrócić uwagą, aby odbijane miejsce było atrakcyjne i ładne, tylko wtedy będzie to miało oczekiwany skutek. Lustra mogą mieć postać kul, lub być wstawione w ramy okienne albo ukryte pośród roślinności.

Przedmioty, które znajdują się w pewnej od nas odległości wyglądają na mniejsze.Im ta odległość jest większa, tym przedmiot mniejszy. Tę zależność możemy wykorzystać w fałszywej perspektywie, celowo umieszczając mniejsze elementy z tyłu, większe w przodu. Będzie to potęgować naturalną zależność i wizualnie zwiększać odległość, a więc i powierzchnię naszego ogrodu.

Fałszywe drzwi prowadzące donikąd, okna z lustrami – to kolejne elementy wspomagające nas w oszustwie wizualnym.

Mały ogród, wielki efekt

Niezależnie od tego jak mały jest nasz ogród, możemy zaprojektować go w sposób ładny, zaskakujący i funkcjonalny. Z pewnością ułatwi Państwu to zadanie nasz poradnik, dlatego zachęcamy  do wykorzystania naszych podpowiedzi w Waszych ogrodach!

Originally posted 2016-09-09 11:32:11.

Jak dawniej wyglądały popularne warzywa i owoce?

Tworzenie budki lęgowej dla nietoperzy